Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Opozorila zobozdravnikov: "Stroški izdelave bele zalivke so podcenjeni; vrnili bomo koncesije"

17. okt 2024 11:20
0

Po novem bodo vse zalivke bele in za paciente brezplačne, vendar znesek ZZZS zobozdravnikom ne pokrije stroškov izdelave. Gre za anomalijo novega Pravilnika, ki lahko vodi do zapiranja koncesijskih ambulant. 

Zobozdravniki so na torkovem novinarskem srečanju opozorili, da so z oktobrom uveljavljena Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja v škodo pacientov in zobozdravnikov. Ta postopoma ukinjajo amalgam in uveljavljajo bele zalivke oziroma plombe, ki so za paciente brezplačne. Zaradi napačno ocenjenih stroškov izdelave belih plomb, s tem pa premalo zagotovljenih sredstev s strani države, je brez dodatnih finančnih bremen za paciente ogrožena kakovost dela zobozdravnikov. Posledično bi se zaradi zapiranja koncesijskih ambulant lahko zmanjšala tudi dostopnost zobozdravstvene oskrbe. 

Anomalija v Pravilniku ima lahko hude posledice

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za vsako belo zalivko nameni med 29 in 59 evrov, kar vključuje stroške pripomočkov, materiala, sprejema in priprave pacienta, izdelavce zalivke in odstranitve kariesa, uro dela zobozdravnika in asistenta z vso opremo in sterilizacijo. V resnici  je strošek najmanj 150 evrov, poudarjajo zobozdravniki. Za eno belo zalivko potrebujejo vsaj eno uro, kar pomeni, da prvotni znesek ne pokrije niti osnovnih stroškov, kaj šele varno in kakovostno izvedbo dela. Zobozdravniki so prepričani, da je pri oceni zneska stroška izdelave bele zalivke prišlo do napake. ZZZS pozivajo za ponovni izračun realnih stroškov izdelave belih zalivk in na ta način prepreči nastanek novih problemov.

»Opozoriti želimo na pomembno nevarnost, anomalijo Pravilnika, ki bo lahko imelo drastične posledice za pacienta. Če od Zavoda prejmemo od 29 eurov do 59 eurov po zalivki in je na drugi strani strošek ordinacije med 70 in 150 euri na belo zalivko, pomeni, da z izdelavo vsake naredimo izgubo med 41 in 91 euri. Gledano z ekonomskega vidika je za zobozdravstvene ordinacije to nevzdržno. Na dolgi rok za paciente in zobozdravnike to pomeni, da bodo zobozdravniki primorani vračati koncesije. Pacienti bodo  še težje dostopali do zobozdravnika in njihova stiska se bo povečevala,« je povedala Barbara Škrlj, dr. dent. med., vodja delovne skupine za strokovna vprašanja zobozdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije.


Barbara Škrlj in Krunoslav Pavlović opozorjata na še večjo nedostopnost do zobozdravstvenih storitev (Foto Sašo Radej)

Po ocenah zobozdravnikov bo ZZZS za ta ukrep namenil desetkrat manj sredstev, kot bi bilo treba, da bi bilo to izvedljivo brez dodatnih finančnih bremen za paciente. Iz tega sledijo nevzdržni pogoji dela in potencialno zapiranje koncesijskih ambulant, s tem pa posledično manjša dostopnost zobozdravstvenih storitev. Vse to v času, ko je brez osebnega zobozdravnika vsak četrti Slovenec oziroma pol milijona ljudi.

Če se zapre 100 koncesijskih ambulant, lahko brez zobzodravnika ostane še 200.000 ljudi

»Ko pogledamo številke, vsaka ambulanta skrbi za približno 2000 pacientov. Kaj se bo zgodilo, ko bo zaprtih prvih 100 koncesijskih ambulant? Dolge vrste, obupani pacienti in preostali zobozdravniki, ki ne bodo več zmogli obravnavati vseh. Posledice bi po naši oceni najprej občutili naši najmlajši in mladi odrasli – dijaki, študentje. To so tisti, ki najbolj potrebujejo preventivno in kakovostno zobozdravstveno oskrbo, da bi lahko brezskrbno vstopili v odraslo življenje,« je povedal Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., član delovne skupine za strokovna vprašanja zobozdravnikov. 

Zobozdravniki zato svarijo, da si nihče ne želi slabše dostopnosti do zobozdravstvene oskrbe. Poudarjajo, da so lahko pacienti zaradi posledic sprejetega Pravilnika še bolj prepuščeni sami sebi. Zaslužijo si kakovostno storitev in prav zobozdravniki so njihovi prvi in največji zagovorniki. »V Zdravniški zbornici Slovenije si ves čas prizadevamo za kakovostno in dostopno zdravstveno oskrbo. Zato podpiramo rešitve, ki prispevajo k boljši obravnavi pacientov in zobozdravnikom omogočajo, da se lahko osredotočijo na tisto, kar je najpomembnejše, to je na strokovno in celovito skrb za zdravje pacienta,« je sklenila prof. dr. Bojana Beović, dr. med., in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije.

Cene amalgamskih in belih zalivk

  • Zavarovalnica za amalgamsko (sivo) zalivko v povprečju nameni 25,47 eur, dejanski strošek pa je 65,78 eur.
  • Zavarovalnica za belo zalivko pri nosečnicah in doječih materah v povprečju nameni 50,60 eur, dejanska cena je 124,81 eur.

V letu 2023 je bilo izdelanih 550 000 zalivk. Zavod je podal podatek, da bo namenil dodatnih 16,1 milijonov sredstve, kar pomeni 29,27 eur na zalivko. Če povprečni vrednosti sive zalivke (25,47 eur) dodamo povprečen znesek za belo zalivko  (29,27 eur), dobimo povprečno vrednost nove bele zalivke 54,75 eur. Ta znesek je manjši kot je realni povprečni znesek za sivo zalivko, ki znaša 65,78 eur, kaj šele za beli zalivko, ki znaša 124,81 eur.

Bodo zasebni zobozdravniki vrnili koncesije?

V anketi je sodelovalo 274 zasebnikov s koncesijo. Od tega jih namerava ob uveljavitvi belih zalivk zaradi ekonomske nevzdržnosti vrniti koncesijo v celoti 49, delno 53, medtem ko se 33 koncesionarjev o tem še ni opredelilo. To bo pomenilo drastično povečanje pacientov brez osebnega zobozdravnika.

Anketo je izvajala Zdravniška zbornica Slovenije, septembra in oktobra 2024.
 

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Za vse, ki si želite več kot le številke na tehtnici – s TrueLife FitScale W6 BT sem ugotovila, kako enostavno je spremljati vse pomembne telesne parametre.