Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Nega v nosečnosti

15. jan 2013 12:07 Vanja Šnopl
0

 

... je veliko bolj obremenjeno kot sicer. Zato ni nič čudnega, če ste v času pričakovanja tudi utrujene in potrte, če vas mučijo slabosti in zgaga, če vas bolijo noge, ... A vendar lahko same poskrbite za primerno nego in boljše počutje.


beyondpesticides.org


Zdrava koža in dobro počutje

Vsaka kozmetika se začne v kopalnici in tudi med nosečnostjo se je treba vsak dan oprhati. Če je vaša koža suha ali občutljiva, pri prhanju uporabljajte le nežna čistilna sredstva, ki niso preveč odišavljena in ki ne vsebujejo sulfatov, saj ti lahko delujejo izsušujoče. V kad z vodo lahko zlijete še deciliter kisa, ki kožo omehča in ji vrne naravno kislost. Proti koncu nosečnosti s kopelmi ne pretiravajte; največ enkrat na teden bo dovolj, voda pa ne sme imeti več kot 37 ºC. Če imate suho kožo, si po tuširanju ali kopeli telo namažite s hranljivim losjonom, maslom za telo ali rastlinskim oljem (mandljevim, olivnim, šipkovim, jojobinim ...).

Skoraj vsako tretjo žensko med nosečnostjo 'napadejo' neprijetne nosečnostne proge – strije, ki so v začetku rdečkaste, pozneje pa postanejo svetleče belkaste. Najpogosteje nastanejo na trebuhu, bokih, prsih in stegnih. Strij ni mogoče preprečiti, saj so v največji meri odvisne od kože, lahko pa jih v določeni meri omilite, če začnete v tretjem, najkasneje pa v četrtem mesecu nosečnosti ogrožena mesta mazati in masirati. Pomaga tudi telovadba za nosečnice, predvsem pa se ne smete preveč zrediti. Idealno je, če pridobite devet do dvanajst kilogramov, saj je po porodu težje shujšati.


Nega dojk


V prvih mesecih so dojke zelo občutljive, zato morate modrček skrbno izbrati. Košarica ne sme stiskati dojk ali jih celo potiskati navzdol, naramnice modrčka pa naj bodo široke in mehke, da bodo lažje prenašale vedno večje in težje dojke. Dojki (razen bradavic) namažite s hranilno kremo in jih z blago masažo v obliki osmice vtrite v kožo. Bradavici umivajte z blagim milom in mlačno vodo.

Nekatere ženske imajo ohlapne dojke, čeprav niso rodile, druge pa kljub porodu ne. Nekaterim se dojke povesijo po shujševalni dieti, čeprav sploh še niso bile noseče. Čvrstost tkiva, še posebej prsnega, je izredno močno dedno pogojena. Vsekakor pa naj bojazen, da bo dojenje 'uničilo' dojke, ne bo razlog za to, da svojega otroka ne bi dojile.


Ličenje, manikira in pedikura

Nosečnice se ličenju nikar ne odpovejte. Tiste, ki ste se ličile pred nosečnostjo, se dajte tudi med njo in po porodu. Skrbno negujte tudi ustnice, še zlasti, če so suhe in razpokane. Če si predvsem zadnje mesece, ko bo trebušček že velik, ne boste mogle same striči nohtov na nogah, prosite partnerja ali obiščite kozmetični salon. Nohti na rokah so lahko lomljivi, zato je priporočljivo, da uživate pestro prehrano (več svežega sadja in zelenjave organske pridelave), na tržišču pa so na voljo tudi kreme proti lomljivim in tankim nohtom.


Udobna oblačila in obutev

Prve tri mesece še ne potrebujete posebnih oblačil. Prva stvar, ki jo morate kupiti, je večji modrček, pozneje pa potrebujete tudi večje spodnje hlačke, večjo kombinežo in večje hlačne nogavice; kupite takšne, ki imajo razširjen del za trebuh in zadnjico, sicer pa so običajne velikosti. Pomembno je, da nosite oblačila, ki vas ne bodo utesnjevala in vezala. Pazite tudi na čevlje, ki naj bodo čim bolj udobni in ne s previsoko peto. Če pri delu veliko stojite, si vsaj za čas nosečnosti kupite ortopedske čevlje.


Zobje in lasje

Naše stare mame so govorile, da vsaka nosečnost ženski vzame en zob. Pljuvanje krvi pogosto prestraši nosečnice, ki posledično slabše ščetkate zobe. Vnetje dlesni in kislost ustne votline, kot posledica bruhanja, lahko povečata možnost nastanka kariesa. To je glavni in edini razlog, zakaj v nosečnosti tako pogosto prihaja do propadanja zob. Povečana količina hormonov v krvi nosečnice povzroči, da se robovi dlesni zmehčajo.

Če ne pazite na ustrezno prehrano, v kateri mora biti veliko beljakovin, kalcija in vitaminov C, B in D ter si zob ne umivate pravilno, boste dobile zobne obloge, te pa povzročajo karies. Veliko nosečnic se pogosto izogiba stomatološkim pregledom in posegom, saj se bojijo za zdravje ploda. Vendar pri normalni nosečnosti ne obstaja nikakršna nevarnost za plod, najbolj ugoden čas za posege pa je v obdobju med četrtim in osmim mesecem nosečnosti. Rentgensko slikanje se opravlja, če je nujno potrebno.

Lasje so med nosečnostjo navadno čudovito sijoči. Zaradi hormonov, ki se takrat izločajo, lasje hitreje rastejo in se zgostijo, po porodu pa žal hitro izpadajo. Lase negujte kot po navadi, predvsem je zelo pomembno, da si jih redno umivate. Omislite si pričesko, ki jo boste brez težav urejale tudi same.

Ženska je lahko tudi med nosečnostjo lepa, negovana in urejena, če se vsaj malce potrudi. Med nosečnostjo se prav nobeni ženski ni treba povsem odreči vsakdanjim navadam. Zadostuje, da živite bolj umirjeno in zdravo življenje. Veliko se gibajte na svežem zraku, telovadite in plavajte, če le imate možnost. Ko ste utrujene, se brez slabe vesti ulezite ali udobno usedite in sprostite ob poslušanju umirjene glasbe. Predvsem pa vsak dan spite vsaj osem do devet ur.

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Raziskovalci so našli več dokazov, da ima suhi post (postenje brez hrane in tekočine) izjemen vpliv na splošno zdravje.