Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Zobni plak uničuje vaše ustno zdravje

Gingivitis, paradontitis in boj s plakom

8. maj 2009 11:38 Planet Lepote
0

Vnetje dlesni – gingivitis

Za začetek vnetja obzobnih tkiv (gingivitis) je nujno potreben zobni plak oziroma bakterije, ki ga tvorijo. Plak se tvori tako nad robom dlesni (supragingivalni plak) kot pod njim (subgingivalni plak). Slednjega mehansko ne moremo odstranjevati, lahko pa pri 3 do 4 mm globokih obzobnih žepih z obvladovanjem supragingivalnega plaka vplivamo na strukturo subgingivalnega.
Vnetje dlesni (gingivitis) je bolezen, povzročena z nabiranjem zobnega plaka ob robu dlesni. Odstranitev plaka vodi v ozdravitev. Večina bolnikov ima gingivitis, kar pomeni, da večina bolnikov lahko z izboljšano ustno higieno odpravi vnetje dlesni.

Vnetje dlesni lahko obstaja leta in leta, pri čemer ni nujno, da pri tem napreduje v globlja obzobna tkiva. Na eni strani je potek bolezni odvisen od bakterij, na drugi strani pa od odgovora organizma. Če dovolimo, da se poveča količina in sestava bakterij, potem le-te s svojimi toksini povzročijo razgradnjo obzobnih tkiv. Pomemben je še dejavnik mikrookolja – področja, kjer se plak hitreje nabira oziroma kjer ga težje obvladujemo: medzobni prostori, mesta, ki jih oblikujejo neravno postavljeni zobje v čeljusti, področja pod mostički, okrog implantatov, tudi pri fiksnih ortodontskih aparatih.

krvavece_dlesni
Vnete dlesni - žleb med dlesnimi in zobom ter medzobni prostori so mesta,
ki zahtevajo posebno pozornost pri obvladovanju zobnega plaka.


Parodontitis

Iz vsakega gingivitisa se ne razvije parodontitis, vendar pa se vsak parodontitis razvije iz gingivitisa.
Kronični parodontitis povzročajo specifične bakterije, ki so sestavni del subgingivalnega zobnega plaka. Te bakterije so pri človeku tudi normalno prisotne, a nevarne postanejo, ko se prekomerno namnožijo. Zato je pravočasna diagnoza gingivitisa za povrnitev ustnega zdravja zelo pomembna.


Boj s plakom

Zavedati se moramo, da je zobni plak v ustni votlini neprestano prisoten, saj se nepretrgoma tvori in obnavlja. Sterilnost ustne votline ni možna, poleg tega pa bi bilo tako stanje tudi nefiziološko. A zaradi vseh nevšečnosti, ki jih zobni plak lahko povzroči, moramo redno skrbeti za njegovo odstranjevanje, če se jim želimo izogniti. Z drugimi besedami, zobni plak moramo imeti pod nadzorom.

Zobni plak je zelo odporen na delovanje antimikrobnih snovi, zato je mehansko odstranjevanje plaka edino, ki omogoča odstranjevanje bakterij povzročiteljic vnetja obzobnih tkiv. Za to opravilo največkrat zadostuje redna in pravilna uporaba dobre zobne ščetke, zobne nitke in/ali medzobne ščetke.

Pripomočki

Strukturo zobnega plaka in s tem življenjsko sredino mikroorganizmov najbolje porušimo s ščetko, ki ima fine tanke ščetine. Take ščetine bodo segle tudi pod rob dlesni, ne da bi pri tem dlesen poškodovale. Dobro je, da ima ščetka majhno glavo z gosto vstavljenimi ščetinami. Več ščetin ima, bolj je ščetka učinkovita.
Z zobno nitko in medzobno ščetko odstranjujemo oziroma kontroliramo zobni plak v medzobnih prostorih, lahko pa tudi pod mostički in okrog implantatov. Pomembna je pravilna izbira zobne nitke in medzobne ščetke. Predvsem pri medzobnih ščetkah je pomembno, da po velikosti ustrezajo širini medzobnega prostora. Ščetine medzobne ščetke morajo opraviti predvsem z zobnim plakom, ki se nahaja ob robu dlesni v medzobnem prostoru, zato morajo biti primerno dolge, prožne in nežne.

O pravilnem izboru in uporabi pripomočkov za nadzor zobnega plaka se je dobro posvetovati z zobozdravnikom ali ustnim higienikom.

Pojdi na stran

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    V razvitih državah se pomanjkanje vitamina B12 običajno pojavi pri dojenih otrocih, katerih matere so vegetarijanke ali veganke.