Nedavno izvedena raziskava je pokazala biološke učinke polifenolov iz sliv (Prunus salicina, Prunus domestica), ki lahko pri rakavih celicah sprožijo apoptozo oziroma programsko celično smrt. To se kaže kot zaviranje proliferacije in širjenja tumorjev.
Znanstvena podlaga
V študiji, ki je analizirala polifenole iz plodov slive, je bil kot glavni bioaktivni spoj identificiran kvercitrin (kvercetin-3-O-glukozid), prisoten v visoki koncentraciji (okoli 814 mg/g ekstrakta). Ta spoj je učinkovito zaviral rast človeških pljučnih adenokarcinomnih celic A549, med drugim z zvišanjem razmerja Bax/Bcl‑2 in aktivacijo kaspaze‑3, kar ključno prispeva k apoptozi.
Druge raziskave so pokazale, da polifenoli iz sliv in breskev lahko močneje učinkujejo na estrogensko neodvisne rakave celice, kot so linije MDA‑MB‑435, bolj kot na standardne rakave ali zdrave celice. Aktivne učinkovine vključujejo klorogenske kisline in kvercetin‑3‑β‑glukozid.
Dodatne raziskave so razkrile, da polifenolni izvlečki iz sliv zavirajo aktivnost PI3K/AKT signalizacije v rakavih celicah. To vodi do premestitve jedrnega faktorja FOXO1 in pospeši proapoptotične genske procese (vključno z geni Bax in kaspaza‑3).
Poskusi na živalih (npr. pri podganah) so pokazali, da polifenoli iz sliv znižajo tvorbo predtransformiranih lezij v debelem črevesju, kar nakazuje zaščitni potencial pred kolorektalnim rakom.
Široki mehanizmi delovanja
Polifenoli so razred naravnih spojin rastlinskega izvora, znani po svojih močnih antioksidativnih in protivnetnih lastnostih. Obstoječa literatura dokazuje njihovo sposobnost modulacije več molekularnih poti: apoptoza, zaustavitev celičnega cikla, anti‑angiogeneza, anti‑proliferacija, preprečevanje metastaz in sinergija z obstoječimi kemoterapevtiki.
Med najpogostejšimi in preučevanimi sta kvercetin, ki je prisoten v črnih slivah (~12 mg/100 g), ter klorogenska kislina (ki se sicer v visokih količinah nahaja tudi v zeleni kavi), ki deluje kot fenolna kislina s prepoznanim protirakavim učinkom.
Prehranski in zdravstveni vidik
Vključitev sliv, zlasti tistih bogatih s polifenoli (črne sorte, suhe slive), v lokalno, sezonsko prehrano torej podpira antioksidativno delovanje in potencialno zmanjša tveganje za pojav nekaterih vrst raka. Učinek je bil najmočneje zaznan pri določenih vrstah raka, na primer pri pljučnem raku in raku dojk. Kot ena izmed številnih polifenolno bogatih živil (npr. jagodičevje, zelišča, pravi čaj itd.) lahko prispeva k celostnemu pristopu zdravega življenja in s tem tudi preprečevanja raka.