Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Losos, najbolj strupeno živilo na svetu

16. maj 2022 8:58
0

Če se zavedate vseh koristi živalskih maščob omega-3 za zdravje in dejstva, da je losos eden najboljših virov, boste šokirani, ko boste ugotovili, da ima gojeni losos več skupnega z najbolj nezdravo hrano kot z zdravo.

To je temna resnica, ki jo razkriva dokumentarni film Nicolasa Daniela "Fillet-Oh-Fish", ki vključuje ekskluzivne posnetke iz ribogojnic in tovarn po vsem svetu.

 

V njem je prikazano, da ne gre toliko za to, ali so v lososih antibiotiki in celo industrijske količine pesticidov, temveč za kopičenje zelo strupenih proizvodov iz ribje lastne hrane. Novinar odkrije, da je v gojenih ribah veliko več toksinov kot v katerem koli drugem viru hrane, vključno z govedino, jajci in tradicionalnimi farmskimi piščanci.

Najbolj uničujoči toksini so v suhi hrani, s katero se hranijo gojene ribe. 70 % lososa, ki ga pojemo na svetu, prihaja z Norveške, kjer jih hranijo s suho kašo iz rib iz Baltskega morja, enega najbolj onesnaženih morij na svetu, ki ga obkrožajo industrijske države, vključno z Rusijo, Poljsko in Nemčijo, ki vanj odlagajo svoje odpadke, in katerega vode se obnavljajo le vsakih trideset let.

Te ribe so predelane v beljakovinski prah in olje, ki jima je dodana nevrotoksična snov, ki jo proizvaja družba Mosanto, da bi preprečila žarkost. Poročilo razkriva zaskrbljujoča dejstva o znanstveniku, ki preučuje to snov in njene učinke na ljudi, ter o norveškem ministru za ribištvo. Tudi najboljša osteopatska ali katerakoli druga 'alternativna' terapija ne bo odstranila težkih kovin iz vaših možganov!

Gojeni losos: okoljska in zdravstvena katastrofa

Med strokovnjaki je tudi Kurt Oddekalv, ugledni norveški okoljski aktivist, ki trdi, da je gojenje lososa popolna katastrofa tako z okoljskega kot tudi z zdravstvenega vidika. Pod ribogojnicami za gojenje lososa, ki so posejane po norveških fjordih, je približno 15 metrov globok sloj odpadkov, v katerem je polno bakterij, močnih zdravil in strupenih pesticidov; in ker so ribogojnice na odprtih vodah, tega onesnaženja nikakor ni mogoče zajeziti.

Gojeni losos predstavlja tudi bolj neposredno strupeno grožnjo našemu zdravju. Ribe so vedno veljale za zdravo hrano, vendar testiranje hrane vsakič znova razkriva, da je gojeni losos eno najbolj strupenih živil na svetu. Kot so zapisali producenti filma, se je "zaradi intenzivnega gojenja in globalnega onesnaževanja meso rib, ki jih jemo, spremenilo v smrtonosni kemični koktajl."

V globalni oceni gojenega lososa, objavljeni že januarja 2004 v reviji Science, je bilo ugotovljenih 13 obstojnih organskih onesnaževal. Poleg tega gojeni losos tudi nima takšnega prehranskega profila kot divji losos: gojeni losos ne predstavlja odličnega vira prepotrebnih maščob omega-3, temveč vsebuje veliko več omega-6 kot omega-3, kar ima izjemno škodljive posledice za zdravje – večini ljudi namreč primanjkuje omega-3, medtem ko omega-6 dobijo veliko več, kot jih potrebujejo.

In če na deklaraciji ni izrecno poudarjeno, da gre za divjega lososa, je zagotovo gojeni.
 

Gojenje lososa ni zelena rešitev

Več kot polovica rib, ki jih zaužijemo, prihaja iz ribogojnic. Akvakultura se promovira kot trajnostna rešitev prekomernega ribolova, vendar v resnici ribogojnice povzročajo več težav, kot pa jih rešujejo (enako velja za vso sodobno pridelavo hrane, od gojenja živali do uporabe pesticidov na poljih).

Tako je za proizvodnjo enega kilograma gojenega lososa potrebnih od 1,5 do 8 kilogramov divjih rib, zato ribogojna industrija dejansko močno prispeva k izčrpavanju divjih rib, namesto da bi jih reševala.

V ribogojnici za gojenje lososov lahko na razmeroma majhnem prostoru gojijo do 2 milijona lososov. Podobno kot pri kopenskih tovarniških farmah, kjer so živali v gneči, tudi ribogojnice pestijo bolezni, ki se hitro širijo med ribami, ki so zaradi nenormalnih življenjskih pogojev pod izjemno hudim stresom. Po podatkih raziskav so se morske uši, bolezen trebušne slinavke in virusne infekcijske anemije lososa razširili po vsej Norveški, vendar potrošniki o teh ribjih pandemijah niso obveščeni, zato se prodaja bolnih rib nadaljuje v nezmanjšanem obsegu.

Nevarni pesticidi in antibiotiki

Za zatiranje škodljivcev, ki povzročajo bolezni, se uporabljajo številni nevarni pesticidi in za enega od njih je znano, da ima nevrotoksične učinke; ter antibiotiki. Delavci, ki uporabljajo pesticid, morajo nositi vsa zaščitna oblačila, vendar se te kemikalije pretakajo naravnost v odprte vode.

Dokazano je tudi, da uporabljeni pesticidi vplivajo na DNK rib in povzročajo genetske mutacije. Prikazani so zaskrbljujoči primeri deformiranih polenovk, po ocenah pa naj bi bila tako deformirana približno polovica vseh gojenih polenovk. Še huje: znano je, da se samice trsk (polenovke), ki pobegnejo iz ribogojnic, parijo z divjimi trskami in tako širijo genetske mutacije in deformacije v divjo populacijo.

Pri gojenih lososih so mutacije manj vidne, vendar enako zaskrbljujoče. Meso gojenih lososov je nenavadno krhko in ob upogibanju razpade, kar je nenormalna lastnost. Tudi hranilna vrednost je popolnoma nenormalna: divji losos vsebuje približno 5 do 7 odstotkov maščob, medtem ko jih gojeni lososi lahko vsebujejo od 14,5 do 34 odstotkov. Za nazoren prikaz te razlike v vsebnosti maščob si oglejte zgornji videoposnetek.

Zdravju nevarne omega-6

Povečana vsebnost maščob je neposredna posledica predelane krme z visoko vsebnostjo maščob, ki jo dobivajo gojeni lososi. Vendar gojeni lososi ne vsebujejo le več maščob na splošno; prava tragedija je radikalno izkrivljeno razmerje med maščobami omega-3 in omega-6. Polovica fileja divjega atlantskega lososa vsebuje približno 3.996 mg omega-3 in 341 mg omega-6; medtem ko polovica fileja gojenega lososa iz Atlantika vsebuje le malo več omega-3, in sicer 4.961 mg, vendar presenetljivih 1.944 mg omega-6, kar je kar 5,5-krat več kot divji losos.

Čeprav potrebujemo tako maščobami omega-3 kot omega-6, je bistveno razmerje med njimi, ki bi moralo biti v idealnem primeru približno 1:1. Standardna sodobna prehrana je zaradi razširjenosti predelane hrane že močno prevesila na omega-6, z gojenim lososom pa se to nezdravo neravnovesje še poveča, namesto da bi se popravilo.

V publikaciji Farmed and Dangerous je prikazan primer etikete krme za lososa, pri čemer sestavine zelo nazorno kažejo, od kod izvirajo presežne maščobe omega-6: prvih devet sestavin v Skrettingovi krmi za losose "Winter Plus 3500″ so perutninska moka, ribja moka, perutninska maščoba, ribje olje, polnovredna pšenica, sojina moka, koruzna glutenska moka, moka iz perja in repično olje. Vse te sestavine so sestavine, s katerimi se ni srečal noben divji losos, in so tako daleč od prehrane, primerne za to vrsto, kolikor je le mogoče.

Kaj storiti?

Zavedati se je potrebno naslednjih 3 dejstev:

  1. Če ni izrecno navedeno, da gre za divjega lososa, gre zagotovo za gojenega.
  2. Če ne morete kupiti ali dostopati do divjega lososa, je bolje, da ga sploh ne kupite.
  3. Za zdrav vir omega-3 maščob raje psoezite po prehranskih dopolnilih, kjer so omega-3 maščobe prečiščene in preverjeno brez težkih kovin in ostalih strupov.

PREBERITE TUDI: 6 najbolj zdravih maščob

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Kmetijstvo je temelj sodobne civilizacije, vendar je ustvarilo nočno moro za naše zobe – kmetijska revolucija je spremenila vse in to dejstvo je nemogoče zanikati.