Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Vse to so neverjetne koristi sojinega lecitina (med drugim znižuje holesterol)

27. sep 2024 15:10
0

Pogosto se uporablja kot sestavina živilskih izdelkov, prodaja pa se tudi v obliki prehranskega dopolnila za krepitev zdravja.

Presenetljivo pa je, da je glede sojinega lecitina veliko zmede, saj vsebuje besedo „soja“. Kaj je sojin lecitin in ali je dober ali škodljiv?

Uživanje sojinega lecitina ima prednosti in slabosti, vendar nikakor ni tako slab, kot ga skušajo nekateri prikazati. Če izberete kakovostne izdelke s sojinim lecitinom, se ta dejansko ponaša z zdravju zelo koristnimi lastnostmi, med drugim zniževanja holesterola in izboljšanja delovanja možganov.

Kaj je sojin lecitin?

Lecitin, ki ga je leta 1846 prvi izoliral francoski kemik Theodore Gobley, je splošni izraz za različne maščobne spojine, ki se naravno pojavljajo v živalskih in rastlinskih tkivih.

Lecitin je bil prvotno izoliran iz jajčnega rumenjaka in je sestavljen iz holina, maščobnih kislin, glicerola, glikolipidov, fosfolipidov, fosforne kisline in trigliceridov. Danes ga redno pridobivajo iz soje, bombaževega semena, morskih virov, mleka, oljne ogrščice in sončnic.

Pridobivanje

Sojin lecitin se pridobiva iz surove soje. Običajno se uporablja kot tekočina, lahko pa ga kupimo tudi v obliki lecitinskih zrnc.

V veliki večini primerov se sojin lecitin uporablja kot odličen emulgator. Emulgatorji pomagajo ohranjati različne sestavine v živilih skupaj ter ohranjajo teksturo, okus in videz živil. Zaradi sposobnosti emulgiranja maščob je sojin lecitin tudi idealna sestavina za spreje za peko (za na ponev, da se hrana ne prime) in mila.

Dopolnila z lecitinom običajno izvirajo iz sončničnih semen, jajc ali soje, najpogosteje pa iz soje.

Koristi

1. Spodbuja delovanje celičnih membran

Prehranska dopolnila z lecitinom vsebujejo kompleksno mešanico fosfolipidov, ki sestavljajo strukturo celične membrane in se uporabljajo za shranjevanje energije. Dve vrsti fosfolipidov, ki sta bistveni sestavini bioloških membran, sta fosfatidiholin in fosfatidilserin.

Raziskovalci na Japonskem so ugotovili, da lahko dajanje svežih fosfolipidov nadomesti poškodovane celične membrane ter obnovi strukturo in delovanje celične membrane. To se imenuje nadomestno lipidno zdravljenje in dokazano izboljšuje utrujenost, simptome sladkorne bolezni, raznih degenerativnih bolezni in presnovni (metabolični) sindrom.

Fosfatidilholin je ena od osnovnih oblik holina in deluje kot bistvena sestavina pri signalizaciji celičnih membran. Fosfatidilholin nastaja v jetrih in se pretvori v holin, ki ima v telesu več pomembnih procesov. Dodajanje fosfatidilholina podpira zdravo raven holesterola, delovanje jeter in možganov.

Fosfatidilserin najdemo v membranah vseh živali, višjih rastlin in mikroorganizmov. Pri ljudeh je najbolj skoncentriran v možganih, zato se dodatki fosfatidilserina pogosto uporabljajo za izboljšanje delovanja možganov pri starejših.

Raziskave kažejo, da je koristen tudi za otroke in mladostnike z ADHD in duševnimi motnjami.

2. Izboljša raven holesterola

Sojin lecitin je najbolj povezan z zmanjševanjem hiperlipidemije in vplivanjem na presnovo lipidov. Znan je po svoji pomembni vlogi pri predelavi maščob in holesterola, zato ljudje včasih jemljejo prehranska dopolnila sojinega lecitina za naravno znižanje holesterola.

Raziskave kažejo, da imajo lastnosti lecitina sposobnost zmanjšati presežek holesterola LDL in spodbujati sintezo holesterola HDL v jetrih. V študiji, objavljeni leta 2010 v reviji Cholesterol, so pri bolnikih z diagnosticirano stopnjo hiperholesterolemije ocenjevali raven skupnega holesterola in LDL po dajanju sojinega lecitina. V študiji je 30 prostovoljcev vsak dan zaužilo en 500-miligramov prehranskega dopolnila sojinega lecitina, rezultati pa so bili impresivni.

Med prostovoljci, ki so v študiji jemali sojin lecitin, se je pojavilo naslednje: po enem mesecu se je skupni holesterol zmanjšal za 41 odstotkov, po dveh mesecih pa za 42 odstotkov; raven LDL se je po enem mesecu zmanjšala za 42 odstotkov, po dveh mesecih pa za 56 odstotkov.

Ta študija kaže, da se sojin lecitin lahko uporablja kot prehransko dopolnilo ob hiperholesterolemiji.

3. Poveča odpornost

Dodajanje sojinega lecitina znatno okrepi delovanje imunskega sistema, je pokazala raziskava, opravljena na diabetičnih podganah. Brazilski raziskovalci so odkrili, da se je zaradi vsakodnevnega dodajanja sojinega lecitina aktivnost makrofagov (belih krvničk, ki absorbirajo tuje delce) sladkornih podgan povečala kar za 29 odstotkov.

Poleg tega so odkrili, da se je število limfocitov (belih krvničk, ki so temeljnega pomena za imunski sistem) pri nediabetičnih podganah povečalo za 92 odstotkov. To kaže, da ima sojin lecitin imunomodulatorne učinke.

4. Pomaga telesu pri obvladovanju telesnega in duševnega stresa

Kot že omenjeno, je ena od ključnih snovi sojinega lecitina fosfatidilserin. Znano je, da fosfatidilserin vpliva na stresna hormona adrenokortikotropni hormon (ACTH) in kortizol, zato je dokazano, da blaži odziv na stres.

Nemški raziskovalci so skušali ugotoviti, kako se fosfatidilserin, pridobljen iz sojinega lecitina, primerja s sojinim lecitinom, pridobljenim iz kravjih možganov, zato so ocenili, kako dopolnilo s sojinim lecitinom fosfatidne kisline in kompleksom fosfatidilserina (kombinacija se imenuje PAS) vpliva na ACTH, kortizol in psihološko oceno, znano kot podskala stresa Spielberger State Anxiety Inventory.

Raziskava, objavljena v danski reviji Stress, je primerjala 400, 600 in 800 miligramov PAS v skupinah po 20 oseb. Raziskovalci niso odkrili le, da ima PAS precej izjemne učinke na človeško psiho, temveč tudi, da so ti odvisni od odmerka.

Odmerek 400 miligramov je bil pri zmanjševanju serumskih ravni ACTH in kortizola najučinkovitejši od večjih odmerkov. Ta študija kaže, da imajo lahko posebne lastnosti sojinega lecitina selektivni učinek blaženja stresa in se lahko uporabljajo celo pri naravnem zdravljenju motenj, povezanih s stresom.

5. Izboljša kognitivne funkcije

V trimesečni dvojno slepi placebo študiji, objavljeni v reviji Advances in Therapy, so ocenili pozitivne učinke sojinega lecitina, ki je vseboval mešanico 300 miligramov fosfatidilserina in 240 miligramov fosfatidne kisline, ki je bila pridobljena iz sojinega lecitina.

Dopolnilo ali placebo so trikrat na dan tri mesece prejemali starejši bolniki s težavami s spominom, ki niso bili depresivni. V ločeni raziskavi so dopolnilo dajali bolnikom z Alzheimerjevo boleznijo, da bi izmerili njegov učinek na njihovo vsakodnevno delovanje, duševno zdravje, čustveno stanje in splošno stanje, ki so ga ocenili sami.

Raziskovalci so ugotovili, da je mešanica dopolnil, izdelana iz lastnosti, ki jih najdemo v sojinem lecitinu, ob koncu obdobja zdravljenja bistveno izboljšala spomin in preprečila zimsko depresijo pri starejših bolnikih v primerjavi s tistimi, ki so prejemali placebo.

Pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo se je v skupini, ki je prejemala dopolnilo, vsakodnevno delovanje poslabšalo za 3,8 odstotka in ohranilo za 90,6 odstotka v primerjavi s 17,9 odstotka in 79,5 odstotka bolnikov, ki so prejemali placebo. Poleg tega je 49 odstotkov oseb iz skupine, ki je prejemala dopolnilo, poročalo o izboljšanju splošnega stanja v primerjavi s 26,3 odstotka oseb, ki so prejemale placebo.

Te ugotovitve kažejo, da fosfatidilserin in fosfatidna kislina, pridobljena iz sojinega lecitina, pozitivno vplivata na spomin, kognicijo in razpoloženje pri starejših in tistih, ki trpijo zaradi kognitivnih bolezni.

6. Pomaga pri lajšanju simptomov menopavze

Raziskave kažejo, da lahko prehranska dopolnila s sojinim lecitinom pomagajo izboljšati simptome menopavze z izboljšanjem vitalnosti in ravni krvnega tlaka pri ženskah v menopavzi. V randomizirani, dvojno slepi, s placebom kontrolirani študiji iz leta 2018, v katero je bilo vključenih 96 žensk, starih od 40 do 60 let, so poskušali ugotoviti, ali lahko dodatki sojinega lecitina pomagajo pri lajšanju simptomov utrujenosti.

Udeleženke so bile naključno izbrane, da so osem tednov prejemale aktivne tablete z visokim odmerkom (1200 miligramov na dan) ali nizkim odmerkom (600 miligramov na dan) sojinega lecitina ali placebo.

Raziskovalci so ugotovili, da so se simptomi utrujenosti, diastolični krvni tlak in kardio-anketni žilni indeks (za merjenje arterijske togosti) bolj izboljšali v skupini z visokim odmerkom v primerjavi s skupino s placebom.

Alergija na sojo

Sojin lecitin vsebuje le sledove sojinih beljakovin, zato raziskovalci menijo, da sojin lecitin pri večini ljudi, alergičnih na sojo, ne bo izzval alergijskih reakcij, saj ne vsebuje dovolj ostankov sojinih beljakovin. Vseeno bodite previdni pri uživanju vseh izdelkov, ki vsebujejo sojo. Ljudje z močnimi alergijami na sojo se še vedno lahko negativno odzovejo na zaužitje sojinega lecitina in bodo morali biti bolj pozorni na pakirana živila, ki vsebujejo to sestavino.

Sojin lecitin priznanega britanskega proizvajalca Natures Aid dobite TUKAJ.

PREBERITE TUDI: Ti dve snovi imata skorajda čudežno delovanje proti staranju

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Dve novi aplikaciji za pametne telefone zaznavata opozorila v naših zenicah, nezavednih obraznih izrazih in gibih glave.