Se vam velikokrat zgodi, da se vam hrana pokvari in jo morate zavreči?
Ob podražitvah v zadnjih letih je metanje pokvarjenih živil v smeti še posebej boleče. Upoštevajte preproste nasvete Zveze potrošnikov Slovenije za shranjevanje živil, za bolj in dalj časa okusno hrano ter predvsem za manj zavržene hrane.
Dober hladilnik z zamrzovalnikom lahko pomaga
- Ko kupujete hladilnik z zamrzovalnikom, naj vam pri odločitvi pomaga naš test kombiniranih hladilnikov.
- Prepričajte se, da je v hladilniku ustrezna temperatura, za pravilno nastavitev sledite navodilom za uporabo.
- Temperatura v hladilnem delu naj bo od 0 do 5 °C, v zamrzovalnem pa od minus 18 °C do minus 20 °C.
- Hrana je najvarnejša, ko je ohlajena pod 8 °C ali segreta nad 60 °C. Med tema temperaturama se mikroorganizmi, ki lahko povzročijo kvar ali celo zastrupitev (bakterije plesni, kvasovke), hitreje razmnožujejo.
Izberite najboljšo polico za posamezna živila
- Tudi če je termostat hladilnika zanesljiv, temperatura v posameznih delih hladilnika odstopa.
- Maslo in sir sta manj pokvarljiva, zato ju lahko hranite na zgornji polici, kjer je temperatura višja.
- Ostanke od kosila, kot so juhe, meso in pica, shranite na srednjo polico.
- Zelenjava potrebuje več vlage, zato jo shranjujte v predalu. Vklopite stikalo za povečanje vlažnosti, če ga hladilnik ima.
- Sadje, ki ga je priporočljivo hraniti v hladilniku, shranite v ločen predal (stran od zelenjave) ali na srednjo polico. Veliko sadja namreč proizvaja etilen (plin), ki lahko pospeši dozorevanje drugega sadja ali zelenjave.
- Surovo meso, ribe in morske sadeže hranite na spodnji polici ali v posebnem predalu za hlajenje, če ga hladilnik ima. Pri temperaturah od 0 °C do 3 °C se dlje časa ohrani svežina in prepreči rast škodljivih bakterij.
Živil ne zlagajte previsoko
Hladilnika nikoli ne napolnite tako, da se živila dotikajo zgornje police ali sten aparata. To preprečuje kroženje hladnega zraka, zato se v hladilniku dvigne temperatura, hrana se prej pokvari, aparat pa pospešeno deluje, da ponovno ohladi notranjost, in pri tem porabi več energije.
Živila hranite v embalaži
- Živila hranite v originalni embalaži, kadar je to mogoče, saj je skoraj zagotovo zasnovana z namenom ohranjanja svežine živil.
- To še posebej velja za vakuumsko pakirano meso, a tudi za sadje in zelenjavo (premišljeno umeščene luknje na embalaži vplivajo na rok trajanja).
Pustite, da se ostanki ohladijo na sobno temperaturo
Ne glede na to, ali boste ostanke od kosila ali večerje shranili v hladilnik ali zamrzovalnik, jih vedno najprej ohladite na sobno temperaturo. V nasprotnem primeru temperatura v notranjosti aparata naraste, kar vpliva na svežino drugih živil, aparat pa pospešeno deluje, da ponovno ohladi notranjost, kar pomeni večjo porabo energije in večje stroške.
Če ostanke čez noč pustite na kuhinjskem pultu, se lahko hitro namnožijo neželeni mikroorganizmi.
Ne premišljujte pri odprtih vratih
- Topel zrak, ki vstopi v hladilnik vsakič, ko odprete njegova vrata, poveča vaše račune za energijo, saj mora aparat pospešeno delovati, da ponovno ohladi notranjost.
- Če pustite vrata hladilnika odprta dlje časa, lahko to vpliva tudi na rok uporabnosti živil.
- Načrtujte vnaprej, da se izognete zavržkom.
- Ne glede na to, ali uporabljate pametna orodja ali to počnete ročno, lahko z vnaprejšnjim načrtovanjem obrokov jeste bolj zdravo.
- Študija o navadah načrtovanja obrokov v Franciji je pokazala, da so imeli udeleženci, ki so obroke načrtovali vnaprej, bolj raznoliko in uravnoteženo prehrano ter manj težav preveliko težo.
Nasveti:
- Fotografirajte vsebino hladilnika, preden se odpravite po nakupih.
- Pred nakupovanjem naredite seznam hrane, ki jo dejasnko potrebujete.
- Bodite ustvarjalni in iz ostankov hrane pripravite kakšno novo jed.