Raziskovalci so preučevali vpliv različnih količin kave in čaja na fluidno inteligenco – merilo kognitivnih funkcij, vključno z abstraktnim sklepanjem, prepoznavanjem vzorcev in logičnim razmišljanjem.
"Star pregovor pravi, da preveč česarkoli ni dobro. Gre za ravnovesje, zato je zmerno uživanje kave v redu, pretiravanje pa ni priporočljivo," je povedala raziskovalka študije Kelsey R. Sewell, doktorica znanosti, Advent Health Research Institute, Orlando.
Ugotovitve študije so bile predstavljene 30. julija na mednarodni konferenci Združenja za Alzheimerjevo bolezen (AAIC) 2024.
Ena najbolj priljubljenih pijač na svetu
Kava je ena izmed najbolj razširjenih pijač na svetu. Zrna vsebujejo vrsto bioaktivnih spojin, vključno s kofeinom, klorogensko kislino ter majhnimi količinami vitaminov in mineralov. Dosledni dokazi iz opazovalnih in epidemioloških študij kažejo, da uživanje kave in čaja ugodno vpliva na možgansko kap, srčno popuščanje, rakava obolenja, sladkorno bolezen in Parkinsonovo bolezen.
Več študij tudi kaže, da kava lahko zmanjša tveganje za Alzheimerjevo bolezen, pravi Sewell. Vendar je na voljo le malo longitudinalnih podatkov o povezavah med uživanjem kave in čaja ter upadom kognitivnih sposobnosti, zlasti na različnih kognitivnih področjih.
Sewellina skupina je pred tem objavila študijo na kognitivno neoporečnih starejših odraslih, ki je pokazala, da je uživanje večjih količin kave povezano s počasnejšim upadanjem kognitivnih sposobnosti in počasnejšim kopičenjem beta-amiloida v možganih.
Nove ugotovitve
Njihova sedanja študija pa razširja nekatere predhodne ugotovitve in raziskuje povezavo med uživanjem kave in čaja ter upadanjem kognitivnih sposobnosti skozi čas na večjem vzorcu starejših odraslih.
Ta nova študija je vključevala 8451 večinoma žensk (60 %) in belcev (97 %) kognitivno zdravih odraslih, starejših od 60 let (povprečna starost 67,8 leta), iz britanske biobanke, obsežnega raziskovalnega vira, ki vsebuje poglobljene, deidentificirane genetske in zdravstvene informacije pol milijona udeležencev iz Združenega kraljestva. Preiskovanci so imeli povprečni indeks telesne mase (ITM) 26, približno 26 % pa jih je bilo nosilcev gena apolipoproteina epsilon 4 (APOE e4).
Raziskovalci so uživanje kave in čaja razdelili na tri dele: visoko, zmerno in brez.
Pri dnevnem uživanju kave je 18 % vprašanih poročalo, da spijejo štiri ali več skodelic (visoko uživanje), 58 % jih je poročalo, da spijejo eno do tri skodelice (zmerno uživanje), 25 % pa jih je poročalo, da nikoli ne pijejo kave.
Pri dnevnem uživanju čaja je 47 % vprašanih poročalo o pitju štirih ali več skodelic (visoko uživanje); 38 % jih je poročalo o pitju ene do treh skodelic.
V študiji je bila kognitivna funkcija ocenjena na začetku in na vsaj dveh dodatnih obiskih udeležencev.
Hitrejši upad pri največjih pivcih kave
V primerjavi z osebami z visokim uživanjem kave (štiri ali več skodelic dnevno) so osebe, ki nikoli niso uživale kave, in osebe z zmernim uživanjem po povprečno 8,83 letih spremljanja počasneje upadale v tekoči inteligenci.
"Vidimo lahko, da je pri tistih z zelo visokim uživanjem kave prišlo do najbolj strmega upada fluidne inteligence med spremljanjem v primerjavi s tistimi z zmernim uživanjem kave in tistimi, ki kave nikoli niso uživali," je dejala Sewell.
"Hkrati naši podatki kažejo, da lahko zmerno uživanje kave v tem obdobju služi kot nekakšen zaščitni dejavnik pred upadom kognitivnih sposobnosti," je dodala.
Kaj pa čaj?
Pri čaju je bil vzorec nekoliko drugačen. Pri ljudeh, ki niso nikoli pili čaja, je bil upad tekoče inteligence večji v primerjavi s tistimi, ki so ga uživali zmerno.
"Ker gre za opazovalno študijo, za boljše razumevanje nevroprotektivnega mehanizma sestavin kave in čaja še vedno potrebujemo randomizirane kontrolirane raziskave," je dejala Sewell.
V odgovoru na vprašanje o tem, kako lahko zmerno pitje kave deluje zaščitno, je Sewell dejala, da verjetno obstajajo različne ravni mehanizmov, vključno z molekularno ravnijo (morda vključuje toksičnost amiloida) in vedenjsko ravnijo (morda vključuje vzorce spanja).
Sewellova je dejala, da upa, da bo ta smer raziskovanja vodila do novih možnosti za raziskave preventivnih strategij za Alzheimerjevo bolezen. "Upamo, da bi uživanje kave in čaja lahko prispevalo k razvoju varne in poceni strategije za odložitev začetka in zmanjšanje pojavnosti Alzheimerjeve bolezni."
Omejitev študije je možna pristranskost pri odpoklicu, saj je bilo uživanje kave in čaja poročano samoporočevalcem. Vendar pa to morda ne bo velik problem, saj je uživanje kave in čaja "običajno precej običajno vedenje", je dejal Sewell.
Študija tudi ni imela podatkov o uživanju kave ali čaja v srednjih letih in ni primerjala učinka različnih načinov priprave ali vrst kave in čaja – na primer zelenega in črnega čaja.