Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Forum

Slovenisti, na pomoč!

Pojdi na stran 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19 , 20
Tinka
Starost: n/aPridružen: 27. mar 2005Prispevkov: 2751Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 9:25
Povezava do prispevka
Koliko razprave za eno ubogo skrpucalo . Meni se, ne glede oz. ne zaradi zapisa v SSKJ, vse druge oblike slišijo čudno. Verjetno bi lahko tako razpravljali še o marsikateri besedi.
Najbrž pa neke norme vseeno veljajo in dokler nimamo česa novejšega od zdajšnjega SSKJ, je to pač zapis v SSKJ.
0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Online
Objavljeno: 22. dec 2009 10:20
Povezava do prispevka
Sydelle je napisal/aČe nekaj piše v SSKJ še ni nujno najbolj prav oz. edino prav. SSKJ je v veliki meri nastajal v šestdesetih letih, tako da, kot bi rekel naš profesor, ne odseva realne komunikacije.

Jep ... velikokrat sem že slišala - in tudi sama imam občutek - da naša vrla pravila ne sledijo dejanskemu razvoju jezika ... (pa ne govorim za skrpucalo, ampak na splošno). Hkrati pa se določene spremembe vpeljuje nasilno (olivno olje je zdaj kar oljčno ... in jaz pijem jablanin sok).
Čeprav zdaj ugotavljam, če pomislim, da sem slišala že vse oblike: skrpucalo, skropucalo, skorpucalo ... hehe, vse bi moralo biti prav, pa bi bili vsi zadovoljni.
A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
romy
Starost: -14Pridružen: 26. jan 2006Prispevkov: 11066Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 10:56
Povezava do prispevka
Tanja je napisal/aHkrati pa se določene spremembe vpeljuje nasilno (olivno olje je zdaj kar oljčno ... in jaz pijem jablanin sok).


Poznam kar nekaj Primorcev oz. ljudi ki se ukvarjajo z oljkami in oni že "od vekomaj" uporabljajo oljčno olje (to jim je domače in pravilno) in to ni neka nasilna sprememba.  Samo povem v vednost, da to ni neka moderna sprememba.
0
Nazaj na vrh
LIVvy
Starost: 41Pridružen: 4. jan 2006Prispevkov: 4786Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 11:03
Povezava do prispevka
Tanja je napisal/aolivno olje je zdaj kar oljčno ... in jaz pijem jablanin sok


Samo btw omenim, da je oljka tudi plod oljke, tako da vzporednica z jablano ni najbolj na mestu.

oljka -e ž (o)

1. južno drevo ali njegovi jajčasti,
koščičasti sadovi, iz katerih se pridobiva
olje: gojiti, obirati oljke; nasadi oljk;
pridelek oljk

0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Online
Objavljeno: 22. dec 2009 11:57
Povezava do prispevka
Romy & LIVvy, oboje vem (in smo že imele to debato), ampak večina ljudi je od nekdaj uporabljala olivno, ki je bilo pravilno, zdaj moramo uporabljati pa oljčno (čeprav po SSKJ je oboje pravilno, če se ne motim (in če je, zakaj potem nekateri popravljajo, če napišeš olivno)).
Za moje pojme (ne trdim, da imam prav, ampak tako jaz to vidim in občutim) je to nasilno, ker so določili kot pravilo in ni prišlo spontano in se vpeljalo v jezik vseh/večine.
(sem pa pogooglala in našla tole npr. in še nekaj debat na to temo, kjer velika večina pravi, da so navajeni na olivno in zakaj zdaj ta sprememba).
A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
Lubenica
Starost: n/aPridružen: 10. jul 2006Prispevkov: 6018Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 13:25
Povezava do prispevka
Jablanin sok?!? Tanja, prosim reci, da je to samo hec. Geek Ker to je pa čisto skregano z logiko. Sok se dela iz plodov jablane, jabolk, torej je jabolčni sok edina logična beseda. Saj ne delajo soka iz cele jablane (iz vej, listja, korenin...). Pinch
0
Nazaj na vrh
Tinka
Starost: n/aPridružen: 27. mar 2005Prispevkov: 2751Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 14:07
Povezava do prispevka
Primer, ki ga je navedla Tanja - jablana in jabolko - je bolj izjema kot pravilo, v tem smislu, da se drevo imenuje drugače kot plod/sadež. V večini primerov je ista beseda: hruška, marelica, češnja, sliva, breskev ... za drvo in sadež. (Posadimo češnjo in z nje obiramo češnje.)
In nekako tako je tudi pri oljki. Kolikor je meni znano, so prav gojitelji oljk (dreves in plodov ) vztrajali pri tem poimenovanju, ki je njim edino pravilno in ga "od vekomaj" uporabljajo.
0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Online
Objavljeno: 22. dec 2009 14:12
Povezava do prispevka
Lubenica, sem mislila, da je dovolj očitno glede na zelenega smajlija - ja, sarkastična sem bila.

Torej, če izhajam iz predpostavke, da jablana obrodi sadeže z imenom jabolka in pijemo jabolčni sok, oljka obrodi olive in imamo olivno olje. Ker so sadeži olive, ne oljke (vsaj za moje pojme). Zato sem dala to primerjavo, ker mi je izraz oljčno olje enako nelogičen - da ne rečem trapast - kot jablanin sok. In kot praviš tudi ti, se j. soka ne dela iz celega drevesa, ampak jabolk, enako (meni) velja za olive/oljko.
Če pa izhajam iz predpostavke, da oljka obrodi oljke (kar mi nikakor ne zveni logično, ker pač nisem navajena in tega ne sprejemam), potem pa je seveda oljčno olje.
(again, zgolj MHO, nimam namena nikomur 'soliti pameti')
Nazadnje urejeno 22. dec 2009 14:17; skupaj popravljeno 1 krat
A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
madeira*
Starost: 41Pridružen: 16. apr 2007Prispevkov: 4877Kraj: Pri morjuStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 14:16
Povezava do prispevka
To pa lahko potrdim. Pri nas v Istri se že od nekdaj gojijo oljke in tako drevesom kot tudi plodovom rečemo oljka  SSKJ pa še vedno dopušča tudi izraz oliva, tako da mislim, da ne bi smel biti nihče prisiljen v uporabo ene ali druge besede. Jaz sem pač že od doma navajena, da uporabljamo oljčno olje
Vse, kar Kanibal napiše, + 1. :D
0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Online
Objavljeno: 22. dec 2009 14:19
Povezava do prispevka
Prehitro pišemo v to temo - sem odgovarjala Lubenici, pa se je že Tinkino sporočilo pojavilo vmes, Madeira pa je najbrž Tinki, pa se je moje.
A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
Iree
Starost: 56Pridružen: 17. okt 2003Prispevkov: 9321Kraj: KranjStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 14:30
Povezava do prispevka
Ja, menda je tudi plod oljka in proizvajalci hočejo uporabljati izraz, ki je njim bližje.
Sicer pa ste načele zanimivo razpravo o tem, da bi morala pravila slediti govorjenemu jeziku. Tudi jaz se strinjam, da so pravila v slovenščini nekoliko preveč konzervativna in da je SSKJ skupek pravil v nasprotju z npr. angleščino, kjer slovarji sledijo dejanski rabi. Vendar kje postaviti mejo pri sprejemanju govorjenega jezika? To se mi zdi precej pomembno in hkrati težko vprašanje. Če se malo ozrem po tem, kar ste napisale, da vas moti v rabi slovenščine (narečne rabe, nepravilne rabe srednjega spola, izginjanje dvojine...), bi bile verjetno razočarane, če bi v SSKJ sprejeli vse, kar ljudje govorijo. Gotovo bi se v njem znašli npr. besedi "boma" in "pramena", ki vas zelo motita, vendar se široko uporabljata (če bi sledili rabi, za "pramena" sklepam, da so praktično že izpodrinil"a" pravilno obliko "prameni", ki je torej po tej logiki zastarela! - seveda pa ne pravim, da se s tem kakor koli strinjam). Ne moremo pričakovati, da bo v SSKJ sprejeto le to, kar se zdi prav vsaki od nas oz. na kar smo navajene pod vplivom svojega izvora. (Verjetno pa nobena od nas ne misli, da je samo njena raba tista prava in da samo v njenem delu Slovenije prav govorijo.) Vseeno pa bi se verjetno dalo najti neko racionalno merilo za to, da bi SSKJ bolj sledil živemu jeziku.

Tanja je napisal/aPrehitro pišemo v to temo


Kar je v bistvu zelo pozitivno, saj pomeni, da nas jezik zanima. Jaz zelo rada razmišljam o njem.
0
Nazaj na vrh
Sydelle
Starost: 33Pridružen: 3. dec 2008Prispevkov: 1752Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 14:41
Povezava do prispevka
Tanja je napisal/a
da naša vrla pravila ne sledijo dejanskemu razvoju jezika ...


Tako je Smile Je pa treba vzeti v zakup dejstvo, da je pri nas zelo majhen trg in ni konkurence med pripravljalci slovarjev in drugih priročnikov (kot je to najbolj izrazito na angleškem trgu).

Olje je pa lahko oljčno ali olivno, kakor se kdo odloči uporabljati Smile mi je pa zanimivo, ker sem zdaj šla malo pogledati v pravopis in videla kot zgled rabe 'oljčno blago' in 'nasad oliv', kar je meni oboje čudno Big smile Itak p v obeh slovarjih mrgoli čudnih pogruntavščin.

Aja, kar se tiče pa tistih nasilnih intervencij ... se definitivno dogajajo, ampak je pa odvisno od ljudi, kako jih sprejmej(m)o. Tako se je npr. popolnoma uveljavil svetovni splet (world wide web), medmrežje (za internet) pa ne.

Iree je napisal/aTudi jaz se strinjam, da so pravila v
slovenščini nekoliko preveč konzervativna in da je SSKJ skupek pravil v
nasprotju z npr. angleščino, kjer slovarji sledijo dejanski rabi.
Vendar kje postaviti mejo pri sprejemanju govorjenega jezika?


Dejanska raba niso samo govorjena besedila, ampak tudi zapisana - in ta so temelj za knjižni jezik. Se pa knjižni jezik tudi spreminja, čeprav morda ne tako hitro kot govorjeni in te spremembe bi se morale odražati v slovarjih. Samo pri nas ni junaka, ki bi financiral redno nadgrajevanje in nove izdaje ...

Aja, te spremembe se da pa lepo ugotoviti in preveriti njihovo pogostost v korpusih (velike zbirke besedil, ki pa morajo biti aktualna). In v pisnih besedilih zagovoto ni (prevladujoča) uporabljena raba 'boma', čeprav jo uporablja velik ljudi, ko govorijo. Veliko se pa tudi v javnih občilih v zadnjem času uporablja npr. beseda blog, ki je ni v nobenem od naših največjih slovarjev Smile

0
Nazaj na vrh
Tinka
Starost: n/aPridružen: 27. mar 2005Prispevkov: 2751Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 15:07
Povezava do prispevka
Se strinjam s Sydelle glede korpusov. Meni poznana sta dva: FIDA korpus in Nova beseda. Sydelle, predlagaš še kaj?
0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Online
Objavljeno: 22. dec 2009 15:12
Povezava do prispevka
Iree, res je: kje postaviti mejo?
Ampak zagotovo ne tam, kjer bi se vključili izrazi, ki so rezultat neznanja (kar za moje pojme nepoznavanje sklanjatev, dvojine ipd., je) in narečja. Uf ... (ne bom ponavljala, ob katerih izrazih mi gredo lasje pokonci). Če gledamo konkretni primer oliva-oljka, je oboje pravilno in se lahko vsak sam odloči, kaj bo uporabljal (tnk god), medtem ko razni boma, sve šle, pramena ...() ipd. nikakor niso (se motim? raje vprašam ker nisem slavistka).

Najbrž sem čisto prestroga, ampak glede na znanje slovenskega jezika povprečnega prebivalca Slovenije, sem že 100x rekla, da jih niti v 5. razred OŠ ne bi spustila. Ljudje s fakultetno in višjo izobrazbo so praktično nepismeni, kar se mi zdi skrajno žalostno (pa nikakor ne pričakujem, da bi morali biti vsi slavisti, ampak da ti človek z nazivom mag. ne zna sklanjati in postaviti osnovnih vejic ... se pa vse konča).

Sploh pa imam občutek, da se za izgovori, da nekdo govori v narečju (v mislih imam točno določene izraze), pogosto skriva nepoznavanje jezika oz. nepismenost.
Pravzaprav bi bilo najbrž bolje, da bi šla za slavistko, samo kaj, ko jih potem 70 % ne bi dokončalo OŠ.
Nazadnje urejeno 22. dec 2009 15:25; skupaj popravljeno 1 krat
A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
Sydelle
Starost: 33Pridružen: 3. dec 2008Prispevkov: 1752Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 22. dec 2009 15:15
Povezava do prispevka
FIDAplus je za razlike od korpusa FIDA prosto dostopna (saj verjetno si imela to v mislih?), to je pa bolj ali manj to, kar se tiče uporabnih korpusov za slovenščino. Za angleščino je verjetno najboljši BNCweb, za nemščino pa cosmas. Kaj več pa že ne poznam Big smile

Mimogrede Tinka, študiraš (ali si študirala) kaj na FF? Smile

Kar se tiče pa govorjenih narečij, so meni prav simpatična in me niti ne moti kršenje norme - se mi pa postavijo dlake pokonci ko novinarji in drugi, ki govorijo javno (in bi naj uporabljali vsaj knjižni pogovorni jezik, če je zborni že preveč) in sistematično ignorirajo rodilnik
0
Nazaj na vrh
Pojdi na:
Slovenisti, na pomoč!
Stran 15 od 34
Pojdi na stran 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19 , 20
Pojdi na stran:
Kozmetometer
Zadnje ocene
Zadnji izdelki
  • Tanja 19. mar 2023 20:52
    RES slabo, meni izsušuje kožo
  • Tanja 21. feb 2023 18:20
    Izvrsten, najboljši
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
    Svaljka se
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
    Ne preprečuje vonjav
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
    Ne neguje
Forum
Zadnje objave
Najbolj brano
Trenutno dogaja
Izpostavljamo
Raziskovalci so našli več dokazov, da ima suhi post (postenje brez hrane in tekočine) izjemen vpliv na splošno zdravje.