"Napadalec iz zasede", kakor imenujejo črno vdovo - najbolj strupenega in tudi zelo razširjenega evropskega pajka - vam lahko kaj hitro zelo pokvari brezskrbne počitniške dni. Na hrvaškem Kvarnerju so že velikokrat pomagali nesrečnim žrtvam, ki so prišli na pot črni vdovi.
Črna vdova je najbolj strupen pajek v Evropi. Strupena je samica, ki je velika pet centimetrov, njen zadek pa meri približno poldrugi centimeter. Ima osem nog in je svetleče črne barve. Na kroglastem zadku ima navadno trinajst rdečih peg, obstajajo pa tudi drugi vzorci - nekatere vrste črnih vdov imajo na zadku obarvan križ. Samica črne vdove po parjenju samca poje. Črna vdova živi največkrat v gozdu, kleteh in na travnikih, v ZDA pa so pogoste tudi okoli hiš v naravi.
Črna vdova je zelo nevaren pajek, ki sicer ni agresiven, saj ne napada, če ni ogrožen. Pik črne vdove je neboleč in neopazen, čuti se podobno kot pik mravlje, na mestu ugriza pa se lahko pojavi rdečica. Kasneje postane mesto okoli ugriznjenega dela omrtvičeno. Bolečine po piku se pojavljajo v valovih in se širijo od mesta ugriza. Lahko se razširijo po celem telesu.
Prvi simptomi po ugrizu so navadno močne bolečine v limfnih vozlih. Bolečina se kasneje hitro širi po vsem telesu. Kmalu po ugrizu dobi bolnik hude krče tudi v mišicah, težje hodi, v trebuhu pa čuti napetost in postane nemiren. Lahko pride tudi do slinjenja, slabosti, bruhanja, glavobola in znojenja. Okončine so paralizirane in bolnik težko diha. Pik črne vdove povzroča močne bolečine v udih in mišicah, včasih tudi omotičnost, slabost in vročino.
Po približno enem dnevu bolečine ponehajo in bolnik začne čutiti skelenje v stopalih. Poleg teh simptomov se pri občutljivejših ljudeh lahko pojavijo tudi vnetje vek, zategnjena čeljust, nespečnost in oteženo dihanje. Pik, če takoj obiščete zdravnika, ni smrten, razen pri občutljivih ljudeh in srčnih bolnikih. Črna vdova je zelo strupena, na srečo pa ob ugrizu spusti samo malo količino tega strupa, ki ga sicer nosi v sebi.
Neurotoksin, strup črne vdove, ki deluje na centralni in periferni živčni sistem, je po moči primerljiv s strupom najbolj strupene evropske kače, modrasa. Učinki strupa začnejo delovati pol do dve uri po ugrizu. Ob piku črne vdove je potrebno takoj k zdravniku. Zdravilo proti piku je antitoksični serum, ki ga nimajo ravno v vsakem zdravstvenem domu ali bolnišnici.

Bolniku najprej pomagajo s kalcijem, ki predvsem ublaži bolečine, ki se pojavijo zaradi pika. Kasneje bolnik lahko dobi tudi protistrup. Pri piku črne vdove zelo pomaga vroča kopel, ki sprošča mišice in lajša bolečine. Dobro je tudi rano najprej temeljito sprati z mrzlo vodo in milom ter jo hladiti z ledom. Zdravljenje bolnika, ki ga je pičila črna vdova, navadno traja pet do šest dni, smrtnost pa je manjša od enega odstotka.
"Napadalec iz zasede", kakor še pravijo črni vdovi, z nesrečnimi trinajstimi pegami živi po vsem svetu, kjer je suho in vroče. V nam bližjih krajih jih je največ na Hrvaškem, v Istri, Dalmaciji in predvsem na tamkajšnjih otokih. Če boste letovali v šotoru ali boste veliko na prostem, ne pozabite dobro zapreti šotora in predvsem s seboj vzeti razpršila proti insektom. Najboljša preventiva pred pikom so še vedno dolga oblačila. Ko postavljate šotor, umaknite vse grmičevje, smeti in pazljivo odstranite tudi vse pajčevine.
Urška Zupan