Kajenje cigaret skrajša življenje v povprečju za deset let, kaže študija. Opustitev kajenja pri katerikoli starosti zmanjša tveganje umiranja zaradi bolezni, povezanih s kajenjem.
Odkritja, objavljena v reviji British Medical Journal, temeljijo na 50-letni študiji, ki so jo opravili na 43.439 moških. Raziskava, ki se je začela leta 1951, je bila prva, ki je natanko pred 50-imi leti potrdila povezavo med kajenjem in pljučnim rakom.
50-letna študija
Vključeni v raziskavo so bili rojeni med letom 1900 in 1930 in so delali kot zdravniki. Ob začetku študije so jih povprašali o kadilskih navadah. Raziskovalci so periodično kontaktirali z njimi vseh naslednjih 50 let, da bi videli, ali so se njihove navade kaj spremenile. V študiji so zbrali tudi podatke o osebah, ki so v tem času umrle. Nato so podatke analizirali.
Ugotovili so, da so ljudje, ki niso nikoli kadili, v povprečju živeli 10 let dlje od tistih, ki so kadili večino časa svojega življenja. Moški, ki je kadil, je imel vsaj dvakrat večjo možnost, da bo umrl pred 70-im letom starosti. Kadilci so imeli trikrat več možnosti, da umrejo pred 90-im letom starosti, kot nekadilci. V povprečju so kadilci začeli s svojo razvado pri starosti 18 let in so pokadili 18 cigaret na dan.

Znano je že, da okoli polovico trajnih kadilcev ubije njihova razvada, četrtino od njih še v srednjih letih (35-69). Največji morilci so rak, srčne bolezni in kap.
Študija je poleg tega razkrila, da ima opustitev kajenja pri katerikoli starosti velike zdravstvene učinke. Odkrili so, da so osebe, ki so prenehale s kajenjem pri starosti 30 let, živele tako dolgo, kot če nikoli ne bi kadile. Tisti, ki so prenehali pri starosti 40 let so živeli le eno leto manj kot osebe, ki niso nikoli kadile. Osebe, ki so prenehale kaditi pri 50-ih, so svojemu življenju dodale 6 let, tisti, ki so prenehali pri 60-ih pa dodatna tri leta. (BBC)