|
Nekatere raziskave so pokazale, da ima velik vpliv pri nastanku metabolnega sindroma oksidativni stres, saj vodi v poškodbe krvnih delcev in celic, kar povzroči neravnovesje med preveč oksidanti in zmanjšano stopnjo antioksidantov. Oksidativni stres ima tudi izjemno vlogo pri staranju.
Antioksidanti, ki jih najdemo v sadju, zelenjavi in nepraženih oreških, med drugim vsebujejo vitamine C in E, selen in karotenoide in preprečujejo poškodbe celic zaradi oksidantov, pogosto pa lahko nastalo škodo v določeni meri celo odpravijo.
V raziskavi je sodelovalo 16 moških in 13 žensk v starosti med 18 in 66 let, ki so bili debeli in so imeli inzulinsko rezistenco, niso pa še bili diabetiki. Razdelili so jih na štiri skupine, od katerih sta dve jedli zdravo mediteransko hrano s povprečno 1500 kalorijami na dan, od tega sta le 25 % kalorij dobili iz beljakovin, ostalo pa so bili ogljikovi hidrati z nizkim glikemičnim indeksom. Prva skupina je imela samo to dieto, druga pa je poleg jemala še zdravilo metformin.
Tretja in četrta skupina sta jedli hrano, obogateno z antioksidanti in sicer med 800 do 1000 mg antioksidantov dnevno, dobili pa so jih iz sadja in zelenjave, s tem, da je četrta skupina poleg te hrane jedla še metformin.
Popolnoma vsi v vseh skupinah so izgubili odvečno telesno maščobo, vendar sta le skupini, ki sta jedli hrano, bogato z antioksidanti, imeli opazno izboljšanje inzulinske rezistence. Najbolj se je stanje izboljšalo skupini D, ki je poleg hrane, bogate z antioksidanti, jemala tudi metformin. Negativnih stranskih učinkov zdrave prehrane, obogatene z antioksidanti, niso opazili.