Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Strupena voda iz plastenk

Ekološki vidik

23. sep 2010 13:05 Tanja Matko
19

Drugi, a zato nič manj pomemben vidik kupovanja plastenk pa je ekološki. Dejstvo je, da se plastika, iz katere so plastenke, praktično nikoli ne razgradi in se tako kontinuirano nalaga v našem okolju. Skoraj 90 % plastenk se ne reciklira in pristanejo v našem okolju, kjer bi trajalo oz. traja tisoče (!) let, da se razgradijo.

plastenke_odpad2 

Za izdelavo plastenk za vodo se porabi toliko olja/nafte, da bi za to količino lahko celo leto vozilo 100.000 avtomobilov. Še nadaljnje količine se ga porabi za prevoz te vode po svetu. Poleg tega se pri izdelavi plastenk porabi na hektolitre vode, prav tako tudi pri postopku čiščenja, pri katerem se porabi kar dvakrat več vode kot se z njo napolni plastenke!

To pa še ni vse – nastradajo seveda ponovno tisti, ki so pri vsem najmanj krivi – to so živali.
Največje morske želve orjaške usnjače umirajo, saj pogosto zaužijejo plastenke. Razlog je v tem, da se sicer prehranjujejo z meduzami oz. ožigalkarji, ki so precej podobne plastenkam – in tako v prepričanju, da bodo pojedle meduzo, pojedo plastično embalažo. Raziskava je pokazala, da je od leta 1885 dalje umrlo več kot 400 teh želv, pri več kot tretjini pa so v prebavilih našli plastiko. Poleg plastičnih vrečk so želve zaužile tudi plastične ovitke, žlice in ostalo nesnago sodobnega načina življenja človeka. V teh primerih zaužito sicer naj ne bi bilo vedno vzrok smrti, je pa vsekakor jasen pokazatelj, da je nerazgradljivih odpadkov, kamor sodi tudi plastika, odločno preveč – in žal tudi z vsakim dnem več. Eden izmed raziskovalcev, morski biolog Mike James z univerze v Halifaxu, je dejal: "Ne glede na to, če umreš od tega ali ne, če zaužiješ plastiko, to nikakor ne more biti dobro. To ni nekaj, kar naj bi te želve jedle in naravnost grozljivo je, da se v njihovi 'prehrani' pojavlja tako pogosto kot se."

orjaska_usnjaca_zelva 

V raziskavi, v kateri so hoteli ugotoviti, kako pogosto želve zaužijejo plastenke, so zajeli 408 želv, ki so nasedle – med njimi jih je kar 138 (torej 34 %) vsebovalo plastiko! Skupaj s porastom proizvodnje in uporabe izdelkov iz plastike od leta 1950 dalje narašča tudi število želv, ki te plastične izdelke 'vsebujejo'. Ta plastika lahko zapre prebavo in povzroči zatekanje in zaviranje prebave in tako vodi v počasno in bolečo smrt. Mike James je še dodal: "Orjaške usnjače so preživele veliko uničujočih dogodkov, zdaj pa se morajo soočati z nevarnostmi, ki jih prinaša človek in njegov način življenja."

Ob vseh teh podatkih se lahko vprašamo, zakaj bi sploh uživali nekaj, kar je strupeno, če se temu lahko izognemo, in ali se te snovi iz telesa izločajo (in če se, po kolikšnem času) ali kumulirajo. Osveščen potrošnik, ki mu ni vseeno za njegovo zdravje in zdravje njegovih potomcev, bo nad izdelki, ki mu lahko škodujejo, potegnil črto oz. jih vsaj omejil na najmanjšo možno mero. Če pa kljub vsem ugotovitvam še vedno vseeno dvomite, da je voda iz pipe bolj zdrava, si namesto plastenk raje omislite vodni filter.

Uporaba vode iz plastenk torej ne vpliva samo na naše zdravje, temveč tudi na zdravje živali na Zemlji in ima katastrofalen vpliv na okolje. Zato, kadar ni nujno (torej kadar gremo npr. na pot ali pri športu) nikar ne kupujmo vode in ostalih napitkov v plastenkah. Nekaj malega pa lahko naredimo tudi s tem, da plastične izdelke vržemo v smeti, se trudimo izogibati plastičnim izdelkom in ovojnini na sploh, če oz. kadar pa jih že moramo uporabiti, jih uporabimo večkrat, preden jih odvržemo. In nikar ne pozabimo na nakupovalne vrečke iz blaga, ki poleg tega, da jih lahko uporabljamo dolgo časa, so tudi razgradljive.

Pojdi na stran

19

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
      • boris82

      • 28. jun 2016 8:58

        super članek. jaz osebno si vodo raje kupujem v steklenicah, če pa že kupim v plastenki, si jo doma pretočim v steklenico - boljše kot nič. Nekje sem zasledil da je menda Dana od slovenskih najboljša - ne vem točno katere raziskave.
        Če še koga kaj več zanima o sorodni tematiki priporočam še naslednji članek http://stiska.si/koliko-energije-za-izdelavo-plastenke/ vreden branja da se človek malo ozavesti.

        bodite lepi in zdravi Smile

      0
      • A cad

      • 17. nov 2009 9:13

        Ja super, sem pogledala in moja najljubsa voda Jana ima oznako PET1.

      0
      • Himawari

      • 14. nov 2009 20:38

        se odpravljam ze dlje casa, ampak danes grem pa res kupit vodni filter.

      0
      • Tuilwen

      • 13. nov 2009 19:53

        Jaz moje Siggove flaške ne umivam, ker tak vedno noter natakam samo vodo.
        Ampak ko vse to berem, ugotavljam, da nič ni vredu, kakorkoli se obneš, si škoduješ.

      0
      • madeira*

      • 13. nov 2009 14:53

        Ha! To sem čakala Smile

      0
      • irmica

      • 13. nov 2009 14:21

        baje so tudi Siggove aluminijaste posode za vodo sporne, saj je notranjost lakirana. Pri čiščenju se površina laka poškoduje in snovi iz njega še intenzivneje prehajajo v vodo. Na netu se hvalijo z novo linijo izdelkov iz nerjavnega jekla, znotraj nelakirano. Sem že malo pogledala po trgovinah, pa je pri nas še ni. Kaj menite o okusu vode iz jeklenke?

      0
      • Lubenica

      • 13. nov 2009 8:55

        Žal nimamo vsi sreče, da bi imeli doma vodo iz pipe, ki je dejansko neoporečna. Živim na območju, kjer se voda črpa izpod kmetijskih površin in je po vseh raziskavah neprimerna za pitje v večjih količinah. Zakaj je tako, se ve- v vodi je polno pesticidov, sledi gnojil in vsega drugega, ki pripomore k boljšemu pridelku. Glede na to, da sama verjamem, da je manjše zlo v tem primeru še vedno voda iz plastenk, jo bom še naprej kupovala (in seveda reciklirala embalažo).

      0
      • lilja4ever

      • 12. nov 2009 20:47

        Jaz pijem navadno Costello in pa Frutiq. Za vodo s pipe v LJ pa resnično nimam želodca, ker je takorekoč popolnoma bela, ko jo natočim v kozarec in je resnično primerna zgolj za umivanje - pa še to bolj tako-tako, ker mi kožo takorekoč skorajda razžre. Na rodni grudi je drugače, si brez problema natočim vodo s pipe, se opazi ogromna razlika.

      0
      • Tuilwen

      • 12. nov 2009 19:04

        Jaz imam Sigg stekleničko. Upam, da je to varno.

      0
      • romy

      • 12. nov 2009 18:31

        Vanni hvala za namig. Zlatka si:) Jaz ponavadi samo letim v trgovino, hitro vzamem in takoj na blagajno. Ne maram nakupovati v živilskih trgovinah:S
        Definitivno bomo pri nas naredili ta premik in kupovali Radensko v steklenicah.

      0
      • fee

      • 12. nov 2009 18:07

        Sem našla steklene stekleničke celo v babycentru (ampak moraš vsako slikico posebej klikniti, da vidiš, iz česa je... če sploh piše...)

      0
      • madeira*

      • 12. nov 2009 17:18

        Aja, Tanja, res ful ful hvala za razlago! Wink

      0
      • madeira*

      • 12. nov 2009 17:17

        Ah, brez veze Unhappy Kaj naj rečem... včasih bi se prav rada odselila na kakšen človeku bolj prijazen planet.

      0
      • Pegasus

      • 12. nov 2009 17:11

        Odličen članek!! Ko sem prvič zasledila podatke, koliko vode, energije, nafte... se porabi za eno plastenko vode, sem bila dejansko šokirana, za kako potraten postopek gre. Zato že dolgo uporabljam filter za vodo (ker je naša voda zelo klorirana), v službi pa imam steklenko in steklen vrč. Oboje je super, vodo ohranja hladno, zlahka se očisti, pa še ekološko je. Moram pohvaliti tudi starša, ki v službi uporabljata steklenico za vodo Smile

      0
      • fee

      • 12. nov 2009 16:32

        A se da kje v Sloveniji dobiti stekleničko (za hranjenje) iz stekla? Mogoče celo obstaja kak "eko baby center"? (vse najdem v tujini, pri nas pa nič)

      0
      • Tanja

      • 12. nov 2009 15:19

        Aja, madeira*: tudi trše plastike naj bi sproščale škodljive snovi - oznaka 7 pomeni druge plastike, kamor največkrat sodi polycarbonate (PC/PLA), ki sprošča strupeno snov bisfenol (bisphenol A, BPA), ki deluje kot estrogen. Ta se sprošča še posebej intenzivno, če se v 'steklenico' natoči toplo ali vročo tekočino. In kar je najhuje, so iz tega materiala narejene stekleničke za hranjenje dojenčkov in otrok (poleg ostalih iz tršega materiala, ki jih imajo ljudje za izlete, šport, pohode ...), kamor pa se seveda nataka ravno tople tekočine. Izločanje pa se poveča tudi z intenzivnim čiščenjem (drgnjenje, dajanje v vrelo vodo

      0
      • Vanni

      • 12. nov 2009 14:40

        Tanja, odličen članek, ki izpostavlja tudi ekološki vidik. Upam, da ga bo prebralo čim več ljudi in ga vzelo resno. Sama pijem izključno vodo izpod pipe, vsesplošno pa opažam, da se voda v plastenkah še vedno precej dobro prodaja. Za moje pojme je to samo eden od velikih potrošniških nesmislov.

        Romy, Radensko seveda lahko kupiš tudi v steklenicah, na prodajnih policah lahko najdeš tudi pollitrsko steklenico. Smile

      0
      • Tanja

      • 12. nov 2009 13:53

        V glavnem naj bi bila voda v PET1, drugih skoraj ni opaziti (jaz nisem našla nobene v 'izvidnici'). Tudi v vseh raziskavah so omenjali le PET, nikjer številk v smislu, da bi bile katere boljše ali slabše. Po raziskavah je ena izmed raziskovalk izjavila (citiram): "I used to say: 4, 5, 1, and 2 are safe. All the rest are bad for you. Now, I'm not saying that anymore. We don't know about 4, 5, 1, or 2. This raises questions about all plastic bottles."

      0
      • romy

      • 12. nov 2009 13:09

        Tudi meni se zdi, da je pomembna številka. Drugače pa sem do sedaj mislila, da ob normalni uporabi ni nobenega tveganja. Res zanimivo. Sicer jaz res redko kupim ustekleničeno vodo. Dostikrat pa plastenko uporabim, da vanjo natočim vodo doma in jo vzamem sabo, če kam grem. Moram razmisliti o nakupu česa drugega. No, kupujem pa Radensko v plastenki. V steklenici je nisem videla. Je katera opazila?

        In uboge želve. Unhappy

      0
      • madeira*

      • 12. nov 2009 11:56

        Že dolgo pijem vodo iz pipe, tako iz zdravstvenega kot iz ekološkega razloga. Vodo v plastenki kupim le, če res ne gre drugače. Drugače pa imam vprašanje glede te PET oznake. Ali ni pri tem pomembna tudi številka? Ponavadi je na plastenki tak trikotniček in v njem je npr. št. 1, 2 ali 3. Sama pa imam stekleničko iz nalgena, ki ima št. 7 in je plastika veliko trša. Menda naj bi bila ta tudi boljša oz. naj ne bi sproščala škodljivih snovi v vodo. Ali to drži?

      0
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Profesorica je razkrila, da je uživanje mesa nujno za duševno zdravje, saj veganska hrana ne vsebuje ključnih hranil.