Prva tovrstna obsežna mednarodna raziskava je pokazala, da strukturiran vadbeni program po zdravljenju raka debelega črevesa zmanjša tveganje za smrt za 37 % in za ponovitev ali pojav novega raka za 28 %. Učinek je bil celo večji od mnogih zdravil, ki jih običajno predpisujejo.
Raziskava je potekala več kot desetletje in vključevala 889 bolnikov iz ZDA, Velike Britanije, Avstralije, Francije, Kanade in Izraela. Večina bolnikov je imela raka v stadiju III. Polovica jih je prejela zgolj knjižico o zdravem življenjskem slogu, druga polovica pa je sodelovala v programu z osebnim trenerjem – dva meseca dvakrat mesečno, nato enkrat mesečno, tri leta skupaj.
Cilj je bil doseči raven aktivnosti, primerljivo s tremi do štirimi sprehodi po 45 do 60 minut na teden. Udeleženci so lahko izbirali različne oblike vadbe, od hoje do smučanja ali veslanja.
Rezultati so bili predstavljeni na letnem srečanju Ameriškega onkološkega združenja (ASCO) in objavljeni v znanstveni publikacijiNew England Journal of Medicine. Po mnenju zdravnikov gre za prelomno raziskavo, ki bi lahko spremenila smernice za zdravljenje raka po vsem svetu.
Strokovnjaki poudarjajo, da vadba ne le zmanjša tveganje za ponovitev bolezni, ampak tudi izboljša počutje, imunost in razpoloženje ter zmanjša vnetne procese – brez stranskih učinkov, ki jih imajo zdravila. Čeprav se je študija osredotočila na rak debelega črevesa, strokovnjaki menijo, da bi bili rezultati verjetno podobni tudi pri drugih vrstah raka.
Zdravniki zdaj pozivajo k uvedbi strukturiranih vadbenih programov kot dela standardnega okrevanja po zdravljenju raka – ob predhodnem posvetu z osebnim zdravnikom, saj vadba ni primerna za vse.
PREBERITE TUDI: Znano je, da redna vadba preprečuje raka; nova študija pojasnjuje, zakaj