New York - Svet se spreminja v puščavo. Vsako leto se vse večja območja spreminjajo v nerodovitno okolje, zaradi česar se ljudje množično preseljujejo, so opozorili Združeni narodi. Po navedbah ZN je ogrožena tretjina površja Zemlje.
ZN bodo ta teden proslavili 10. obletnico Konvencije o boju proti dezertifikaciji, ki si prizadeva za ustavitev pojava širjenja puščave. Tako bodo v četrtek obeležili Svetovni dan boja proti dezertifikaciji, v brazilski prestolnici Brasilia pa od 21. do 25. junija načrtujejo konferenco o tej problematiki.
Najbolj ogrožena sušna območja
ZN opozarjajo, da se je od sredine 90. let prejšnjega stoletja do leta 2000 v puščavo vsako leto spremenilo 3436 kvadratnih kilometrov površin. V 80. letih je bila ta številka 2100, v 70. letih pa 1560 kvadratnih kilometrov. Do leta 2025 bosta v Afriki izginili dve tretjini plodne zemlje. Približno 135 milijonom ljudi pa grozi, da se bodo zaradi širjenja puščave morali preseliti.
V Španiji 31 odstotkom površja grozi, da se bo spremenilo v puščavo. Kitajska je od 50. let prejšnjega stoletja tako izgubila 92.100 kvadratnih kilometrov površja, kar je enako površini Portugalske. Najbolj ogrožena so sušna območja na robovih obstoječih puščav - vključno z mnogimi deli podsaharske Afrike ali puščave Gobi na Kitajskem. Ta območja postajajo vse bolj ogrožena tudi zaradi večanja prebivalstva, sodobna tehnologija pa problem še otežuje.
Škoduje tudi slana voda in voda iz cistern
V delih Avstralije sistemi za namakanje črpajo slano vodo in počasi zastrupljajo farme. V Savdski Arabiji pastirji za živali uporabljajo vodo iz cistern, namesto da bi živino selili iz oaze v oazo, njihove črede pa se tako večajo in pojedo vso travo. V Španiji, na Portugalskem in v Grčiji priobalna letovišča porabijo vso vodo, ki je včasih namakala divjino.
Segrevanje ozračja
Globalno segrevanje ozračja samo še otežuje ta problem, saj postajajo suha območja še bolj sušna. V zadnjem stoletju se je namreč po podatkih ameriškega Programa za raziskovanje globalnih sprememb povprečna temperatura zvišala za 0,6 stopnje Celzije. (STA)