
- Nega obraza &
telesaZadnje novice
Najbolj brano
- Make up &
ličenje - Moda &
stil - Rekreacija &
hujšanjeZadnje novice
Najbolj brano
- Zdravje &
odnosiZadnje novice
Najbolj brano
- Nosečnost &
starševstvo
Mene pa zanima, če je sodium laureth sulfate v izdelkih za tuširanje ( na 2. mestu po seznamu sestavin) primeren za občutljivo kožo ( da me ni bi koža srbela), ker se je že zgodilo, da me je kdaj koža srbela zaradi preagresivnih sestavin v teh gelih za tuširanje. Je pa res, da takrat nisem gledala sestavin, tako da je čisto možno, da sem uporabljala kaj z nekvalitetnimi sestavinami. Tanja, praviš da je sodium laureth sulfate sicer čisto OK (v zgornjem postu). V bistvu se včasih človek vpraša komu še naj verjame, ker npr. dolgo časa sem mislila da je sodium laureth sulfate zelo škodljiv zahvaljajoč podobnim člankom:
Sodium Laureth Sulfate (SLES) in Ammonium Laureth Sulfate (ALES) v kombinaciji z ostalimi kemikalijami tvorita nitrosamine, ki so zelo rakotvorni. V napol naravni kozmetiki to prikrivajo kot "pridobljeno iz plodov kokosove palme".
(vir: http://www.skoljka.si/clanki/pediatrija/nevarna-otroska-kozmetika)
Med najnevarnejše kozmetične kemikalije sodi natrij lauril sulfat (na deklaraciji pogosto piše sodium laureth sulfate), ki se nahaja v šamponu za lase, kopelih, gelih za tuširanje in kremah za zobe.
(vir:http://lifestyle.xxxxx.com/Zdravje/Zdravo-zivljenje/Kozmetika-ki-ubija.html)
Both Sodium Laureth Sulfate (SLES) and its close relative Sodium Lauryl Sulfate (SLS) are commonly used in many soaps, shampoos, detergents, toothpastes and other products that we expect to "foam up". Both chemicals are very effective foaming agents, chemically known as surfactants.
Unfortunately, both sodium laureth sulfate and its cousin are also very dangerous, highly irritating chemicals. Far from giving "healthy shining hair" and "beautiful skin", soaps and shampoos containing sodium laureth sulfate can lead to direct damage to the hair follicle, skin damage, permanent eye damage in children and even liver toxicity.
Although sodium laureth sulfate is somewhat less irritating than SLS, it cannot be metabolised by the liver and its effects are therefore much longer-lasting. This not only means it stays in the body tissues for longer, but much more precious energy is used getting rid of it.
A report published in the Journal of The American College of Toxicology in 1983 showed that concentrations of SLS as low as 0.5% could cause irritation and concentrations of 10-30% caused skin corrosion and severe irritation. National Institutes of Health "Household Products Directory" of chemical ingredients lists over 80 products that contain SLS and SLES. Some soaps have concentrations of up to 30%, which the ACT report called "highly irritating and dangerous".
(vir: http://www.natural-health-information-centre.com/sodium-laureth-sulfate.html )
Zdej me pa res zanima kaj je od tega res in kaj ne. Mislim si čist izgubljen v poplavi informacij, ki so kontradiktne.
Bi prosla za eno strokovno mnenje, ker me res zanima!
Med najnevarnejše kozmetične kemikalije sodi natrij lauril sulfat (na deklaraciji pogosto piše sodium laureth sulfate), ki se nahaja v šamponu za lase, kopelih, gelih za tuširanje in kremah za zobe.
No, to ni res. Sodium lauryl sulfate je eno, sodium laureth sulfate pa drugo. Ne gre za enaki sestavini. Problematičen je prvi, torej sodium lauryl sulfate.
Sodium laureth sulfate se res nahaja v večini gelov za tuširanje, kopeli, šamponih za lase - v vseh teh 'pralnih' zadevah, tudi v otroški kozmetiki (nekatere otroške znamke se mu izogibajo). Pa koliko mi je znano, ga tudi v naravni kozmetiki ni.
Jaz se mu ne izogibam, nimam nobenih težav s kožo zaradi te sestavine. Sem imela npr. šampon za lase brez laureth sulfata in je vse skupaj bilo ena velika groza, kot da si las sploh ne bi umila.
Aja, pa če pogledaš dve sporočili višje, boš videla tudi Tanjin odgovor. Sicer je iz leta 2004, možno, da v teh nekaj letih kaj spremenila mnenje.
Lauryl je bolj dražeč in se ga je res priporočljivo izogibati, laureth pa predvsem lahko izsušuje, načeloma ni škodljiv. Če imaš suho in/ali občutljivo kožo, se na splošno izogibaj vsem sulfatom.
Hvala. Sicer uporabljam Alverde gele za prhanje, ki vsebujejo Sodium Coco Sulfate, in mislim, da je izdelek zelo nežen in učinkovit za občutljivke.
Balea BEAUTY EXPERT kremni gel za telo vsebuje 5 ...
Šampon za lase Elseve Extraordinary Clay je ...
Intenzivno vlažilna in hranilna krema z ureo, ...
S 5 % UREA regeneratorja in učinkovine proti ...
Lahkoten gel serum za prefinjeno polt Z ...