Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Forum

Delo študenta po 26. letu

Pojdi na stran 1 , 2
SPA
Starost: 42Pridružen: 15. jul 2005Prispevkov: 5504Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 0:27
Povezava do prispevka
Marca sem bila stara 26 let, trenutno se mi izteka 6. leto statusa študenta (končujem 3. letnik po tem, ko sem zamenjala faks). Očitno delo preko študentskega servisa ne bo šlo, oz. bodo davki previsoki.

Razmišljam o možnostih - s.p., "popoldanski" s.p., kakšna pogodba, še kaj drugega... Ne vem več, čisto sem zmedena!

Kaj ste/bi naredile ve? Prepričana sem, da ima katera izkušnje! Naj jih deli. Prosiiiiiim
Vsaka šola nekaj stane...
0
Nazaj na vrh
Alena
Starost: 46Pridružen: 12. maj 2004Prispevkov: 23299Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 7:55
Povezava do prispevka
Po moje je najboljše navadna pogodba o zaposlitvi, teče ti delovna doba, več pravic imaš kot študent. Odvisno za kaj bi bil delodajalec. S.p. se mi zdi, da je manj ugodno, MHO.
0
Nazaj na vrh
gita
Starost: 42Pridružen: 28. nov 2004Prispevkov: 17636Kraj: t.Status:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 8:13
Povezava do prispevka
Študentski s.p.

Študent lahko ustanovi popoldansko obliko s.p. in pri tem ohrani status študenta, če s.p. ne predstavlja njegove glavne dejavnosti. To pomeni, da mora poleg podjetniške dejavnosti, ki se smatra za dopolnilno dejavnost, upravljati tudi drugo glavno dejavnost, kar je v tem primeru študij.

Študent, ki odpre popoldanski s.p. ohrani status študenta, saj ta preneha veljati le, če sklene delovno razmerje. Ker pa s.p. predstavlja obliko samozaposlitve, študent izgubi nekatere pravice, ki izhajajo iz statusa. Po Pravilniku o subvencioniranju bivanja študentov tako izgubi pravico bivanja v študentskem domu, prav tako izgubi morebitno štipendijo in odvisno od pravil posameznega študentskega servisa tudi pravico do dela prek študentskega servisa. Poleg tega ga tudi starši ne morejo več uveljavljati kot vzdrževanega člana pri dohodnini.

Slabost odprtja dopolnilne dejavnosti v primerjavi z delom prek študentskega servisa je tudi kar nekaj dodatne birokracije, ki je pri študentskem delu ni, in vodenje svojega računovodstva. Slednje predstavlja kar nekaj ur "neprijetnih" opravil letno ali pa plačilo določenega zneska za opravljanje storitev računovodskemu podjetju.

Prednost je v tem, da si podjetnik lahko znižuje davčno osnovo, torej dobiček z uveljavljanjem stroškov za nakup različnih delovnih pripomočkov, stroškov, ki nastanejo pri opravljanju dela in podobno. Seveda pa je, kot že rečeno, tovrstna oblika s.p. enakovredna klasičnemu s.p., kar pomeni, da lahko študent v tem primeru opravlja tudi večje posle. 

Pomembno dejstvo pa je, da z zadnjimi spremembami študentski "popoldanski" s.p. ni več tako ugoden kot nekoč. Minimalni mesečni fiksni stroški namreč tudi če ne delate nič, znašajo slabih 110 evrov mesečno. Tu pa so še stroški vodenja bančnega računa ter morebiti stroški računovodstva.

pa še tole:

Razlika med višino prispevkov za socialno varnost pri navadnem in "popoldanskem" s.p.

"Popoldanski" s.p. za opravljanje svoje dejavnosti plačuje pavšalne mesečne prispevke.

Do februarja 2009 se prispevki med tistimi, ki so imeli "popoldanski" s.p. niso razlikovali. Bistvo spremembe prispevkov je v tem, da ZZZS od februarja 2009 naprej ločuje "popoldanske" s.p. v dve skupini. V prvi so tisti, ki so zaposleni za več kot 40 ur na teden, v drugi pa tisti, ki niso zaposleni za poln delovni čas.

Ti stroški za prvo skupino, torej študente, upokojence in tiste, ki so zaposleni za manj kot 40 ur tedensko, znašajo 29,33 evrov (prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje), doda pa se jim tudi prispevke za zdravstveno zavarovanje, kar aprila znese 79,25 evrov. Zgoraj našteti pavšalni prispevki za april znašajo 108,58 evrov.

Ker pa študentje po novem niso več zavarovani s strani staršev, je potrebno plačati tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje! To zavarovanje se plačuje zavarovalnicam. Trenutno je mesečni znesek za tovrsto zavarovanje 24,59 evra. Tako je potrebno 108,58 evrov prišteti še omenjeni znesek, kar pomeni, da dobimo znesek 133,17 evra!

Prispevki za zdravstveno zavarovanje so na začetku odvisni od velikosti minimalne plače, saj gre za prispevek v višini 13,45 % zneska minimalne plače, ki trenutno (april 2009) znaša 589,19 evrov. V prihodnosti pa se bodo izračunavali na podlagi odmerjenega dobička, saj gre za progresivno lestvico.

Prispevki za "popoldanski" s.p. za drugo skupino, torej za tiste, ki so zaposleni za 40 ur ali več tedensko, znašajo za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 29,33 evrov ter 4,27 evrov za zdravstveno zavarovanje. Skupaj tako to znese 33,6 evrov mesečno.

 

Preglednica: Zneski mesečnih prispevkov za samostojne podjetnike s statusom študenta in tiste, ki so zaposleni za manj kot 40 ur mesečno:

Vrsta prispevka
Znesek (v evrih)
Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
29,33
Zdravstveno zavarovanje
79,25*
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje
24,59**
Skupaj
133,17

*Podatek velja za april 2009 in se spreminja vsak mesec saj je vezan na minimalno plačo (prispevki). Odvisen je tudi od davčne osnove, ki jo posameznik doseže.

upam, da ti bo kaj v pomoč, drugače je pa na internetu še ogromno informacij na to temo. verjetno je t.i. popoldanski s.p. najboljša rešitev v tvojem primeru. oz. treba je malo izračunat kako je na koncu z dohodnino napram plačanim davkom iz npr. avtorske, podjemne pogodbe ipd. Smile

podjemna je pa tudi malo občutljiva, ker se lahko sklepa za opravljanje oz. za opravitev določenega posla in se ne definira po urnih postavkah, saj ne gre za pogodbo o zaposlitvi ampak samo nekakšen "najem" delavca, da bo na podlagi te pogodbe opravil neko dejanje, delo ...

pogodba o zaposlitvi je načeloma res najboljša varjanta, samo ponavadi se zgodi, ali da te delodajalec ne more/ne želi zaposlit ... ali pa sam ne želiš izgubit določenih ugodnosti iz naslova status študenta Smile z s.p.-jem sicer izgubiš možnost bivanja v študentskem domu in štipendijo ... ampak mislim, da to v tvojem primeru ni problem? Smile

vir

0
Nazaj na vrh
mimika
Starost: 42Pridružen: 30. okt 2005Prispevkov: 6588Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 8:28
Povezava do prispevka
Najboljši je denar na roko Wink Big smile
“Be daring, be different, be impractical, be anything that will assert integrity of purpose and imaginative vision against the play-it-safers, the creatures of the commonplace, the slaves of the ordinary.” - Cecil Beaton
0
Nazaj na vrh
gita
Starost: 42Pridružen: 28. nov 2004Prispevkov: 17636Kraj: t.Status:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 8:29
Povezava do prispevka
 pa k gleda še prispevke in delovno dobo, a ne hahaha
0
Nazaj na vrh
ana25
Starost: 123Pridružen: 26. jan 2005Prispevkov: 9323Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 8:36
Povezava do prispevka
Zakaj se pa prek študentskega servisa ne splača več po 26. letu?  Ali misliš zaradi preseženih dohodkov (itak enako za vse študente), ko te obdavčijo?
0
Nazaj na vrh
SPA
Starost: 42Pridružen: 15. jul 2005Prispevkov: 5504Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 8:41
Povezava do prispevka
Redna zaposlitev ni opcija - ne zaposlujejo.

@Gita - to sem tudi jaz prebrala, samo še vedno me zanimajo izkušnje.

@Ana25 - moram se še natančno pozanimati. Samo kolikor vem, ti odpade olajšava, več trgajo, kar pomeni, da potem žeraje dajem za kake prispevke kot pa čisti davek.

Se moram s kako računovodkinjo pogovorit, it na študentski servis...
Vsaka šola nekaj stane...
0
Nazaj na vrh
Alena
Starost: 46Pridružen: 12. maj 2004Prispevkov: 23299Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 9:17
Povezava do prispevka
Ana 25 % vzamejo študentu po 26. letu, kar je oderuško.  Vsaj, ko mi je ena kolegica razlagala pred časom so toliko vzeli.
 
Škoda, da ne zaposlujejo. No, upam, da najdeš kakšno primerno rešitev.
0
Nazaj na vrh
gita
Starost: 42Pridružen: 28. nov 2004Prispevkov: 17636Kraj: t.Status:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 9:35
Povezava do prispevka
ja, 25% vzamejo študentu, ki je dopolnih 26 let v primeru, da je od vpisa na dodiplomski študij minilo 6 let in od vpisa na podiplomski 4 leta Smile
0
Nazaj na vrh
ana25
Starost: 123Pridružen: 26. jan 2005Prispevkov: 9323Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 10:31
Povezava do prispevka
Aha. Koliko pa mlajšim vzamejo? Sem že malo ven iz tega, me pa res zanima. Koliko je pa "cenzus" na leto (da ne plačaš dohodnine)?
 
Po moje se res splača s kakšno računovodkinjo pogovorit. Za avtorske pogodbe je tudi omejen prihodek / leto, samo res slabo poznam. Se bom pa tudi jaz tu pri kolegici pozanimala, ko pride z dopusta. Kje se da pa na netu kaj najt?
0
Nazaj na vrh
SPA
Starost: 42Pridružen: 15. jul 2005Prispevkov: 5504Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 10:44
Povezava do prispevka
Na netu je glede tega vse skupaj eno velko sr****  Sama nisem našla nič konkretnega, sploh pa ne uradnega...
Vsaka šola nekaj stane...
0
Nazaj na vrh
milchi11
Starost: n/aPridružen: 24. feb 2009Prispevkov: 48Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 13:51
Povezava do prispevka
Glede popoldanskega s.p. je veliko dilem, saj jih večina sploh ne ve kaj je to. Tudi zaposleni na uradih nimajo pojma o teh zadevah Disapprove Tudi na internetu dobivaš različne informacije o tem.

Sama sem imela izkušnjo s takšnim s.p. Res moraš premisliti ali se ti splača (glede na tvoj dohodek) iti v to. Delovna doba ti ne teče, sedaj, ko so pa pribili zraven še zavarovanje, pa je ta znesek prispevka kar visok. Potem moraš imeti še knjigovodjo (če sama ne znaš vodit), odprt TRR (kjer ti tudi mesečno poberejo mislim da 10 evrov za vodenje...). Tako, da je stroškov kr veliko. Vsaj zame jih je bilo, ker moja dejavnost ni bila tako pridobitna :).

Žalostno od naše države je to, da če hočemo mladi delati na legalen način, nam država pobira
vse do zadnje drobtinice. Sama sedaj razmišljam o odprtju društva, pa s5 ne vem kako bo...
0
Nazaj na vrh
Baby
Starost: n/aPridružen: 11. mar 2005Prispevkov: 2553Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 17:43
Povezava do prispevka
gita je napisal/a
ja, 25% vzamejo študentu, ki je dopolnih 26 let v primeru, da je od vpisa na dodiplomski študij minilo 6 let in od vpisa na podiplomski 4 leta :)
 
To je sigurno tako? Potem sem kar pomirjena,ker sem se vpisala na podiplomca in je od moje diplome minilo dobro leto. Torej meni ne bodo trgali 25%.
0
Nazaj na vrh
gita
Starost: 42Pridružen: 28. nov 2004Prispevkov: 17636Kraj: t.Status:Offline
Objavljeno: 13. avg 2009 19:48
Povezava do prispevka
tako je, ampak se v študij ne smeš vpisati po dopolnjenem 26. letu starosti, v kolikor je tako, zate posebna osebna (študentska) olajšava ne velja in plačuješ akontacijo dohodnine kljub temu, da recimo od vpisa še ne bi minilo 4 ali 6 let :)
0
Nazaj na vrh
ana25
Starost: 123Pridružen: 26. jan 2005Prispevkov: 9323Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 14. avg 2009 10:58
Povezava do prispevka
SPA, je mogoče kakšna možnost, da ti plačajo nekaj več (10-15 %), da si nekako porazdelite breme 25 % davka, če bi še naprej delala prek napotnice? Ker konec koncev je študentska delovna sila za delodajalca zelo ugodna, sodelovati pa itak mislijo še naprej s tabo, a ne?
 
(Nekdo, ki ga poznam računa pač 25 % več za svoje storitve, da dobi ven tisti neto, ki mu pripada. Je pa v oblikovanju, ne vem koliko je primerljivo.) 
0
Nazaj na vrh
Pojdi na:
Delo študenta po 26. letu
Stran 1 od 2
Pojdi na stran 1 , 2
Pojdi na stran:

Preberi še


Kozmetometer
Zadnje ocene
Zadnji izdelki
  • Tanja 19. mar 2023 20:52
    RES slabo, meni izsušuje kožo
  • Tanja 21. feb 2023 18:20
    Izvrsten, najboljši
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
    Svaljka se
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
    Ne preprečuje vonjav
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
    Ne neguje
Forum
Zadnje objave
Najbolj brano
Trenutno dogaja
Izpostavljamo
Kate se je vedno upirala pravilom hitre mode in cikličnim trendom, saj daje prednost klasičnemu slogu