Častilci zeliščnih zdravil prisegajo na osupljivo zdravilno moč rastlin. Vendar se znanstveniki večkrat sprašujejo, kako so odkrili učinke, ali so rastline resnično zdravilne in podobno. Nova teorija razkriva začetke uporabe zelišč in priča o tem, da so zdravilne učinke odkrili po naključju.
Ljudje naj bi začeli uživati določene rastline, ko še niso vedeli za njihove zdravilne učinke. Idejni oče teorije, Ben Hart iz kalifornijske univerze Davis, je povedal: "Navdušenje nad zeliščnimi zdravili v današnji družbi me preseneča. Mnogo ljudi prisega na zelišča, ki naj bi po njihovem pričevanju pomagala pri vsem, med drugim naj bi odpravila bolečine v križu ali pozdravila depresivnega človeka, znanstvene razlage za blagodejno moč rastlin pa praktično ni."
Tudi živali se zavedajo zdravilne moči rastlin
"Tudi živali se zavedajo zdravilnih učinkov rastlin," je nadaljeval Hart, ki je po poklicu veterinar. "Šimpanzi, na primer, za lajšanje bolečin žvečijo grenki stržen rastline "verouta", ki praviloma ni del njihove prehrane."
"živali seveda ne vedo natančno, kaj počnejo," je trdil Hart. "Nikakor ne morem verjeti, da zna pri številnih različnih boleznih in rastlinah, ki se razlikujejo po učinku in hitrosti delovanja, šimpanz povezati vzrok in učinek.
Hart meni, da so ljudje pričeli uživati zelišča zaradi naravne selekcije in ne zaradi zavednega mišljenja. "živali, ki jedo zelišča za lajšanje bolečin, se med napadom bolezni bolje odrežejo pri nabiranju hrane in bolj skrbno skrbijo za mladiče, kot tiste, ki tega ne počnejo."
Grenak okus
Raziskovalca je zanimalo, kako to, da se je uporaba zelišč tako sunkovito razpasla, zato je preučil zapise raziskav 25 različnih vrst zelišč, ki zdravilno učinkujejo na človeka. Ugotovil je, da jih ima kar 78 odstotkov pregledanih zelišč grenak ali neprijeten okus.
"živali, ki jih ne moti grenak okus, so v bistvu razvile neko vrsto zaščite proti boleznim. Navado uživanja zdravilnih rastlin prenesejo na mladiče, zato se rod ohranja in krepi."
Komunikacija
"Misel, da določena zelišča štejemo med zdravilna samo zaradi njihovega grenkega okusa, nam pomaga pri razlagi, zakaj iz ust mnogih zagovornikov zdravilnih rastlin večkrat slišimo laži. To je en način za dokazovanje neučinkovitosti modernih zdravil, ki jih proizvajajo v tovarnah," pravi Hart, ki hkrati priznava, da njegova teorija še ni znanstveno potrjena.
"Je pa res, da ljudje znanje o zdravilnih rastlinah prenašamo iz roda v rod, ko potomcem povemo, kaj nam je pomagalo, ko nam je bilo slabo, medtem ko si pri živalih take komunikacije ne znam predstavljati," je zaključil raziskovalec. (Nature)