Ljudje smo na prostem izpostavljeni višjim stopnjam škodljivih ultravioličnih žarkov, kot so mislili doslej.
Sedanje meritve izpostavljenosti UV žarkom, opisane s solarnim indeksom, merijo, kakšna količina sončnih žarkov zadene določeno površino. Nemški raziskovalci iz Muenchna pravijo, da indeks ne zajema nagnjenih površin. Nov način merjenja opisujejo v reviji New Scientist.
Solarni indeks UV žarkov je sistem, ki so ga razvili pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO), da bi pomagali ljudem oceniti potrencialno nevarnost sončnega sevanja na prostem. Sistem uporablja horizontalne površine, na katere padajo sončni žarki. Na osnovi meritev določijo indeks. Profesor Peter Hoeppe in njegovi sodelavci so uporabili nov sistem za merjenje, ki naj bi točneje izmeril izpostavljenost sončnim žarkom. Sistem meri ultraviolično sevanje na 27 površinah, ki so nagnjene pod različnim kotom, na treh različnih lokacijah v Nemčiji. Raziskovalci so analizirali podatke, ki so jih dobili s triletnimi meritvami, pri čemer so aparati podatke zabeležili vsake dve minuti. Ustvarili so tridimenzionalno sliko človeškega telesa, s površino, ki je razdeljena na okoli 20.000 trikotnikov.
Tridimenzionalni zemljevid telesa
Na osnovi podatkov, ki so jih dobili z meritvami, so pobarvali posamezne trikotnike na zemljevidu telesa, glede na izpostavljenost sončnim žarkom. Skupina profesorja Hoeppa je odkrila, da je po novih meritvah izpostavljenost delov telesa sončnim žarkom mnogo višja, posebej če je sonce nižje na nebu in če oseba stoji.
"V mnogih primerih dermatologi podocenjujejo količnino izpostavljenosti sončnim žarkom," je povedal Hoeppe. "Človek ima v stoječem položaju malo površin v horizontalni legi - na primer glavo in ramena. Ostale površine so vertikalne. "Če je sonce visoko na nebu, so morda horizontalne meritve primerne, sicer pa pomankljive, ker so ostale površine bolj izpostavljene soncu, " je še povedal.
Visoka izpostavljenost
Smučarji so še posebej izpostavljeni visokemu tveganju, ker sneg odbije tudi do 60 odstotkov sončnih žarkov.

Zdravniki bodo lahko uporabili tridimenzionalno sliko telesa, da bi izobrazili ljudi glede tega, kateri deli telesa so soncu najbolj izpostavljeni v različnih okoliščinah.
"To sicer še ne pomeni, da bi morali nadomestiti stare merilne sisteme. Za vsakodnevno napoved bi nov sistem prinašal preveč informacij," je povedal Hoeppe. (BBC)