Medtem ko po mnogih skupnostih potekajo burne razprave o prepovedih kajenja v javnih prostorih, je bila opravljena študija s področja pasivnega kajenja. Rezultati so pokazali precej bolj grozljivo tveganje vdihavanja dima.

Izpostavljenost pasivnemu kajenju naj bi tako zvišala tveganja za razvoj koronarnih srčnih bolezni za 50 - 60 odstotkov. Še posebej pri ljudeh, ki so že v osnovi nagnjeni k vaskularnim boleznim. Pasivno kajenje so povezali tudi s povečanjem tveganja raka in infekcijami dihal.
Leta 2001 so začeli spremljati 4729 moških, ki so se vključili v študijo srčnih bolezni med leti 1978 in 1980. Moški so izpolnili vprašalnik o njihovih kadilskih navadah in dali krvni vzorec.
Stari so bili med 40 in 59 let in iz osemnajstih različnih mest v Angliji.
Tet stopnje kotinina
Opravili so teste odvzetih krvnih vzorcev za kotinin. To je substanca, s pomočjo katere ugotavljajo izpostavljenost cigaretnemu dimu. Ugotovljene stopnje podajajo celostno sliko izpostavljenosti pasivnemu kajenju, vendar pa iz izsledkov ni mogoče ugotoviti njegovega vira.
Raziskovalci so primerjali stopnje kotinina v primerjavi z vzroki smrti, pri živečih pa s stopnjo pojavnosti bolezni srca in srčnih napadov. Ugotovili so, da se stopnja kotinina ujema z 50 odstotokov večjim številom srčnih bolnikov med pasivnimi kadilci, med tem ko pri njihovih partnerjih, ki kadijo takega povečanja ni.
Največje povišanje števila bolezni so zabeležili v prvi in drugi petletki po začetku študije.
Nemške raziskave
V Nemčiji so raziskovalci poročali, da so nekateri otroci, rojeni z geneskimi napakami, še posebej občutljivi na učinke pasivnega kajenja.
Več kot 3000 otrok iz dveh različnih nemških mest so za potrebe raziskave pregledali. Nekateri izmed njih so imeli napako na encimu GST, ki telesu pomaga očistiti učinke pasivnega kajenja.
Ugotovili so, da je bila v primeru kombinacije otroka z okvaro GST in vsaj enim kadilskim staršem, petkrat več primerov astme, skoraj petkrat več primerov sopihanja in devetkrat več primerov primanjkovanja sape. (MedicineNet)