To je problem, s katerim se nas kar večina spopada, imenuje se pa samodisciplina. Človek točno ve, kaj mu je storiti, ko pa pride do te točke, se pa zamoti z računalnikom ali s čem drugim, čas pa leti. V današnjem času je toliko talentiranih, sposobnih , inteligentnih ljudi z enormnim potencialom, zmagajo pa tisti, ki si znajo najprej postaviti cilje in potem ne odstopajo od nobene točke. In to je za mene umetnost, ki pa si jo pridobiš samo s trdno voljo in pridnim delom. Sliši se enostavno, v praksi je pa blazno težko. Vsaj za mene, ker je to tudi moj večni problem - premalo samodiscipline. Na to temo obstaja kar nekaj zelo dobrih knjig, ki jih je pa treba seveda najprej prebrati, potem pa se držati pravil, ki so opisana, saj jih pišejo ljudje na podlagi svojih izkušenj.
Prilepila bom samo nekaj odlomkov iz fantastične knjige "Postanite in ostanite pozitivni" (več avtorjev). Obljubila sem si, da jih bom vsak dan prebrala, pa sem se sedaj po dolgem času spomnila na njih.
Tega je kar nekaj. Če hočeš brati, beri, če ne, pa preskoči.
Sreča in marljivost
Lahko rečete, da je v igri življenja najpomembnejši igralec sreča. Thomas Jefferson je dejal: "Trdno verjamem v srečo, obenem pa spoznavam, da več ko delam, več imam sreče." Kralj Salomon, avtor mnogih pregovorov, ga je prehitel z besedami: "Lenuhi hočejo veliko, a dobijo malo, uspe pa le marljivim." "Mar nam uspe po zaslugi sreče? Samo takrat, kadar to srečo sestavlja veliko težkega dela."
Večina od nas si želi uspeti. Večina tudi nekako občuti, da so poklicani za uspeh. Uvideli ste, da uspeh ni samo stvar denarja, sreče ali moči. Uspeh pride zaradi našega spreminjanja v tisto, kar je za nas načrtoval Bog.
Med tem postopkom pa se včasih spotaknemo ob berglo, lenobo. Kako poskrbimo, da se ne bi napačno sodili glede tega, kaj vse bi lahko, mogli in morali postati ?
Kje najti notranjo motivacijo za nadaljevanje boja ? Kako zgrabiti življenje, namesto da bi mu pustili, da nas povozi ? Odvrzite bergle, imenovane lenoba.
življenja se boste lažje lotili, ko boste odkrili veliki pomen treh integralnih dejavnikov, ki jih morate obvladati:
- trajno zmago v bitki s težavami zaradi obotavljanja kot navade in ovire;
- naučimo se življenskega postopka - ocenjevanja in odstranjevanja vsega odvečnega in škodljivega;
- disciplina naj postane ključna in učinkovita poteza našega značaja
Če ste se kdaj morali bojevati s strašnim nasprotnikom, imenovanim obotavljanje, vas lahko potolažim, da imate pri tem zelo slavno družbo. V zgodovini so se ljudje zelo težko lotevali dejanj.
Pravijo, da je francoski pisatelj Victor Hugo ukazal služabnikom, naj mu zaplenijo obleke in mu jih ne vrnejo, dokler ne napiše načrtovanega. Grški filozof Demosten si je menda polovico glave obril, da bi se sramoval v javnosti.
Slišal sem tudi, da so ustanovili kljub obotavljivcev. Vodilo njegovih članov je: "Če nekaj dovolj dolgo odlašate, boste odkrili, da večine dela res ni treba takoj opraviti." Vsako leto junija to društvo, ki je zaslovelo s svojimi izvrstnimi božičnimi zabavami, to svoje vodilo prav po versko časti.
Če ste taki kot večina, se včasih spopadate s skušnjavo, da bi nekaj, kar bi morali opraviti danes, preložili na jutri. Pravzaprav dr, William Knaus v reviji U.S. News & World Report poroča, da zaradi odlašanja trpi kar 90 odstotkov vseh ljudi.
Seveda je manjše obotavljanje povsem naravno, preden denimo pospravimo hišo in odnesemo smeti. A dr. Knaus ugotavlja, da je odlaganje neprijetnih opravil sicer povsem navadno in neškodljivo, da pa s tem obotavljanje sčasoma postane navada.
Težave pa nastanejo, če obotavljanje postane vzorec življenskega sloga. To namreč vodi k povprečnosti na mnogih področjih. Ali lahko živite z obotavljanjem, če vas to stane veliko časa, denarja, osebnega zadoščenja in uspeha ?
Za vse pa bi moralo biti nesprejemljivo odlaganje zadev, ki so odločilne za doseganje cilja ali zaradi katerih ne uvidimo svojih pravih zmožnosti. Odlašanje kot navada ima resnično visoko ceno. Nič ni bolj žalostno, kot gledati preteklost in govoriti: "Če bi le ....želim si, da bi takrat...Le zakaj sem se s tem tako dolgo obotavljal...Ne morem verjeti, da nisem..."
Všeč mi je izjava Johna Greenleafa Whittierja: "Od vseh izgovorjenih in napisanuih besed so najbolj žalostne tele:"Lahko bi!"" Morda pa so najhujša posledica odlašanja izgubljene priložnosti, ki bi lahko izboljšale naše življenje, rešile naše družine, nas približale Bogu ali pa izboljšale naš finančni položaj. Kadar se ukvarjate s prelaganjem, življenje hitro mine. Marsikdaj tudi priložnost ne potrka dvakrat. biti morate nared za skok, ko se priložnost prvič pokaže.
Kralj Salomon, avtor mnogih pregovorov, za mnoge pa tudi najmodrejši človek v vsej zgodovini do danes, je to povedal zelo neposredno: "Lenuh ima težave vse življenje." Odlašanje je neverjetna pot, na kateri iz problemčkov naredimo krize, iz vsakdanjih pripetljajev pa katastrofe.
Odlašanje povečuje število vaših težav. George H. Lorimer je nekoč dejal: " Prelaganje iz preprostih zadev naredi resne, prelaganje resnih zadev pa vse onemogoči."
Kdo ve, za koliko težav je človek kriv sam ? Samuel Smiles je dejal: "Na splošno bo veljalo, da ljudje, ki se nenehno pritožujejo, da imajo smolo, zgolj žanjejo posledice svojega nepravilnega ravnanja in neprevidnosti." Obotavljanje povečuje naše težave na vsakem področju.
Avtor znanega pregovora: "Nikoli ne prelagaj na jutri tistega, kar lahko opraviš danes," je Benjamin Franklin. Problem obotavljanja zadeva mnoge ljudi, ne samo tistih, ki pospravljajo nesnago. Včasih kaj preložite iz strahu....
pred karierno spremembo,
pred telefonskim klicem.
Včasih pa omahujete, da bi pridobili nadzor nad položajem ali človekom. Računov ne morete zbrisati, lahko pa jih odložite. Morda se s šefom še niste dokončno pogovorili, lahko pa imate že zdaj dolg nos. Lahko pa se obotavljate tudi na ta način, da se zaposlite z napačnimi dejavnostmi.
Svet je poln prezaposlenih bedakov
(namreč ljudi, ki se ukvarjajo z napačnimi stvarmi).
žal se vam lahko prehitro zgodi, da se znajdete v neprijetnem položaju, v kakršnem se je kobilica v Ezopovi basni Kobilica in mravlja.
Kobilica je obiskala mravlje in jih prosila za nekaj zrn. rekla jim je: "Lačna sem.!" Mravlje so za trenutek prenehale delati, čeprav to ni bila njihova navada.
"Ali te lahko vprašamo," so rekle, "kaj si delala vse poletje ? Zakaj nisi nabrala zaloge hrane za zimo ?"
"Hrane si nisem nabrala," je odvrnila kobilica, "preveč sem imela dela s prepevanjem in tako nisem imela časa."
Sklep vsega povedanega je: obotavljanje je škodljivo
Prelaganje dela ali obotavljanje nas ovira pri uresničevanju ciljev in je vzrok, da se slabo počutimo v svoji koži. Še huje pa je, da prizadene vašo družino, prijatelje in poslovne sodelavce. morda vam bo spoznanje, da nujne zadeve prelagate, pomagalo, da se boste prenehali obotavljati. A obotavljanje postane priučeno vedenje in njegovega cikla ni preprosto prekiniti. Kakšna je torej rešitev ?
............................................................ ........................
Izstopite iz brezzračnega prostora in začnite graditi
Jim Floor