Kmalu bo tu poletje, čas počitnic in odkrite kože, pa tudi čas, ko naj bi si odpočili in nabrali novih moči. A kaj, ko je vsako leto isto. Toliko dela pred odhodom na dopust, predvsem za ženske, ki morajo v kopalkah vedno izgledati popolne, zato se morate na brezkrbne dni pripraviti že sedaj. In na kaj vse ne smete pozabiti?
Celulit, na katerega ste pozabile čez zimo, se vam zdaj maščuje. Je nadloga, ki spremlja kar 90 odstotkov žensk. Gre za degenerativno spremembo podkožnega tkiva, predvsem podkožnega maščevja, ki je posledica različnih vzrokov, kot so premalo gibanja, nezdrave (premastne) prehrane, stresa, hormonskega neravnovesja, pretesne obleke in še bi lahko naštevali.

Gibanje: Zaradi premalo gibanja in sedečega načina življenja mišice postanejo ohlapne, maščoba se zaradi tega lažje nalaga. Najbolj priporočljivi so športi, ki spodbujajo izgorevanje maščob (predvsem na trebuhu, stegnih in zadnjici). To so tek, aerobika, gimnastika in plavanje.
Zdrava prehrana: Zelo pomembno je, da pijete veliko tekočine (vsaj dva litra na dan). Tako boste odplaknili škodljive snovi iz telesa. Idealne so pijače, ki vsebujejo malo soli in veliko mineralnih snovi (magnezij, baker, cink). Izogibajte se kavi, pravemu čaju, alkoholu in gaziranim pijačam. Z jedilnika črtajte mastno, sladko in slano hrano, zaužijte pa veliko svežega sadja in zelenjave, pustega mesa in rib.
Kreme, masaža, ščetkanje telesa: Na trgu je prava poplava anticelulitnih krem, masažnih olj in kapsul. Samo s kremami se celulita zagotovo ne boste znebile, venar lahko masaža in sredstva proti celulitu bistveno pripomorejo k izboljšanju stanja. Priporočljivo je, da enkrat tedensko pred nanosom kreme s kože odstranite odmrle kožne celice (peeling), da učinkovine lažje prodrejo v kožo. Vendar s peelingom nikar ne pretiravajte (prepogosta uporaba), saj lahko kožo poškodujete. Ščetkanje telesa je odlično poživilo za kožo. Pri vsakdanji suhi masaži se odluščijo odmrle kožne celice, prekrvavljenost se poveča, koža postane lepe rožnate barve. Najenostavnejša in najbolj priporočljiva je uporaba srednje trde ščetke za telo z ročajem za hrbet. Ščetkanje naj traja tri minute, ščetkajte vedno v smeri proti srcu.

Ko je treba obuti sandale, opazite, da vaša stopala niso takšna, kot bi želele, vendar to še ni razlog za preplah, saj jih z ustrezno nego lahko zelo hitro uredite. Če se ne odločite za obisk strokovnjaka, se lahko zadeve lotite same. Najprej odstranite trdo kožo, zlasti na petah in blazinicah, po kopeli s plovcem ali strgalcem. Nato v noge vtrite vlažilno kremo (lahko tudi kremo za roke ali telo). Nohte na nogah porežite ravno, da se ne vraščajo in jih popilite, da bodo robovi gladki.
Obnohtno kožico potisnite nazaj z vatirano palčko namočeno v milnico, odvečno kožico porežite. Nato nohte še nalakirajte, prste prej razmaknite s kosmom vate ali peno.
Če se vam noge potijo, jim privoščite deset minutno kopel v mlačni vodi in jih osvežite z deodorantom proti potenju.

Lepe gladke noge, brez odvečnih dlak, so sanje vsake ženske. Nadležne dlake lahko odstranite na več načinov.
Britje je najpreprostejši in najhitrejši način odstranjevanja dlak. Njegova prednost je, da je neboleče, pomanjkljivost pa, da morate postopek ponoviti že po dveh dneh.
Depilacija z voskom je idealna pred odhodom na dopust, saj ste lahko brez skrbi štiri do šest tednov. Predel, kjer boste depilirali, razkužite z alkoholom, nato vosek nanesite v smeri rasti dlak in po strditvi sunkovito potegnite v nasprotni smeri. Ta način depilacije je precej boleč, zato bolj občutljivim priporočam depilacijo v kozmetičnem salonu.
Kemična depilacija s kremami: Za depilacijske kreme je značilno, da cepijo vezi v keratinu in na ta način stopijo dlako. Kreme ne uporabljajte, če imate občutljivo kožo, ker imajo zelo visok pH (10 do 12) in lahko kožo dražijo. Zato je najbolje, če pred prvo uporabo kreme preizkusite kako se vaša koža odziva nanjo. Nanesite si kremo na notranjo stran komolca in jo nekaj časa pustite, nato pa obrišite in počakajte 24 ur.
Ker krema poškoduje vrhjo plast kože, je pomembno, da kožo po depilaciji dobro zaščitite z antiseptiki, rastlinskimi izvlečki (kamilica, aloe vera), ali samo obnovite kisli plašč z rahlo okisano vodo. Postopek morate ponoviti po enem do dveh tednih.
Kože takoj po depilaciji ne smete izpostavljati soncu.

Kot veste, predolgotrajno izpostavljanje sončnim žarkom lahko povzroči številne nevšečnosti, od opeklin, alergij, luščenja kože do neenakomerne pigmentacije kože.
Zato je dobro, če upoštevate nekaj pravil, preden se odpravite na sonce.
1. Na začetku sončenja izberite višje zaščitne faktorje, odvisno od tipa kože, ki jih postopoma zmanjšujte.
2. Za ekstremne pogoje (gore, jadranje) izberite za obraz in roke blokatorje, ki sončne žarke odbijajo.
3. Vedno nanesite izdelek najmanj 30 minut preden greste na sonce.
4. Vodotopne izdelke obnavljajte po vsakem kopanju, vodoobstojne pa nekoliko redkeje, odvisno od moči sonca in brisanja.
5. Obraz najbolj zaščitite, še posebej nos in uhlje.
6. Sončenju se izogibajte med 11.30 in 15.00 uro v poletnem času.
7. Če pordečite, uporabljajte vlažilne izdelke in ne mastnih, ker maščoba zadržuje toploto.
8. Če vas močno opeče, morate k zdravniku. Na kožo, ki je zelo tanka, nanašajte vse zelo previdno, saj lahko pride do absorbcije učinkovin iz izdelka do krvnega obtoka.
9. Zaradi koristnih učinkov sončenja (sinteza vitamina D, ugoden vpliv na imunski sistem, izbolšanje splošnega počutja, ?) je najbolje, če se izpostavljate soncu postopoma in začnete s krajšimi časovnimi intervali.
10. Pred sončenjem ali odhodom v solarij ne uporabljajte parfumov, ker se vam lahko pojavijo hiperpigmentacije.
Pred intenzivnim sončenjem lahko kožo že prej pripravite na to z obiskom solarija (deset obiskov, po največ deset minut) in uživanjem tablet betakarotena, s katerim dosežete rahlo porjavitev že brez sončenja. Če pa spadate med tiste, ki sončenja ne marate, si lahko lepo polt pričarate s kremo za umetno porjavitev. Vendar nikar ne pozabite pred nanosom kreme narediti peelinga, da bo porjavitev enakomerna.
Zelo priporočljivo je, da med sončenjem in po njem, uživate izdelke z zaščitniki celic, antioksidanti, ki so lovilci prostih radikalov, torej vitamine A, E in C. Priporočljivi so tudi izdelki z izvlečki aloe vere in kamilice, ki blažijo razdraženo kožo.
Pozabiti ne smete tudi na lase, saj jih prav tako opeče, postanejo izsušeni in brez leska. Zato lahko uporabite negovalne pene, gele in spreje, ki jih bodo ščitili in preprečili poškodbo. Tako obrazu kot lasem privoščite dobro osvežilno masko.
Ličenja na plaži naj bo res minimalno. Uporabite le tista ličila brez katerih ne morete. Sicer bo učinek ravno nasproten, kot bi si želeli. Uporabljajte le vodotesna (waterproof) in vodoodporna (waterresistant) ličila. Slednja zdržijo še nekoliko dlje.
Maskara se ob različnih zaščitnih kremah, ki vsebujejo maščobo, lahko razmaže. Zato si trepalnice raje pobarvajte, kar lahko storite v vsakem kozmetičnem salonu.
Ne uporabljajte pudra, ker bo dal vašemu obrazu masten sijaj. Poskusite rajši izdelke v stiku, ki ne vsebujejo maščobe. Veke nikar ne občrtavajte, uporabite le senčilo za veke v stiku in vodoobstojno maskaro.
Ustnice poudarite z bleščečim lip glossom, ki bo še bolj poudaril vašo zagorelo polt.
Pripravila: Barbara Pajk