Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Število okužb z rotavirusi narašča

17. jan 2008 0:00
2

Oglasno sporočilo

Bolezen je zaradi dehidracije lahko nevarna predvsem za otroke. Od oktobra do decembra 2007 je število prijavljenih okužb z rotavirusi v Sloveniji naraščalo. Trenutno so na Inštututu za varovanje zdravja prejeli 2,7-krat več prijav kot v enakem obdobju lani. Prijave še pošiljajo, zato omenjena številka še ni dokončna. Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani so od 24. 12. 2007 do 15. 1. 2008 sprejeli nekaj več kot 200 otrok z akutno drisko in bruhanjem, od teh sta bili dve tretjini otrok mlajši od dveh let. Pri približno tretjini otrok so že potrdili rotavirusno okužbo. Od sredine pa do konca decembra so dnevno sprejeli približno po 10 otrok z akutno virusno drisko, po novem letu pa nekoliko manj, vendar se stanje še ne umirja, so zapisali na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja.

Prostor, kjer se nahaja bolnik, je treba večkrat dnevno prezračiti in površine temeljito očistiti z vročo vodo in detergentom. Bolni otroci naj okrevajo doma ali v zdravstveni ustanovi. V kolektiv naj se vrnejo, ko je od zadnje driske in ali bruhanja minilo 48 ur.

Kaj so rotavirusi?
Rotavirusi so virusi, ki povzročajo črevesno nalezljive bolezni pri ljudeh in živalih. Virusi se hitro širijo in povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem. Najpogosteje obolevajo otroci v starosti od 6 do 24 mesecev.

Na kaj moramo biti pozorni?
Bolezenski znaki v primeru okužbe z rotavirusom so driska, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročina, lahko pa se pojavijo tudi prehladni znaki. Pri odraslih je možno, da bolezen poteka brez znakov. Bolezen v povprečju traja od 5 do 7 dni, bolezenski znaki pa se pojavijo po enem do treh dneh po okužbi.
 
Pijte dovolj tekočine!
Bolezni ne smemo ignorirati, saj je lahko tudi nevarna. Zlasti pri otrocih lahko izguba tekočine zaradi bruhanja in driske hitro povzroči izsušitev. Pri okužbi je zato zelo pomembno nadomeščanje izgubljene tekočine. Priporočeno je uživanje kakršnekoli tekočine, razen močno gaziranih pijač. Na inštitutu priporočajo, da otrok pije večkrat dnevno po malem. V lekarnah pa je možno dobiti tudi različne raztopine, ki so namenjene nadomeščanju izgubljene količine in elektrolitov. Bolezni se ne zdravi z antibiotiki, prav tako ni priporočeno zdravljenje z živalskim ogljem ali drugimi preparati. Bolnik ne potrebuje posebne diete. Če pa je otrok dojen, je treba dojenje nadaljevati.

pijte dovolj tekočine

Kako se zaščititi?
Rotavirusi se zelo lahko prenašajo. Velike količine rotavirusov se izločajo z blatom okuženih ljudi, z rokami pa se prenesejo na različne predmete, s predmetov pa spet v usta. Otroci lahko izločajo rotaviruse že pred pojavom driske in tudi po pojavu driske, so zapisali na inštitutu.

Prenos okužbe preprečujemo s pogostim in pravilnim umivanjem rok. Če oboleli bruha, izbruhanino čim prej odstranimo. Krpe takoj odvržemo v vrečke za smeti, ki jih zavežemo. Proti okužbi z rotavirusi na voljo tudi cepivo, ki vsebuje oslabljene žive rotaviruse.

umivanje rok

2

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
      • Pegasus

      • 18. jan 2008 10:16

        Res, zelo uporaben članek! Enkrat sem okužbo z rotavirusi že prebolela in takšnih želodčnih krčev ne pomnim.

      0
      • offo

      • 17. jan 2008 20:00

        Mi je zelo všeč, da so na PL-ju tudi taki članki!

      0
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Zvezdnice, kot so Jennifer Lawrence, Kate Hudson, Serena Williams in Emma Stone so na rdeči preprogi zažarele v (kot) poročnih oblekah.