- Nega obraza &
telesaZadnje novice
Najbolj brano
- Make up &
ličenje - Moda &
stil - Rekreacija &
hujšanjeZadnje novice
Najbolj brano
- Zdravje &
odnosiZadnje novice
Najbolj brano
- Nosečnost &
starševstvo
Glej sea whip extract
Glej para-aminobenzoic acid (paba)
Uv filter, ki ščiti kožo predvsem pred uvb žarki.
Glej algae
Glej peony flower
Glej peony root extract
Deluje antioksidantno in mehčalno. glej antioxidant in natural moisturizing factor (nmf)
Izvleček vrste alg. glej algae
Glej geranium oil
Čistilec, ki se peni in lahko draži kožo. glej surfactant
Tovarniško ime matriksila, maščobne kisline zmešane z aminokislinami. edina raziskava, ki je pokazala pozitivne učinke na kožo, je bila opravljena s strani podjetja, ki to sestavino proizvaja. učinek naj bi bil boljši od c vitamina in retinola, priporočena količina te sestavine pa je 3%-5% (bistveno več, kot je vsebujejo izdelki tega podjetja). glej amino acid in fatty acid
Izvleček korenine, ki lahko deluje antioksidantno, tudi antikarcenogeno, ter pripomore k hitrejšemu celjenju ran. ni še znano, ali ima kak učinek na odpravo celulita.
Glej millet seed extract
Izvleček za katerega nekaj raziskav potrjuje, da lahko deluje protivnetno in antioksidantno.
Znan tudi kot pantenonska kislina. glej panthonenic acid
Alkoholna forma vitamina b. glej panthonenic acid
Znan tudi kot vitamin b5. velja za učinkovito pri odpravljanju aken vendar to dokazuje le ena raziskava iz začetka 80-ih let, nekaj raziskav pa je pokazalo, da je učinkovita pri vlaženju kože ter pripomore k hitrejšemu celjenju ran.
Encim pridobljen iz papaje. ob nanosu na kožo lahko povzroči draženje, srbečico in alergijske reakcije. ena raziskava je pokazala, da je lahko učinkovit pri luščenju, vendar le v čisti koncentraciji.
Latinsko ime za vrtni mak. glej opium poppy seed
Izvleček, ki je vir papaina. lahko deluje luščilno, vendar večina raziskav ni bila opavljenih na koži. papaja lahko draži kožo. glej enzyimes
Uv filter, ki se zaradi možnosti povzročanja alergijskih reakcij od 90-ih let dalje redko uporablja.
Pogosto uporabljana skupina konzervansov, ki se pojavlja v okrog 90 % kozmetičnih izdelkih; vključuje butilparaben, propilparaben, metilparaben in etilparaben. zanje velja, da bi naj povzročali manj draženja kot nekateri drugi konzervansi, raziskave na živalih pa so pokazale, da lahko deluje estrogeno, ni pa še dokazano, da bi to škodovalo ljudem. raziskava, ki je bila opravljena na živalih je pokazala, da so povzročili manjše estrogeno vplivanje na celice, kar bi lahko predstavljalo težavo pri proliferaciji določenih rakavih celic; poleg tega so prišli do zaključka, da je potrebno še naprej raziskati, v kolikšni meri lahko parabeni vplivajo na tkiva. fda opravlja lastno raziskavo, s katero bi ugotovili učinke parabenov za človekovo zdravje, potrebno pa je vedeti, da parabeni še zdaleč niso edine sestavine, ki jih uporabljamo, ki lahko delujejo estrogeno. delujejo lahko na dva načina in sicer lahko paraben ali spodbudi receptor, da oponaša delovanje telesu lastnega estrogena (pozitiven učinek) ali pa povzroči abnormalno estrogeno reakcijo. rastlinski estrogen (fitoestrogeni) pa pravtako
Voskasta sestavina osnovana na vazelinu. v kozmetiki se uporablja kot gostilec.
Glej mineral oil
Glej avobenzone
Glej passion fruit extract
Izvleček, za katerega ni dokazano, da ima kakšne pozitivne učinke na kožo.
Dišeče olje pridobljeno iz mete. vsebuje eugenol in povzroča preobčutljivost ter draži.
Izvleček znan tudi kot guarana. uporablja se predvsem v zeliščnih nadomestkih in pijačah zaradi svojega poživljajočega delovanja. raziskave na miših so pokazale, da lahko vpliva na presnovo mačob, druge raziskave pa so prišle do zaključka, da lahko redna uporaba guarane vpliva na višji krvni pritisk, povišan utrip srca ter ravnovesje glukoze in kalija, kar pa lahko slabo vpliva na bolnike s hipertenzijo, aterosklerozo ali glukozno netoleranco. guarano uporabljajo tudi v izdelkih proti celulitu, saj vsebuje kofein in teofilin. ni znano, ali ima nanašanje guarane na kožo kakšne negativne posledice in ali lahko z nanašanjem na kožo vplivamo na presnovo maščob.
Glej papaya extract
Rastlinsko olje, ki je podobno ostalim neodišavljenim rastlinskim oljem.
Rastlinsko olje, ki je podobno ostalim neodišavljenim rastlinskim oljem.
Naravna sestavina, ki jo najdemo v rastlinah, predvsem jabolkih. v kozmetiki se uporablja kot emulgator in zgoščevalec.
Peg je akronim za polietilenglikol. različne oblike peg spojin so združene z maščobnimi kislinami in maščobnimi alkoholi, da bi ustvarili različne sestavine, ki bi imele različne vloge v kozmetiki. delujejo lahko kot surfaktanti, stabilizatorji in mehčala.
Glej peg compound in thickening agent
Glej surfactant
Glej thickening agent
Mehčalna mešanica polietilenglikola in ricinusovega olja. glej polyethylene glycol in castor oil
Nežen surfaktant. glej surfactant
Glej geranium oil
Rastlina katere izvlečki korenine lahko dražijo kožo. njegova varnost ni znana.
Sintetična dišava.
Sintetična spojina, ki se uporablja kot zgoščevalec. glej thickening agent
V kozmetiki se uporablja kot kelatni reagent, saj preprečuje spajanje mineralnih sestavin, kar bi lahko negativno vplivalo na sestavo.
Evropska cvetlica, ki se uporablja za zdravljenje različnih vrst kožnih obolenj, vključno z kožnimi razpokami. dokazov za delovanje pri takšnih obolenjih ni oz. so osnovana na anekdotah, raziskav, ki bi potrdile takšno delovanje (in varnost uporabe) zaenkrat še ni.
Korenina potonike, lahko deluje antikarcenogeno in antioksidantno, ni pa dokazano, ali ima tak učinek tudi na kožo.
Tako olje kot izvleček delujeta antimikrobno, vendar lahko kožo tudi dražijo in povzročajo preobčutljivost. glej counter-irritant
Peptidi so delci proteinov, ki so sestavljeni iz aminokislin. peptidi v telesu uravnavajo delovanje več sistemov in sicer z interakcijo s celicami. encimska aktivnost proteine razbije na peptide, da lahko nadzoruje svoje delovanje na telo. nekateri peptidi delujejo na hormone, drugi na imunski sistem, nekateri vplivajo na celjenje ran, za nekatere pa mislijo, da lahko vplivajo na atopični dermatitis. peptidi ne morejo prodirati v kožo, zato je težko trditi, da imajo pozitivne učinke nanjo. so stabilni in hidrofilični, nestabilni pa postanejo v vodno osnovanih formulah. ker so občutljivi na prisotnost encimov, jih lahko le-ti razbijejo na še manjše delce ter zmanjšajo njihov vpliv (če ga sploh imajo). zadnje raziskave so pokazale, da lahko sintetizirani peptidi delujejo protivnetno. da bi peptidi imeli pozitiven učinek na kožo, morajo biti stabilni, združeni morajo biti z nosilcem, ki poveča absorpcijo v kožo in morajo biti zmožni doseči celice brez da bi se razbili. doseči te tri cilje je težko delo, vendar znanstveniki predvidevajo, da bodo takrat imeli velik vpliv na sestavine proti staranju.
Glej avocado oil
Znana tudi kot poprasta dresen. izvleček te rastline lahko deluje antioksidantno. glej matrix metalloproteinases
Glej mandarin
Vazelin je čisti petrolatum. iz neznanih razlogov si je petrolatum pridobil negativno podobo v kozmetiki, raziskave pa dokazujejo, da lahko pozitivno vpliva na kožo. pomaga lahko pri celjenju kože, zmanjša vnetje in nasploh deluje zdravilno. glej mineral oil
Glej polyhydroxy acid
Pogost kozmetični konzervans, ki je med manj dražečimi. ne sprošča formaldehida. glej preservatives
Alkohol, ki se uporablja kot topilo in konzervans. glej solvent in preservative
Silikon, ki ima bolj suh končen učinek kot dimethicone. glej silicone
Glej amino acid
Aktivna sestavina lecitina. potrebuje ga vsaka celica v telesu, poleg tega pa je glavni vir živčnega prenašalca acetilholina. acetilholin se uporablja v možganskih predelih, ki so zadolženi za načrtovanje, koncentracijo in fokus. pc pomaga pri vsrkavanju ostalih sestavin v kožo, za sabo pa ne pušča mastnega filma. glej lecithin in water-binding agent
Glej phospholipid
Vrsta lipida, ki je sestavljena iz glicerola, maščobnih kislin in fosfata. so izjemno pomembni za delovanje celičnih membran, saj omogočajo stabilno strukturo. glej glyceryl ester in natural moisturizing factor (nmf)
V kozmetiki se uporablja kot regulator ph vrednosti.
Sestavina, ki lahko ob izpostavljanju soncu povzroči razdraženost kože.
Izvleček, ki deluje antioksidantno in protivnetno.
Negovalna sestavina, ki deluje vlažilno.
Sestavine rastline, ki delujejo antioksidantno.
Glej plant strogen
Oblika vitamina k. glej vitamin k
Kompleksna maščobna kislina, ki veže vodo in deluje tudi kot konzervans. učinkovit je pri obnavljanju poškodovanih celic.
Holesterolu podobna molekula, ki jo najdemo v rastlinskih gnojilih. lahko znižajo raven holesterola, če pa ga nanašamo na kožo, lahko zaradi visoke vsebnosti lipidov povzroči večjo občutljivost kože na svetlobo.
Lahko deluje dezinfekcijsko, vendar pa lahko kožo tudi draži, odsvetuje se uporaba na poškodovani koži. lahko se uporablja kot izvleček ali olje.
Vsebuje encim bromelain, ki deluje luščilno in je kot tak zelo učinkovit ter kože ne draži kot jo ananas. tisti, ki so alergični na lateks, so lahko občutljivi tudi na bromelain. glej bromelain
Sestavine tega izvlečka, posebej linolenske in linolejske kisline, lahko delujejo antioksidantno.
Izvleček borovca, ki lahko povzroča preobčutljivost.
Glej pinecone extract
Glej black pepper
Hranljivo rastlinsko olje, podobno arašidovemu olju. glej peanut oil
Glej pistachio seed oil
Latinsko ime za grah. lahko deluje antioksidantno, ni pa dokazano, da deluje tudi na celulit.
Sestavine, ki na površini naredijo tanek film. običajno se uporabljajo v peel-off maskah. glej film-forming agent
Izvleček prunus americana, ki lahko deluje antioksidantno ob nanašanju na kožo.
Glej patchouli
Polisaharidi, naravna sestavina kože, ki deluje vlažilno, lahko tudi antioksidantno. glej mucopolysaccharide in natural moisturizing factor (nmf)
Sintetični polimer, ki deluje kot čistilec. glej polymer in surfactant
Tekoči polimer, ki deluje kot surfaktant, lahko pa skupaj drži sicer nezdružljive snovi v čistilnih emulzijah (npr. olje in vodo). glej surfactant
Glej surfactant
Glej film-forming agent
Sintetični polimer, ki deluje kot konzervans.
Polimer pridobljen iz mineralnega olja, uporablja se kot gostilec in lubrikant.
Biorazgradljiv termoplastičen polimer pridobljen iz kemične sinteze surove nafte, spodbuja nastanek tkiv.
Oblika plastike (sintetični polimer), ki ima veliko vlog v kozmetičnih izdelkih. kroglice iz polietilena se uporabljajjo v pilingih, sicer pa se polietilen uporablja tudi kot stabilizator, gostilec in film-forming agent, ki na površini ustvari film. toksičnost ni znana. na spletu se pojavljajo trditve, da polietilen uničuje morski svet ali da v okolju ostaja na tisoče let, vendar za to ni nikakršnih znanstvenih dokazov, poleg tega pa takšne trditve prihajajo predvsem s strani podjetij, ki tržijo naravne sestavine in naravno kozmetiko. oecd (organisation for economic co-operation and development/organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj) je sicer polietilen označilo kot biorazgradljivo snov.
Na deklaracijah označen kot peg. številne spletne strani ga označujejo za izjemno nevarnega in ga povezujejo z antifrizom (antifriz je ethylene glycol, ne polyethylene glycol), čeprav nobena raziskava še ni pokazala, da bi bile peg spojine nevarne. pravzaprav je za njih znano, da niso toksični in ne dražijo kože. le raziskava na miših in z velikimi količinami peg spojin je pokazala, da so pri uporabljanih živalih povzročile rast tumorjev, vendar ni dokazano, da bi tako deloval tudi ob zunanji uporabi. ko ni kombiniran z glikolom, je najbolj pogosto uporabljana oblika plastike na svetu. je elastičen in na otip gladek, uporablja se tudi v pilingih. če se kombinira z glikolom, je zelo nevarna tekočina, ki se v kozmetiki uporablja v minimalnih količinah in deluje podobno kot glicerin. ker se absorbira v kožo, se uporablja tudi zato, da ostale sestavine dovaja v kožo. uporablja se tudi v medicini. glej propylene glycol
Glej film-forming agent
Glej film-forming agent
Vlažilec in gostilec. glej glyceryl ester
Ester maščobne kisline čebeljega voska in polyglycerin-3, ki deluje kot surfaktant in emulgator. glej ester, emulsifier, surfactant
Glej glyceryl ester
Ester isostearinske kisline in polyglycerin-4, ki deluje kot vlažilec in tudi čistilec. glej ester, emollient in surfactant
Izvleček japonskega dresnika. če ga uživamo, lahko deluje estrogensko in protitumorno. lahko deluje tudi antioksidantno.
Sestavine, ki bi naj bile enako učinkovite kot aha kisline, vendar manj dražeče. sem spadata tudi glukonolakton (gluconolactone) in laktobionska kislina (lactobionic acid), ki sta kemično in funkcijsko podobna aha, razlikujejo pa se od njih po tem, da imata večjo molekularno strukturo kar onemogoča njihovo absorbcijo v kožo, to pa posledično pomeni manj draženja. a manjše draženje kože ne pomeni tudi manjšo učinkovitost, ne velja pa za čudežno sestavino,kot to rado trdijo razne revije. podjetje neostrata, ki je patentiral glikolno kislino kot sestavino proti nastajanju gubic, glukonolakton pa kot sestavino za zmanjševanje gubic.
Sintetični polimer, soroden stearinski kislini.
Polimer hidrokarbonskega isobutilena, pridobljenega iz nafte. deluje kot gostilec in film-forming sestavina, ki na koži pušča film. v kožo se ne absorbira zaradi velike molekulske velikosti.
Polimer, dobesedno pomeni 'več delov'. je katerakoli izmed številnih spojin, ki ima visoko molekularno težo ali zaradi tega, ker je sestavljena iz številnih manjših molekul ali pa zaradi kondenzacije manjših molekul v večje molekule, ki lahko zavzamejo nove oblike in funkcije. primer polimera: plastika, najlon, primeri naravnih polimerov: polisaharidi, guma, celuloza. polimeri nimajo točno določene formule, ker so sestavljeni iz več različno dolgih verig. človeško telo vsebuje veliko polimerov v obliki različnih proteinov, nukleinske kisline, glikogena.
Glej film-forming agent
Polimer pridobljen s kondenzacijo in hidrolizo silikona methyltrimethoxysilane. glej polymer in silicone
Glej quaternary ammonium compounds in polymer
Skupina sestavin, ki se uporabljajo predvsem v izdelkih za lase, saj delujejo antistatično in na njih puščajo film. na koži lahko delujejo vlažilno, saj čeznjo ustvarijo prosojen film.
Emulgatorji, čistilci. glej polysorbates
Velika skupina sestavin, ki so pridobljene iz lavrične kisline, ta pa je pridobljena iz kokosov. delujejo kot emulgatorji in v nekaterih primerih tudi kot nežni čistilci. nekateri polisorbati so pridobljeni iz sorbitola, medtem ko so drugi sestavljeni iz maščobne kisline. niso toksični in v koncentracijah, ki jih najdemo v kozmetičnih izdelkih veljajo za varne. v prehrambenih izdelkih delujejo kot stabilizatorji.
Glej plasticizing agents
Na deklaracijah je običajno naveden kot pvp ali pvp copolymer, je ena glavnih sestavin v izdelkih za oblikovanje las. v negovalnih izdelkih se uporablja v minimalnih količinah, na koži pušča film, ki deluje vlažilno in kožo navidez pomladi. kožo lahko tudi draži. glej film-forming agent.
Izvleček, ki vsebuje elagno kislino; deluje antikarcinogeno in antioksidantno, če ga uživamo, ni pa še znano, kako deluje, če ga nanašamo na kožo.
Izvleček pridobljen iz gobe, ki deluje antioksidantno in protivnetno. znan je tudi kot hoelen in fu ling.
Izvleček vrste rdeče alge, za katero je znano, da vsebuje omega 3 in 6 zdrave maščobe ter polisaharide (med drugim). ni še znano, ali ob nanosu na kožo cela rdeča alga vpliva pozitivno.
Izvleček, ki lahko deluje protivnetno in analgetsko.
Kalij. pomemben element v prehrani, prisoten v bananah in citrusih. lahko deluje kot absorbent in dezifektant, vendar lahko kožo tudi draži.
Mešanica vitamina c in e s fosforjem, ki deluje kot antioksidant. glej antioxidant
Čistilec. glej surfactant
Znan kot lug; visoko alkalna sestavina, ki se v kozmetiki uporablja v majhnih količinah za uravnavanje ph vrednosti, v nekaterih primerih deluje tudi kot čistilec. v visokih koncentracijah izjemno draži kožo.
Čistilec, temeljna sestavina mila. nekatere tipe kože izsušuje in draži. glej surfactant
Uorablja se kot konzervans v kozmetiki in prehrani. peprečuje rast kvasovk, njegovo antibakterijsko delovsnje pa je prešibko, zato se ga kombinira z drugimi konzervansi.
Versatilna sestaina, sestavljena iz več nehlapljivih alkoholov. deluje kot vlažilec, emulgator, topilo in surfaktant.
Vlažilec
Mešanica alkoholov in maščobnih alkoholov, ki se uporablja kot vlažilec in v nekaterih primerih tudi kot gotilec.
Predhodnik hormonov, lahko vpliva na raven progesterona in estrogena, če ga uživamo. če ga nanašamo na kožo, deluje vlažilno, ni pa znano, ali se lahko tudi absorbira v kožo.
Sestavine, ki se v kozmetiki uporabljajo za preprečevanje razvoja bakterij v izdelkih. kljub temu, da veljajo za dražeče so znanstveniki mnenja, da uporaba okuženega izdelka predstavlja veliko večjo nevarnost.
Da bi progesteron učinkoval, je potrebna določena količina le-tega v izdelku, večina izdelkov, ki je na voljo, pa vsebuje minimalno (če sploh) količino progesterona. progesteron, ki se uporablja kot hormonsko nadomestilo, je pridobljen iz maščob in olj rastlin, predvsem iz diosgenina, ki se pridobiva iz divjega sladkega krompirja ali soje, v laboratoriju pa se diosgenin sintetizira v človeški progesteron. podjetja skušajo prodati izdelke, ki vsebujejo izvlečke divjega sladkega krompirja (ali katere druge rastline), za katere trdijo, da se bodo nato v telesu po potrebi spremenili v hormone - to je možno narediti v laboratoriju, ni pa še znano, ali je ta sprememba možna tudi v človeškem telesu.
Aminokislina. glej amino acid
Rjavkasta, smolnata snov, ki jo nabirajo čebele in se uporablja za gradnjo čebelnjaka. deluje antibakterijsko in protivnetno.
Tekočina, ki se uporablja kot topilo in film-forming agent, ki pušča na koži film. glej film-forming agent
Skupaj z drugimi glikoli in glicerolom deluje kot vlažilec. kar nekaj spletnih strani navaja, da je propilen glikol pravzaprav antifriz in da je glavna sestavina tekočin za zavore ter da kožo izjemno draži, poleg tega pa se odsvetuje stik s to sestavino, saj naj bi povzročala abnormalno delovanje ledvic in jeter. pri tem je pomembno vedeti, da slednja trditev velja le za 100 % koncentracijo te snovi, v kozmetiki pa se uporablja v minimalnih koncentracijah, da bi preprečili razpadanje izdelkov v visokih temperaturah oz. njihovo zamrznitev v nizkih temperaturah. zaradi majhne vsebnosti v kozmetičnih izdelkih tako ne predstavlja nevarnosti za zdravje, raziskave so namreč pokazale tudi, da ni karcinogen.
Sestavina gelnate teksture, ki se uporablja v lahkih vlažilnih kremah. je mešanica propilen glikola in kaprinske kisline, maščobna kislina pridobljena iz rastlin. glej propylene glycol
Ester propilen glikola in laurinske kisline, ki je sestavina veliko rastlinskih maščob. glej ester in propylene glycol
Mešanica propilen glikola in stearinske kisline, ki se uporablja kot vlažilec in emulgator. glej propylene glycol in stearic acid
Mešanica propilen glikola in izostearinske kisline, ki se uporablja kot vlažilec in emulgator. glej propylene glycol in isostearic acid
Konzervans. glej parabens
Proteaze so encimi, ki so del procesov, ki uničujejo aminokisline in proteine v telesu. ob nanosu na kožo lahko zmanjšajo luščenje kože, ni pa še znano, ali vplivajo tudi na celjenje kože.
Proteini so ene izmed temeljnih sestavin celic in vključujejo širok spekter snovi (od encimov in hormonov do protiteles), ki so ključne za normalno delovanje vsakega organizma. človeško telo vsebuje preko 100 000 različnih proteinov, vsak izmed njih pa je sestavljen iz približno 20 aminokislin, katerih zaporedje določa edinstvene značilnosti vsakega proteina (npr. encim, ki deluje kot katalizator pri specifičnih biokemičnih reakcijah). če katera izmed bistvenih aminokislin manjka, protein ne more nastati. sestavine proteinov imajo lahko različne učinke na kožo, predvsem pa se uporabljajo kot vlažilci.
Glej self-heal
Glej plum extract
Glej plum extract
Glej almond oil
Glej sea whip extract
Glej kudzu root
Polisaharid, pridobljen iz črne kvasovke. deluje kot vlažilec, gostilec in antioksidant. glej beta-glucan in mucopolysaccharide
Glej pomegranate extract
Glej deionized water
Sintetični polimer, ki se ga uporablja kot gostilec.
Glej polyvinylpyrrolidone
Glej polyvinylpyrrolidone
Polimer, oblikovan iz pvp (polyvinylpyrrolidone) in dimethylaminomethacrylate. glej film-forming agent in polyvinylpyrrolidone
Antioksidant, pridobljen iz skorje francoskih obmorskih borovcev. izraz pycnogenol je bil prej splošno uporabljan izraz, zdaj pa je to ameriška znamka in samo eno podjetje ima dostop do te sestavine, ki je patentirana. o pycnogenolu je bilo opravljenih veliko raziskav, večina pa je datiranih v leto 1990. preden je bil pycnogenol patentiran, se je ta izraz nanašal na procianidine (pigmenti, ki spadajo med flavonoide). pridobivajo se iz skorje borovcev, grozdnih pešk, kožici arašidov, jagodah, jabolkih in kakavovemu semenu. nekatere raziskave so pokazale, da je pycnogenol močan antioksidant, ki je učinkovit pri uničevanju prostih radikalov, ni pa dokazano, da vpliva tudi na gubice.
Znanstveno ime za vitamin b6. lahko deluje antibakterijsko in antioksidantno.
Glej quince seed
Vrsta jabolka. pektin, ki ga pridobivajo iz njih se uporablja kot gostilec.
Balea BEAUTY EXPERT kremni gel za telo vsebuje 5 ...
Šampon za lase Elseve Extraordinary Clay je ...
Intenzivno vlažilna in hranilna krema z ureo, ...
S 5 % UREA regeneratorja in učinkovine proti ...
Lahkoten gel serum za prefinjeno polt Z ...