- Nega obraza &
telesaZadnje novice
Najbolj brano
- Make up &
ličenje - Moda &
stil - Rekreacija &
hujšanjeZadnje novice
Najbolj brano
- Zdravje &
odnosiZadnje novice
Najbolj brano
- Nosečnost &
starševstvo
Vrsta kvasovke. glej yeast.
Glej yeast
Izvlečki rastline, ki se v kozmetiki uporablja predvsem za dišave. nekaj raziskav na živalih ter in vitro študij je pokazalo, da ima lahko antibakterijske in antioksidantne lastnosti, vendar ni nobenih dokazov, da ima pozitiven učinek na kožo.
Glej farnesol
Snov, ki jo običajno najdemo v rastlinskih in živalskih lipidih (maščobah). maščobne kisline vključujejo spojine kot so gliceridi, steroli ter fosfolipidi. v kozmetiki se uporabljajo blažilci, gostilci, v kombinaciji z glicerinom pa opravljajo funkcijo čistilca. so naravne sestavine kože ter zapletene zmesi, ki sestavlja zunanji sloj kože, katerega naloga je varovanje telesa pred oksidanti. glej natural moisturizing factor (nmf)
Narejen iz maščobnih kislin. v kozmetiki se uporabljajo kot gostilci ter blažilci. ne spadajo v skupino alkoholov, ki kožo izsušujejo in dražijo. glej fatty acid
Vrsta barvila. sodeč po fda, kadarkoli fd&c sledi barva, to pomeni da je le-ta potrejna kot varna za uporabo v prehrambene, zdravstvene in kozmetične namene.
Hlapljivo, dišeče olje, ki draži kožo. glej fennel seed extract
Lahko deluje antioksidantno, vendar na koži deluje dražeče in povzroča foto-občutljivost (gl. www.naturaldatabase.com)
Anorganska sol. glej ferric ferrocyanide
Poznan tudi pod imenom iron blue; barvilo, ki se ga uporablja v kozmetičnih izdelkih, tudi tistih, ki so namenjeni za uporabo na predelih okrog oči. od leta 1978 ga fda priznava kot varnega, čeprav ga epa smatra za toksičnega, ko ga najdejo v vodnih sistemih.
Glej galbanum
Antioksidant na rastlinski osnovi. raziskave kažejo, da na kožo deluje antioksidantno ter jo ščiti pred soncem, poleg tega pa povečuje stabilnost lokalno uporabljenega vitamina e.
Zelo dražeča snov, ki lahko povzroči alergijske reakcije. lahko pa deluje proti-vnetno ter lajša simptome migren, če se ga jemlje oralno.
V telesu pospešuje rast živčnega sistema ter oblikovanje kosti.
Vrsta proteina, ki ga najdemo v medcelični matrici kože, podoben je kolagenu in elastinu. kvarjenje oz. uničevanje fibronektina zaradi poškodb, ki jih naredi sonce ter ostali faktorji, je element staranja ter gubanja. tako kot vsi proteini, je tudi ta dober vlažilec, vendar direktno nanašanje na kožo ne pomaga pri obnovi fibronektina v vaši koži.
Glej fig
Sadje, ki vsebuje psoralene - le-ti so spojine, ki lahko povzročijo fotodermatitis, lokalna uporaba lahko povzroči kontaktni dermatitis. lateks pridobljen iz te rastline se uporablja za lokalno zdravljenje tumorjev ter bradavic.
Velika skupina sestavin, ki jih običajno najdemo v izdelkih za lasno nego, so pa precej uporabljani tudi v izdelkih za nego kože, posebno v vlažilnih kremah in losjonih. v to skupino spadajo pvp, akrilati, akrilamidi ter kopolimeri. ob nanosu na kožo oz. lase pustijo dolgotrajen film, ki deluje kot vlažilec ter pusti kožo gladko. lahko povzročajo občutljivost.
Hlapljivo, dišeče olje, ki draži kožo in povzroča preobčutljivost.
Izvleček rastline epilobium angustifolium, ki jo poznamo pod imenom willow herb oz. ozkolistno ciprje. glej epilobium angustifolium extract
Lahko deluje kot vlažilec, vendar ni raziskav, ki bi dokazovale, da ima kakršnekoli pozitivne učinke na kožo.
Glej bioflavonoid
Rastlinski vir tkanine (lan) ter užitnih semen. laneno seme ter laneno olje delujejo antioksidantno. seme je pravtako tudi vir linolejske kisline. glej linoleic acid
Olje, pridobljeno iz lanenega semena; vir maščobnih kislin, posebej omega-3. glej flax
Imenovana tudi nakai; korenine te rastline so močni antioksidanti, lahko pa tudi ovirajo delovanje kolagenu škodljivih mmp-1. glej matrix metalloproteinases
Glej meadowsweet extract
Ena izmed številnih sintetičnih dišavnih sestavin.
Glej fennel oil ter fennel seed extract
Del vitaminskega b-kompleksa; deluje antioksidantno, če se ga jemlje oralno. zaenkrat ni še dokazano, če tako deluje tudi ob nanosu na kožo.
Pogosta vrsta konzervansa, ki se uporablja v kozmetiki. kljub nekaterim trditvam, koža nanj ne reagira nič bolj kot na katerikoli drug konzervans. pravzaprav obstaja večje tveganje ob uporabi izdelkov brez konzervansov, zaradi okužbe in nenadzorovane rasti bakterij, glivic ter plesni, ki se rado pojavijo v takih izdelkih. vseeno ostaja zaskrbljenost, saj ob združevanju teh konzervansov z amini (kot so npr. triethanolamine tea, diethanolamine dea, monoethanolamine mea), nastajajo nitrozamini, ki pa so karcinogeni in lahko prodrejo v kožo.
Eno ali mešanica hlapljivih in/ali dišečih rastlinskih ali sintetično pridobljenih olj, ki izdelkom dajo aromo ter vonj. pogosto veljajo za dražeče oz. za iritante. glej volatile oil
Dišeča sestavina, ki se jo uporablja v negovalnih izdelkih, lahko draži kožo. zaenkrat še ni raziskav, ki bi pokazale, da ima kakršenkoli pozitiven učinek na kožo.
Pojav, ki se dogaja na atomični stopnji in je zapleten fiziološki proces. molekule so sestavljene iz atomov, le-ti pa so zgrajeni iz protonov, nevtronov ter elektronov. slednji se pojavljajo v parih in če ima kak element le nekaj parov elektronov, lahko hitro postane nestabilen. kisik ter oksidi so glavni primer za nestabilne elemente v našem okolju. ko kisik pride v stik z našo kožo (kar se nenehno dogaja), skoraj izgubi enega od elektronov. ta kisikova molekula, ki ji zdaj manjka en elektron, se imenuje prosti radikal. zaradi svoje nestabilnosti ta kisikova molekula hitro najde drug elektron, to pa naredi tako, da odvzame en elektron drugi molekuli, ki pa je zdrava snov - običajno gre za kolagen, snovi, ki so podobne koži ali pa antioksidante, ki imajo veliko elektronov na zalogi. ko so ti elektroni odvzeti tem spojinam, se le-te uničijo. kisikove molekule (ali drugi močni prosti radikali), ki se skušajo obnoviti na tak način, povzročijo oz. sprožijo kaskadni dogodek imenovan škoda prostih radikalov. reakcije, ki povzročijo škodo prostih radkialov, se zgodijo v sekundi. antioksidanti so tiste snovi, ki preprečujejo povzročanje oksidatvne škode. glavni povzročitelj škode prostih radikalov na koži so sončna svetloba, neosnaženost, zrak, cigaretni dim, herbicidi ter topila (npr. alkohol). z antioksidanti lahko zmanjšamo ter nevtraliziramo delovanje prostih radikalov.
Tip sladkorja, sestavljen iz glukoze. deluje kot vlažilec. glej water-binding agent
Glej sugarcane extract
Glej poria cocos extract
Glej bladderwrack extract /prevod/ 1. del
Mineralna snov, podobna kaolinu (glini). sestavljena je predvsem iz alumine (aluminijev oksid), kremena, železovih oksidov, apna, magnezija ter vode. uporablja se kot absorbent ter gostilec.
Naravno pojavljajoča se kislina, za katero je dokazano, da je učinkovita za sistemsko ter lokalno zdravljenje hude oblike psoriaze (psoriasis vulgaris), vendar lahko povzroči tudi močno draženje. v majhnih količinah se ga uporablja tudi kot sredstvo za uravnavanje ph.
Balea BEAUTY EXPERT kremni gel za telo vsebuje 5 ...
Šampon za lase Elseve Extraordinary Clay je ...
Intenzivno vlažilna in hranilna krema z ureo, ...
S 5 % UREA regeneratorja in učinkovine proti ...
Lahkoten gel serum za prefinjeno polt Z ...