Da pridobimo njihovo zaupanje, pa moramo izgledati zaupanja vredni. Zaupanje je lepilo odnosov v življenju. Je najbolj pomembna sestavina za efektivno komunikacijo. Je princip, ki skupaj drži marsikatere odnose in razmerja. Zaupanje je ključ vsake zveze, razmerja oz. odnosov. Odnose imamo s prijatelji, družino, sodelavci in v teh odnosih je zaupanje zelo pomembno. Včasih želimo pridobiti zaupanje ljudi v posebnih okoliščinah: na zaposlitvenih razgovorih, poslovnih sestankih, spoznavanju staršev partnerja in podobno.
Pridobitev zaupanja nekoga je lahko zelo težko, kljub temu da izgledamo zaupanja vredni ljudje. Še posebej težko je začeti zaupati ljudem, ki jih ne poznamo, sodelavcem in celo tujcem. S spremembo našega vedenja lahko hitro postanemo bolj zaupanja vredni.
1. Izraz empatije preko opravičila
Opravičevanje za stvari, ki so izven vaše kontrole, kot je deževen dan, ali vlak, kjer je gneča, torej za stvari, za katere niste krivi, lahko pokažejo, da vam ni vseeno za situacijo nekoga drugega ("žal mi je, da se vam je to zgodilo"). To pomeni nepotrebno opravičilo oz. izraz obžalovanja, ki pa lahko izrazi skrb in empatijo, in to povzroči, da ste si pridobili večje zaupanje človeka, s katerim govorite.
2. Zrcaljenje telesne govorice
Eden izmed super trikov, da boste sogovorniku še bolj všečni, je ta, da oponašate telesno govorico človeka, še posebej med pogovorom. Enaka mimika telesne govorice človeku podzavestno povzroči, da mu je nasprotni človek všeč in v njem vzbudi zaupanje. To moramo storiti tako, da se sogovornik sploh ne zaveda, da jih posnemate, torej da ste neočitni, saj sicer lahko sogovornika odbijete. Ljudje lahko postanejo veliko bolj odprti in zaupljivi, če podzavestno čustijo, da ste jim všeč in da ste zaupanja vredni. Potem vsak pogovor lažje steče in odnos se lahko razvija.
3. Pokažite nekaj sramežljivosti
Brez skrbi, včasih smo lahko malo sramežljivi. Če bo sogovornik sprejel našo sramežljivost, bo videl, da smo iskreni in da nam lahko zaupa. Tudi raziskave so pokazale, da se lažje zaupa osebi, ki pokaže svojo sramežljivost. Ljudje se ob tem bolj sprostijo in bolj zaupajo.
4. Vonj sivke
Eden izmed trikov je tudi to, da nimate neprijetnega vonja niti pretirano dišečega - sicer pa imamo ljudje različne ‘okuse’ - kar lahko nekomu diši, morda drugega odbija, pa čeprav je to drag parfum priznane znamke. Če uporabite vonj sivke, bo sogovorniku zagotovo všeč, saj ima ima naraven prijeten vonj in hkrati pomirja. Izberite šampon z vonjem sivke ali pralni prašek z vonjem sivke.
5. Skupni prijatelji
Ljudje so mnogo bolj zaupljivi do določene osebe, če imajo z njimi skupne prijatelje. Tudi raziskave so pokazale enako. Enako se pokaže na socialnih omrežjih: veliko več možnosti je, da bomo nekoga sprejeli za prijatelja, če bomo videli, da imamo z njim več skupnih prijateljev in obratno. Navežite torej pogovor na osebe, ki so vam s sogovornikom skupne.
Zaupanje je vsekakor vez, ki se gradi preko besed in dejanj, a morda vam zgornji nasveti pridejo prav, ko je potrebno z nekom začeti neko vez in si želite pridobiti njegovo zaupanje.
Bruneta
Uredništvo PL, zelo moteče je, da je med objavljenim člankom še en kup povezav za branje drugih člankov. To vsekakor odvrača od branja.