Poletje, sonce, morje, gore, potovanja?.. skratka čas užitkov, sproščanja, lenarjenja in brezskrbnih dni. Sonce že pripeka in daljave vabijo, da jih raziščete. Seveda pa brez dobre zaščite pred soncem, ki je vsako leto nevarnejše, ne gre.
Sočni žarki imajo blagodejen učinek na organizem. Pospešujejo krvni obtok in presnovo ter spodbujajo nastajanje pomembnih življenjskih vitaminov. Sonce lahko opazno pozdravi ekceme, luskavico, akne in spodbuja delovanje hormonov. Ultravijolično sevanje sonca je torej zelo pomembno za organizem, hkrati pa tudi zelo nevarno.
S sončenjem pa je tako, kot z vsako dobro stvarjo - v pretiranih količinah škodi. Čeprav je sončenje iz leta v leto nevarnejše, so njegovi pozitivni učinki preveč pomembni, da bi se mu popolnoma odrekli. Da je sončenje čim bolj varno in da ostanete lepo zagoreli tudi po vrnitvi s počitnic, zadošča že pravilna priprava in upoštevanje prednostnih pravil zdravega sončenja in nega po njem.
Priprava na sončenje
Za pravilno in zdravo sončenje morate najprej poznati svoj tip kože, kajti različni tipi kože različno reagirajo na sončne žarke. Po svetu sicer poznamo šest različnih tipov kože, pri nas pa se v glavnem pojavljajo prvi štirje.
Tip kože I ima približno dva odstotka vseh Srednjeevropejcev. Zanjo je značilna izrazito svetla polt, rdečkasti lasje in modre oči. Ta tip kože je močno podvržen opeklinam.

Tip kože III je značilen za približno 78 odstotkov vseh Srednjeevropejcev. Ljudje s tem tipom kože so zmerno podvrženi opeklinam. V to kategorijo spadajo ljudje z normalno kožo, temno blond ali rjavimi lasmi oziroma sivimi do rjavimi očmi.
Tip kože IV ima približno osem odstotkov Srednjeevropejcev. Njihova polt je svetlorjava do olivna, imajo temne oči in lase. Njihova koža je manj podvržena opeklinam.
Nasveti za brezskrbno uživanje na soncu
Brezskrbno ležanje na soncu, lepa porjavelost - ali je to sploh še mogoče? Seveda je! Kajti s sončenjem je ravno tako kot z mnogimi drugimi lepimi stvarmi v življenju: pomembna je prava mera. Še preden lahko začnete uživati v sončenju, morate poskrbeti za zaščito, ki bo usklajena z vašim tipom kože in zunanjimi okoliščinami. Obstajajo številne možnosti, kako pravilno izbrati pravi faktor za vaš tip kože. Toda kdo se še znajde med množico različnih olj, tekočega mleka, emulzij, losijonov, krem,?? Naj vas ne zapelje zavajajoče dejstvo, da se z uporabo zaščitnih sredstev lahko podaljša čas sončenja, da ste lahko brezskrbni in da ne potrebujete dodatne zaščite. Pomembno je, da sredstva vsebujejo zaščito tako pred UVA kot tudi pred UVB žarki. Oznaka zaščite pred UVB žarki je na embalaži označena s kratico SPF. Zaščita pred UVA žarki pa je ponavadi označena z angleškim izrazom protection factor UVA - PFA. Seveda je pri uporabi zaščitnih sredstev zelo pomembno, da na kožo nanesemo primerno in zadostno količino. Za zašito telesa odraslega človeka bi morali za zadostno zaščito pri enkratnem nanosu porabiti 30 ml sredstva, kar je približno tretjina običajnih pakiranj.
Vsekakor pa je izbira faktorja lahko čisto enostavna: višji kot je faktor boljša je njegova zaščita pred negativnimi vplivi sonca.
Zlata pravila priprav na sončenje
Pripravite kožo na sončenje:
Še preden se odpravite na dopust, se poskušajte, če imate možnost, raje kot v solariju nekajkrat "posončiti" na balkonu, bazenu ali ob reki. Naravno sonce je veliko bolj zdravo kot solarij. Tako boste kožo bolje zaščitili pred izpostavljanjem soncu.. Še posebej priporočljivo je predhodno sončenje za tiste ljudi, ki se na počitnicah nikakor ne morejo odreči soncu, kot tudi za tiste, ki se odpravljajo v tropske kraje. Tudi preparati na osnovi na osnovi tiroxsina, ki pospešujejo porjavitev in koži omogočajo, da lahko hitreje ustvarja naravno zaščito, so zelo priporočljivi. Začnite jih uporabljati nekaj dni pred začetkom sončenja. Prej pridobljeni pigment vam bo nudil delno zaščito, vendar le pred akutnimi posledicami ultravijoličnih žarkov. Ker pa s sončenjem ni pametno pretiravati, morate biti tudi prvih sončenjih zelo pazljivi. Nikakor se na začetku ne izpostavljajte soncu več kot 20 minut naenkrat in obvezno uporabljajte visok zaščitni faktor. Ne mislite, da v mestu zaščita ni potrebna. Po nekaj sončenjih pa si lahko privoščite malo daljše sončenje. Zelo pomembno je tudi, da pred sončenjem in po njem negujte kožo . Tako boste porjavelost ohranili dlje časa.
Kadar greste ven v sončnem vremenu ne pozabite na sončna očala. Prekomerno izpostavljanje oči soncu lahko povzroči očesne bolezni, saj žarki UVA in UVB lahko povzročijo vnetja, ki se kažejo kot pordele ali solzne oči. Posebej pazite poleti, ker je takrat svetloba sonca najmočnejša, predvsem med 11.00 in 15.00 uro, ko žarki padajo navpično na Zemljo. Na morju so oči še bolj izpostavljene nevarnostim, saj se sončni žarki odbijajo od vode in je zaradi tega njihova moč podvojena. Kako pa med množico sončnih očal izbrati prava? Pri izbiri sončnih očal pa morate biti zelo pozorni na kakovost stekel, saj bodo le tako vaše oči ustrezno zaščitene pred škodljivimi vplivi UV sončnih žarkov in bo vaše spogledovanje s soncem varno. Najboljša stekla vas poleg UVA in UVB žarkov ščitijo tudi pred vročino, ki jo povzročajo infrardeči žarki. Glede na material ločimo več vrst stekel in sicer: