Jaz bi ti prvo svetovala, da si izbereš dobrega veterinarja. V mojem primeru je bil to Zaninović, čeprav sem na začetku psičko v izrednih primerih vozila na fakulteto. Sicer sem jim nekaj nesposobnosti oprostila, ampak potem, ko so predlagali usmrtitev zaradi epi napadov pri 7 mesecih in mi psa pustili domov brez pomirjevala, da je dobila še nekaj hudih napadov, me tam zagotovo več ne vidijo.
Da zaključim to poglavje - predlagam zavarovanje psa, ker stroški znajo kar na enkrat biti enormni, sploh takrat, ko je to najmanj treba.
Kar se tiče advantixov, frontline-ov ipd. Vse prej stestiraj. Meni se je zgodilo, da je bila na advantix izredno alergična in se je praskala, kot da bi bila garjava. Najhujše je bilo, da so se nanjo vseeno obesili vsi klopi. Če smo že pri klopih... Teh se je potrebno izredno pazit, ker prenašajo erlihijo. Po večini ne ugotovijo dovolj hitro, da jo pes ima in je lahko že prepozno. Lahko povzroča tudi epi napade. Da se pa kri pregledati za borelijo in erlihijo, samo ne vem koliko stane.
Tudi jaz sem za njen prihod nabavila kletko, ki predvsem pomaga pri navajanju na sobno čistočo in varovanju tvojega imetja pred malimi zvermi z mlečnimi zobki. Nikar jo ne puščajte same brez nadzora oz. izven kletke, ker to preveč stane
in še naredi si lahko kaj. No, so tudi izjeme, ki nič ne uničijo, samo na to se ni za zanašati.
Gumijasta kura je res zakon, sploh ko jo potem tresejo okoli in se lahko sami z njo igrajo. Moja ima rada tudi pliške, samo tam moraš paziti, da ne poje kakšnega plastičnega dela. Se pa da dobiti tudi žogico iz pliša, jaz sem jo kupila v Mr. Petu. V glavnem vse igrače pridejo prav. Če se boste vlekli pa pazi, da ne povlečeš preveč, ker zna zamakniti mlečni zobek, kar lahko povzroči napačno rast stalnega - torej vlečenje z občutkom.
Jaz imam za krtačenje samo krtačo z bunkicami na koncu in pa grablje. Furminator pri moji pasmi baje ne prime najbolje, tako da ga ne bom kupila, ker je predrag.
Za ušesa sem sprva imela neko drago tekočino iz vet. ambulante, ampak moram priznati, da je psička prav trpela, ko sem ji čistila uhlje s tistimi kapljicami. Zdaj uporabljam kar baby negovalne robčke in psička prav uživa v masaži.
Pri veterinarju se pozanimajte za sterilizacijo, sploh ker nimate namena vzrejati in bo za vse lažje, če vam ne bodo samčki tulili pred vrati in pa tudi kakšnega raka zna preprečiti.
Pes mora dobiti 3x mix cepljenja + cepljenje za steklino (v ustreznem razmaku) in mikročip.
1. mix cepljenje morajo opraviti tisti od katerih psa vzameš. To zato, ker ga mora dobiti pri mislim da sedmih tednih, takrat pa mora pes biti še v leglu, zato mora za prvega pač poskrbeti tisti, ki leglo ima (to vštejejo v ceno, ki jo boste vi plačali za mladiča) in pa mislim, da je od novega leta sočasno obvezen tudi mikročip že pri prvem cepljenju in pa steklina pri treh mesecih (o tem raje ne bi tukaj).
Če ti ne bo marala jesti vseh briketov, pojdi v kakšno dobro trgovino in prosi za testerje. Sigurno ti jih bodo dali. Mora biti pa velikost briketov primerna velikosti psa. Drobni briketi so npr. za manjše kužke. Jaz sem imela že v osnovi večje, ker se tako potrudi, da jih primerno pregloda, manjše stvari pa samo golta.
Kar se kopanja tiče, pri nas nič ne rabimo, ker se moje pasme sploh ne kopa, razen v primerih "odišavljenja". Jaz sem jo samo postavila pod tuš in je bilo dovolj.
Primanjkovalo mi je edino povodcev in podobnih reči. Za začetek ne kupuj kaj vrednega, ker zna vse pogristi. Premislite tudi o trasnportnem boksu za v avto. Ta zadeva ni poceni, je pa edini res varen transport za potnike in psa hkrati. Boksi so dragi (tako jeklena kletka za doma kot plastična za v avto), zato kupite boks za odraslega psa. Če ne morete določiti velikosti, potem boksa za v avto raje še ne kupovat, ker mora biti ravno prav velik, da ga ne premetava po njemu (mora biti bolj "tesen"). Za domačo kletko pa je fajn, če je velika, sicer se jo pa da za mladiča pregraditi (ob navajanju na čistočo, ker se zna drugače ponečediti na eno področje, na drugega pa gre lahko neovirano spati). Za v kletko se uporablja posodica, ki je dvignjena od tal, ker drugače bo ležal na mokrem.
Navajajte psa na vse možne situacije. Upam, da ne bo boječa.
V prvih dveh tednih jo peljite do vode, hodit po rešetkah, v urbano okolje, v lokal na kavo, pico, trgovino (lahko tudi pasjo, samo jo imejte še v naročju, če se slučajno spomni polulati), na letališče, ob kar se da prometno cesto podnevi in ponoči, na turistične točke (kolesarji, ljudje s palicami) in pa seveda tudi h veterinarju. Pojdite čisto povsod, kamor boste psičko vodili kot odraslo. Vse te reči morate imeti narejene do 15. tedna. Če psa na kaj ne navadiš, se ponavadi tega boji.
Če bo pred vami kakšna ovira in bo kuža negotov, je ne silit čez, ampak jo povabi, magari s poli salamo ali igračo. Nikakor je ne sili in ne nateguj povodca.
Če jo bo strah, npr. pri veterinarju, je nikakor ne tolažit. Takrat preusmeri pozornost, da ne bo mislila, da je ok, da jo je strah. In pa tudi lastnik ne sme biti tak, ker se to vse prenaša na psa.
Pa tudi glejte, da nima kontakta z motenimi psi. Na vasi so lahko skoraj vsi taki, tako da ne priporočam, da slučajno pride do stika z njimi in da ji kaj naredijo. Vsako slabo izkušnjo si psi zapomnijo. Dobre izkušnje se pridobiva s poznanimi psi normalnih ljudi in pa v dobri pasji šoli. V mali šoli boste spoznali pse primerne starosti, ki jim gredo po glavi same neumnosti in se bodo z vašo psičko lepo ujeli. Za igro si izberite psa primerne velikosti in primerne konstitucije, ker se zna zgoditi, da se v igri "povaljajo". Tudi način igre je važen, ker so eni psi izredno grobi oz. se izdatno "rangirajo" in ti jo znajo prav super pogristi. Moja je tak primerek mladiča, ker je grizla za ušesa do krvi in naskakovala na glavo, zato ne pustim, da se igra z majhnimi kužki. Se pa super razume s stafordi, ki so primerne velikosti in se lahko potem mlatijo med sabo brez kakšne škode.
Drugače pa v večini primerov velja, da je pes takšen kot je lastnik. Če ne bo prišla "uničena" iz legla, se bo oblikovala po vas. Več je pes v družbi (in ne zaprt v pesjaku), bolj bo navezan na človeka in boljši spremljevalec bo.
Na začetku se pa čim več igrajte (sploh zunaj) in ne pozabite na izhod vsake 2-3 ure (po hrani, vodi, igri in spancu). Če boste šli pa v javnost, pa imejte s sabo vedno vrečko, da pospravite, kar bo žverca puščala za sabo.
Pa kar se tiče drugih živali - jaz svoji nikoli nisem puščala, da se požene za muco, kokošjo, srno, ko sva bili na sprehodu ali na tujem. Pregon živali je v prvi vrsti odvisen od genov (lovske pasme) in pa tudi od tega, kako ga vzgojiš. Pazit je treba samo na mačje kremplje, ker mladiček vtakne bučo vsepovsod nevedoč, kaj ga čaka.