Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Forum

Vegetarijanstvo in nihanje razpoloženja

Pojdi na stran 1 , 2
Feminist
Starost: 39Pridružen: 30. avg 2010Prispevkov: 58Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 15:47
Povezava do prispevka

No pa dajva če že res želiš. Najprej da pokrijeva tvojo teorijo o krvnih skupinah in vegetarjanstvu z viri ki jih omogoča internet, če pa želiš, si enkrat vzamem čas in citiram še kakšne bolj akademske vire. Lahko pa se tudi obrneva skupaj do kakega dr. biokenije če si slučajno z okolice ljubljane:

1. http://www.veg.ca/content/view/128/110/

2. http://www.weightlossresources.co.uk/diet/blood_group_diet.htm

3.  http://www.acu-cell.com/btd.html

4. http://www.vegsource.com/articles/blood_hype.htm

5. http://en.allexperts.com/q/Vegetarian-Foods-749/vegetarian-Blood-types.htm

6. http://www.goveg.com/common_questions.asp

Pa preden odgovoriš, bi prosil da prebereš argumente, saj ni fora v številu linkov...

Nadalje naj še omenim, da ne vem na podlagi česa sklepaš o nezdravi prehrani, saj razen krvne skupine in tega da je vegeterjanka, ne veš ničesar. Tudi če bi sprejeli hipotezo teorije o krvnih skupinah in prehrani, se še vedno postavi vprašanje o tem kam štejemo morsko hrano in ribe. Ribje meso ni meso? Je kje razvidno v njenih postih, da je bore malo morske hrane ali ribjega mesa? Kaj pa soja recimo (res samo primer)? Ni priimerno nadomestilo za meso? Na podlagi česa?

 

Tanja je napisal/aPa te tvoje statistike vključujejo tudi raziskave pogostosti poporodne depresije (čeprav 4 leta po porodu najbrž nima p.d., ki, kolikor vem, traja največ do 1 leto po porodu, pa že to redko) glede na (ne)ustrezno prehranjevanje?

Res? Kritika statističnih izsledkov o pogostosti poporodne depresije, češ da ne upošteva vseh potencialno vzporednih dejavnikov? Kje pa ima tvoja teorija eno, eno samo statistično podlago o pogostosti vegeterjanske prehrane in KS v povezavi z motnjami v razpoloženju? Da o pomanjkanju znanstvene utemeljenosti same teorije ne začnem.

Kar pa se tiče argumenta, da po 4 letih bi morali biti bolje... zares ne. Lahko bi bilo še huje. Brez strokovne pomoči seveda.


Tanja je napisal/aSicer pa (ne)ustrezno prehranejvanje vpliva še na vse kaj drugega kot PMS ipd. in najbrž se bova strinjala, da je to preširoko področje, da bi ga sploh načenjala.

Se bova strinjala. Moji argumenti so samozadostni, tako da ne rabiva it še v to smer, prav tako nikjer v mojih postih ne zanikam možnosti, da bi nepravilna prehrana, v kolikor se ne prehranjuje zdravo (težko bi rekel, saj nisem seznanjen s njenimi prehrambenimi navadami - ti si sklepala o njih), ne mogla imeti kakega negativnega vpliva.


Tanja je napisal/aRes je. Ki bo verjetno predpisal AD in zadeva bo 'rešena'. (sarcasm off.)

Vau Tanja. Vidiš v prihodnost? Res zrelo argumentiranje, to nebi pričakoval od tebe glede na moj prvi vtis. Pa brez zamere, samo res se mi ne zdi argument na mestu od tako inteligentne punce (kot sicer očitno si).

p.s.: sedaj še enkrat berem svoj post in vidim, da bi se moje besede lahko različno interpretirale na različnih mestih. Nikakor ne želim nikogar užalit ali prizadet. Tudi ne gre za neko otročjo igrico kdo je bolj pameten. Res se mi zdi pomembno, da preden bo punca razmišljala v smeri, da drastično spremeni svoj življenski stil (kar pa bi dejansko po 20 letih lahko imelo zelo negativen vpliv na njeno zdravje in počutje), naj se obrne na svojega zdravnika. Tudi pogovor s kliničnim psihologom, da se za ziher izključi možnost depresije, nikakor ni slaba ideja.

0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Online
Objavljeno: 1. sep 2010 17:33
Povezava do prispevka
Hm, tvoje sporočilo se mi zdi že kar malce žaljivo.
Pa gremo lepo po vrsti:
  1. Brez zamere, ampak pri vseh obveznostih, ki jih imam, si niti slučajno ne mislim jemati časa še za to, da ti bom navajala kontra vire, ki bi jih lahko poiskal tudi sam, če bi ti bilo do tega (začneš lahko z medline npr.). Ampak več kot očitno je, da ti ni, ker boš pač vehementno vztrajal pri svojem, zato tudi ne pričakujem, da jih boš. Vendar če ti nečesa ne priznavaš iz kateregakoli razloga, še ne pomeni, da ni res (ali pa da ne obstaja). Tudi če o nečem še ni bila narejena razsikava, to ne pomeni, da ne obstaja ali ne velja ali ni resnično, temveč zgolj da še ni raziskano (in mnogo mnogo vsega še ni).
  2. Ja, tvoji argumenti so več kot samozadostni, kot je tudi tvoj pristop in način komunikacije, česar nisem opazila samo jaz in kar je še dodaten razlog, da ne nameravam tratiti časa za komunikacijo, ki vključuje meni skrajno odbijajoč, vzvišen pristop (seveda dopuščam možnost, da samo prek neta tako izpade ali pa sem jaz preveč občutljiva, ampak po 7 letih izkušenj skoraj dvomim). Saj se zgodi, da vsak kdaj kaj napiše na tak način ali pa tako izpade, vendar tak način veje iz praktično skoraj vsakega tvojega sporočila. Thank you, but no thank you.
  3. Kar se tiče mojega zadnjega komentarja: kar nekaj izkušenj imam s tem tudi sama (žal), veliko sem se pogovarjala tudi z ljudmi s podobnimi izkušnjami, nekaterimi psihologi, prihoterapevti in družinsko-relacijsko terapevtko. In vsi (!) doslej so si bili enaki, da se veliko prepogosto oz. prehitro predpisuje antidepresive, ne da bi se poskusilo težave prej rešiti drugače (npr. s psihoterapijo), poiskati in zdraviti vzroke, kaj šele, da bi se naredilo temeljite teste, ali v možganih (ali kje drugje v telesu) dejansko obstaja neravnovesje in so zato potrebni določeni (in kateri? veliko jih je in delujejo po različnih principih) ad ali morda celo kakšno drugo zdravilo.
    Če zaradi mojega komentarja, poleg katerega sem še izrecno dopisala, da sem sarkastična in katerega sem napisala tudi na podlagi lastnih izkušenj, dvomiš v mojo inteligenco, izvoli. Nimam več 20 let (in tudi 26 ne), mariskaj sem že prebrala (govorim o raziskavah) in tudi sama izkusila (a še vseeno ne mislim, da vem vse - daleč od tega, se pa trudim čim bolj izobraževati, čeprav je to vse prej kot moja stroka). In nenavsezadnje: tudi raziskave se lahko izvede na različne načine, mnoge imajo v nebo vpijoče pomanjkljivosti, zaradi česar so lahko zelo zavajajoče itd. (ravno danes sem eno takšno prebrala).
  4. Soja: je zelo kontraverzna, odvisno je od njene oblike oz. predelanosti - če te bo zanimalo, si boš prebral o tem (ali pa že veš), ampak med ostalim lahko negativno vpliva na delovanje ščitnice, kar lahko vodi v depresivno razpoloženje in kar potem pogosto zdravijo z ad ... (torej namesto odprave vzroka se prekriva posledice) do njenega estrogenega delovanja. Torej če Maca jé velijo izdelkov iz soje (ki je po možnosti od Monsanta ...), lahko to vpliva na njeno razpoloženje.
    Ribe: ja, ribe so meso, zato (pravi) vegetarijanci ne jedo rib (morda zgolj moje prepričanje, da je riba meso in zatorej žival kot katerakoli druga, le da živi v vodi). Da ne omenjam rib in težkih kovin, ki se kopičijo v njih in so tako tudi dvorezen meč.
Se vnaprej opravičujem, če sem slučajno kaj napisala (pre)ostro, ampak hitim + tak ton me pač ne spravi v najbolj prijazno stanje.
____________________________________________________________________

Ni mi do igric 'kdo bo zmagal' in ne mislim se 'bockati' po forumu (še toliko manj na tak način), zato od mene samo še to:
Maci na podlagi prebranega in tudi lastnih izkušenj in izkušenj bližnjih vseeno toplo priporočam, da poskusi malo pogledati prehrano, primerno za njeno KS, pogleda, kateri so največji kiksi, ki jih morda dela, in skuša uvesti vsaj blage prve spremembe (kajti nikoli se ne svetuje uvajanje drastičnih sprememb) ali izključiti hrano, ki je najbolj odsvetovana - učinki se včasih pojavijo presenetljivo hitro.
Pa tudi med novicami na PL je bilo objavljenih kar nekaj povzetkov raziskav o vplivu hrane na depresijo (in ostalo), pa naj si malo pogleda, če še ni, morda najde kaj koristnega.
Nazadnje urejeno 1. sep 2010 18:29; skupaj popravljeno 1 krat
A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
MeiMei
Starost: 118Pridružen: 26. jan 2009Prispevkov: 3084Kraj: Here and now.Status:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 18:17
Povezava do prispevka
Jaz bi ponižno povedala samo to, da se mi zdi hecno, da bi bila za nihanje razpoloženja kriva depresija, če se pojavi samo pred začetkom menstruacije. Tole se mi bere kot (potenciran) PMS, kar bi povezala s hormonskim neravnovesjem - kolikor jaz vem je porod eden izmed dejavnikov, ki veliko ženskam zmeša hormone, presnovo itd. Kolikor vem manična depresija po navadi deluje v daljših ciklih (govorimo o mesecih) in ne kakšen teden pred menstruacijo.
 
No, razen če smo ženske po defaultu manično depresivne.
I do yoga so that I can stay flexible enough to kick my own arse if necessary.

Pain is inevitable. Suffering is optional.
0
Nazaj na vrh
Feminist
Starost: 39Pridružen: 30. avg 2010Prispevkov: 58Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 19:21
Povezava do prispevka

Spoštovana Tanja, v kolikor se vam je zdel moj post žaljiv se iskreno ponovno upravičujem. Očitno je šlo tudi za nekakšen nesporazum (točka 3).

1. Razumem 12-urni delavnik ker je moj enak, tako da vsemu navkljub saj z moje strani ne bo nikakršnih zamer. Ko grem na PubMed in vpišem ''Blood Type Diet'' v njihov iskalnik mi nič primernega ne najde. Tako da žal nisem uspel najti zanesljivega kontra vira, ki ga omenjaš. Ne vem pa tudi na kašen način naj bi bilo očitno da tega nebi storil... Mislim, da je z moje strani pošteno pričakovanje, kot tudi vsakega posameznika, da če se nekdo postavi v vlogo svetovalca, da tudi stoji za svojimi besedami in jih zna strokovno utemeljiti. Gre torej za vprašanje strokovnosti in etični imperativ, saj lahko slab nasvet hitro prinese tudi slabe posledice, vendar ne za svetovalca.

Kar se tiče argumenta da če jaz nečesa ne priznavam še ne pomeni da ni res (ali pa da ne obstaja), se 100% strinjam. Ne vem pa v čem je problem če nekoga, ki trdi da nekaj deluje (ali obstaja), vprašaš na podlagi česa slednje trdi. Osebni napad oz. ad hominem argumentacija, ki omenja vehementost mojega vedenja, ne odgovori na moje vprašanje. To da pa nekaj kar ''zgolj še ni raziskano'' uporabi nekdo kot podlago za svetovanje, se mi ponovno zdi nestrokovno in neetično iz omenjenih razlogov.

2. Zelo mi je žal, da sem ustvaril takšen vtis. Sem posameznik, ki zelo rad racionalno gleda na svet in to ima tako svoje prednosti kot tudi svoje slabosti. Ne zanikam da vtis nima podlage, si pa upam trditi da je ta podlaga zelo subjektivna in mi ne dela pravice. Če bi me spoznala bi vedela, da za vsem tem razumskim nakladanjem stoji en zelo ljubeč in pošten človek, ki je že mnogo okusil v življenju in vsekakor ne želi nikomur nič slabega.

3. Najprej bom začel z mojim sklepanjem o tvoji inteligenci, ki se pojavi nekje na sredi posta, saj se mi zdi pomembno. Mislim da gre za nesporazum. Nikjer nisem sklepal negativno o tvoji inteligenci. Ravno nasprotno. Hotel sem povedat da ji sarkastečen argument v postu ne dela pravice. Moj prvi vtis o tebi in tudi sedaj ko to pišem, je da imam opravka z zelo inteligentno in uspešno žensko... Sedaj pa naprej od začetka. Strinjam se, da se antidepresive prehitro predpisuje, zato jih nisem omenjal. Pridpisujejo jih lahko samo psihijatri in tudi njih nisem omenjal. Zelo mi je žal za tvoje izkušnje. Osebno zelo verjamem v psihoterapijo in ja, v kolikor bi se izkazalo da gre za depresijo, bi to bil moj predlog. Ter seveda Omega 3 kisline, saj študije kažejo občutno izboljšanje pri ljudeh z raznimi razpoloženjskimi motnjami, po rednem jemanju le teh (placebo controlled studies). Nekateri na podlagi slednjih študij celo trdijo, da je velik delež razpoloženjskih motenj posledica pomanjkanja le teh v prehrani.

4. Glede soje bi se strinjal da je kontraverzna (čeprav je tudi protiargument za to razlaga, kako phyto estrogen ni isto kot estrogen), vendar moje vprašanje je bilo v relaciji z teorijo o krvnih skupinah in prehrani. Na podlagi česa se lahko utemelji, da (recimo) soja ni dober nadomestek mesu. Večina vegeterjancev je ribe, težke kovine so prisotne predvsem v morski hrani (tuna in živo srebro recimo), morda je sladkovodne? Enostavno ne veva dokler nama ne pove. Prav tako obstaja tudi za ribe lep nadomestek v rastlinski hrani. Recimo omega 3 kislin je mnogo več v lanenih semenih. Moti me, da se tudi tako predstavi ribje meso, brez da se omeni, kako je meso rejeno v mesni industriji polno antibiotikov in rastnih hormonov. Kako so pogosto hranjene z njim nenaravno in nezdravo hrano, z ciljem, da bodo čim bolj zavaljene za čim manj denarja (da to, kakšne negativne posledice ima mesna industrija na okolje, kako nehumano se ravna s temi bogimi žvalmi, kako recimo smrdi vsak jatin tovornjak ki ga srečaš na cesti in kako zaradi tega večino voženj perutnine opravljajo med 3 in 5 uro, itd. ne omenjamo).

Upam da tudi v tem postu ni kaj takega, kar bi še poslabšalo tvoj vtis o meni. Lp

Nazadnje urejeno 1. sep 2010 21:07; skupaj popravljeno 2 krat
0
Nazaj na vrh
glista
Starost: n/aPridružen: 2. mar 2006Prispevkov: 6141Kraj: Na vrhu!!!Status:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 19:45
Povezava do prispevka
ojooooooooooooooooooooj, feminist!  sej imaš večje mišice, no. 
PL POWER!
0
Nazaj na vrh
mimika
Starost: 41Pridružen: 30. okt 2005Prispevkov: 6588Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 19:49
Povezava do prispevka
MeiMei je napisal/a
Jaz bi ponižno povedala samo to, da se mi zdi hecno, da bi bila za nihanje razpoloženja kriva depresija, če se pojavi samo pred začetkom menstruacije. Tole se mi bere kot (potenciran) PMS

Podpišem.
“Be daring, be different, be impractical, be anything that will assert integrity of purpose and imaginative vision against the play-it-safers, the creatures of the commonplace, the slaves of the ordinary.” - Cecil Beaton
0
Nazaj na vrh
Feminist
Starost: 39Pridružen: 30. avg 2010Prispevkov: 58Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 19:53
Povezava do prispevka
MeiMei, povsem pošteno in upravičeno vprašanje. Najprej bi želel v zvezi s tem povedat, da nisem rekel da dejansko gre za obliko depresije, temveč sem izrazil mnenje, da je slednje bolj verjeten vzrok, kakor pa vegeterjanstvo in krvna skupina.
 
Tukaj na forumu nikakor ne bom limal diagnoz posametnikom iz (pre)mnogih razlogov, prav tako ne bom uporabljal terminov, ki na laičnem forumu niso potrebni. Prilagam nekaj linkov za vedoželjne, ki so zgolj v kontekstu možnih vzrokov.
 
Nekaj linkov:
 
http://www.usdoctor.com/pms.htm (preberi text pod naslovom Postpartum Depression)
 
 
0
Nazaj na vrh
flafi
Starost: 35Pridružen: 31. okt 2005Prispevkov: 2017Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 20:04
Povezava do prispevka
Feminist je napisal/a(placebo controlled studys)

Studies. Se opravičujem za offtopic, ampak sem morala. Nepravilne množine v angleščini so moj pet peeve
Everything you’ve ever wanted is on the other side of fear.
0
Nazaj na vrh
Feminist
Starost: 39Pridružen: 30. avg 2010Prispevkov: 58Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 1. sep 2010 20:12
Povezava do prispevka
Hvala flafi, sem površen pri tipkanju, bilo je še več napak, pa sem jih nekaj popravil. LOL
 
 
Lol, šele zdaj sem skapiral, da je Tanja z AD najbrž mislila antidepresiv (verjetno nisem na to možnost pomislil tudi zato ker jih osebni zdravniki ne predpisujejo, vsaj kolikor sem jaz seznanjen s tem). Jaz sem mislu, da je hotla rečt ad hoc. Silly me...  
0
Nazaj na vrh
maca
Starost: 48Pridružen: 3. maj 2005Prispevkov: 662Kraj: KranjStatus:Offline
Objavljeno: 2. sep 2010 9:15
Povezava do prispevka
Najlepša hvala za odgovore.
Tanja, ti misliš da bi bila velika verjetnost povezava vegeterianstva in KS' bom malo prebrala za o KS.....
Feminist, moje razpoloženje niha le pred menstuacijo, drugače sem pa ok.....res pa je da sem to začela opažati šele potem po porodu. Prvo leto ne ker sem kar pozno zopet dobila nazaj menstruacijo potem pa saj veš dve leti hitro prideta naokoli. Govoriš o depesiji in antidepresivih. Potem bi se mi to vse skupaj pojavljalo čez vse dni v letu. Verjetno?
0
Nazaj na vrh
Feminist
Starost: 39Pridružen: 30. avg 2010Prispevkov: 58Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 2. sep 2010 10:30
Povezava do prispevka
Pozdravljena maca, mislim da se nismo dobro razumeli. Nisem rekel, da gre sigurno za depresijo, le da obstaja večja verjetnost od posledic vegetarianstva in krvne skupine. Antidepresive, tudi v kolikor bi šlo za kakšno obliko depresije, nebi svetoval, saj nimam specializacije s področja psihijatrije, ter se osebno tudi strinjam s Tanjo glede tega, kako omenjena stroka prehitro predpiše antidepresiv, čeprav bi morda včasih šlo brez tablet (ne pa vedno). Moj nasvet je bil, da je zelo smotrno, da se obrneš na svojega osebnega zdravnika, ki ti lahko izroči napotnico za kliničnega psihologa, da se zanesljivo izključi možnost kakšne oblike motnje razpoloženja. Podrobnosti o tem kako sta porod in depresija lahko povezana s PMS, ter tudi odgovor na tvoje vprašanje, si lahko informativno, zgolj v kontekstu možnih vzrokov, prebereš na linkih v mojem predzadnjem postu (če ne štejemo tega).
 
Moj argument je tudi bil, da preden drastično spremeniš svoj 20-letni življenski stil na podlagi kontraverzne teorije o dieti in KS, da se obrneš na svojega splošnega zdravnika, ki ti lahko da kak nasvet kam se obrnit, morda ti predpiše napotnico za nutricionista. Menim, da ti takšna nenadna sprememba v prehrambenih navadah po tolikšnem času, lahko škoduje. Tudi če bi se izkazalo, da gre za simptomatiko, ki je posledica slabih prehrambenih navad, je še zmeraj torej vprašanje kako izpeljat oz. uvest tako spremembo, saj se je tvoj organizem do zdaj že zelo navadil na vegeterjansko dieto. Ponovno menim da zelo dober argument, da se obrneš na strokovnjaka.
 
Izrazil sem tudi mnenje, da ni strokovno in etično sprejemljivo dajati laične nasvete preko interneta, še posebej ne na podlagi tako malo informacij in možnosti strokovnega vpogleda, ki ga omogoča naša trenutna situacija na internetu. Ker sem sam vegeterjanec in sem zaradi lastnega zdravja se zelo zanimal za vsa omenjena vprašanja, si upam trditi, da nihče ne more zgolj na podlagi tega, da si vegeterjanec, a priorno sklepati o nezdravi prehrani. Slednje doživljam kot grdo in krivično posploševanje, ki nima (vsaj) zanesljive znanstvene podlage. Možno pa je, da tvoje vegetarijanske prehrambene navade niso zdrave, vendar mislim da je jasno, da imajo slabe prehrambene navade tudi (če ne še bolj pogosto) naši kolegi mesojedci. Lp
 
0
Nazaj na vrh
goldfish
Starost: 33Pridružen: 11. feb 2009Prispevkov: 996Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 10. sep 2010 19:52
Povezava do prispevka
O aktualni temi nimam pojma, vem da bom OT, ampak v tole se pa moram vtaknit...

Feminist je napisal/a
Lol, šele zdaj sem skapiral, da je Tanja z AD najbrž mislila antidepresiv (verjetno nisem na to možnost pomislil tudi zato ker jih osebni zdravniki ne predpisujejo, vsaj kolikor sem jaz seznanjen s tem). Jaz sem mislu, da je hotla rečt ad hoc. Silly me...  


Seveda osebni zdravnik lahko predpiše AD, npr. v očitnih primerih, kjer se težave že dalj časa kažejo, ko se ponovijo že diagnosticirane motnje ali kaj podobnega. Potrebno je prej izključiti druge možne bolezni, ki bi lahko povzročale podobne simptome, ampak če vse kaže na depresivno, anksiozno ali podobno motnjo, ti lahko osebni zdravnik predpiše AD in te napoti naprej. Štos je namreč v tem, da AD lahko rabi tudi do 3 tedne ali več, da začne učinkovat, in je zato dobro, da se ga začne čim prej jemat, če je pač jemanje takih zdravil potrebno. Pa don't get me wrong, nisem strastna zagovornica reševanja teh motenj s tabletami, ampak včasih je pač to potrebno in deluje le kombinacija biološke in psihološke terapije, ne pa zgolj slednja.
0
Nazaj na vrh
Pojdi na:
Vegetarijanstvo in nihanje razpoloženja
Stran 2 od 2
Pojdi na stran 1 , 2
Pojdi na stran:
Kozmetometer
Zadnje ocene
Zadnji izdelki
  • Tanja 19. mar 2023 20:52
    RES slabo, meni izsušuje kožo
  • Tanja 21. feb 2023 18:20
    Izvrsten, najboljši
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
    Svaljka se
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
    Ne preprečuje vonjav
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
    Ne neguje
Forum
Zadnje objave
Najbolj brano
Trenutno dogaja
Izpostavljamo
S čokolado obloženi malinovi grižljaji z arašidovim maslom so božanska poslastica, ki bo potešila željo po sladkem.