Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Forum

Železo

punca2
Starost: 36Pridružen: 30. jul 2007Prispevkov: 35Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 15:49
Povezava do prispevka
oj.mene pa zanimajo katera živila poleg rdečega mesa  vsebujejo dovol železa?ali je možno da se mi zaradi pomankanja železa vrti?
 
hvala za odgovore že v naprej.
0
Nazaj na vrh
mimika
Starost: 41Pridružen: 30. okt 2005Prispevkov: 6588Kraj: LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 16:03
Povezava do prispevka
Iz ene knjige o zdravi prehrani:

Železo

Nujno za proizvajanje krvnih celic. Če ima ženska na začetku nosečnosti le majhne zaloge te rudninske snovi, to pri njej lahko povzroči slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa. Tveganju so najbolj izpostavljene najstnice, ženske z močno menstruacijo ali z več zaporednimi nosečnostmi ter ženske, ki uživajo le malo živil, bogatih z železom. Tem zdravnik lahko predpiše železove dodatke hrani.

Dobri viri živalskega izvora: rdeče meso, ledvice, srce, piščanec in puran (predvsem temno meso), sardine, slaniki in ribji namaz.

Dobri viri rastlinskega izvora: vitaminizirani žitni kosmiči, jajca, kruh, rdeči fižol, beli fižol, pečeni fižol, suho sadje, cvetača, gobe, zelena zelenjava, kot so kapusnice in solatnice, brokoli in špinača.

BTW, jaz mesa ne jem, pa imam še boljšo kri kot včasih, tudi železa ravno prav.
“Be daring, be different, be impractical, be anything that will assert integrity of purpose and imaginative vision against the play-it-safers, the creatures of the commonplace, the slaves of the ordinary.” - Cecil Beaton
0
Nazaj na vrh
punca2
Starost: 36Pridružen: 30. jul 2007Prispevkov: 35Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 16:35
Povezava do prispevka
meni je pa zdravnik že večkrat omenil da ima pomankanje železa pa mesa nemaram prov preveč pa zato sprašujem.a pol ješ zelenjavo ki vsebuje več železa?a katero sadje tudi vsebuje dosti železa?
0
Nazaj na vrh
punca2
Starost: 36Pridružen: 30. jul 2007Prispevkov: 35Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 16:37
Povezava do prispevka
meni je pa zdravnik že večkrat omenil da ima pomankanje železa pa mesa nemaram prov preveč pa zato sprašujem.a pol ješ zelenjavo ki vsebuje več železa?a katero sadje tudi vsebuje dosti železa?
0
Nazaj na vrh
Anastazija
Starost: 41Pridružen: 25. jan 2004Prispevkov: 827Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 16:46
Povezava do prispevka
Pomembno je tudi kako hrano kombiniraš, saj s tem vplivaš na absorpcijo železa. Ko ješ hrano bogato z železom, se izogibaj mlečnim izdelkom, kavi in pravemu čaju, saj ti močno zmanjšujejo njegovo absorpcijo. C-vitamin pa jo zvišuje, zato lahko npr. zeleno listnato zelenjavo, ki ima veliko železa pokapaš z limoninim sokom. Dobri rastlinski viri železa so zeleno listnata zelenjava, morske alge, kalčki, tofu, stročnice, polnozrnata žita, semena, oreški, suho sadje.
0
Nazaj na vrh
punca2
Starost: 36Pridružen: 30. jul 2007Prispevkov: 35Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 16:54
Povezava do prispevka
kateri oreški pa naprimer vsebujejo železo če mi lahko poveš?
0
Nazaj na vrh
Anastazija
Starost: 41Pridružen: 25. jan 2004Prispevkov: 827Kraj: n/aStatus:Offline
Objavljeno: 19. okt 2007 17:05
Povezava do prispevka
Vsi oreški ga vsebujejo nekaj, predvsem mandlji in orehi, seveda ne toliko kot npr. rdeče meso, ampak kot sem ti že napisala zgoraj pomembna je predvsem kombinacija hrane. Npr. dobra je kombinacija polnozrnatih žit s citrusi, jagodami in drugim sadjem ali pa zelenjavo, ki vsebuje c- vitamin.




Novejša tema - klik.
0
Nazaj na vrh
Pojdi na:
Železo
Stran 1 od 1
Pojdi na stran:
Kozmetometer
Zadnje ocene
Zadnji izdelki
  • Tanja 19. mar 2023 20:52
    RES slabo, meni izsušuje kožo
  • Tanja 21. feb 2023 18:20
    Izvrsten, najboljši
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
    Svaljka se
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
    Ne preprečuje vonjav
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
    Ne neguje
Forum
Zadnje objave
Najbolj brano
Trenutno dogaja
Izpostavljamo
Profesorica je razkrila, da je uživanje mesa nujno za duševno zdravje, saj veganska hrana ne vsebuje ključnih hranil.