Upam, da ne bo nič narobe, ker sem odprla novo temo posebej za to sestavino, če pa je, naj pa moderatorke prosim prestavijo v kakšno drugo temo. Najprej naj pojasnim, zakaj sem jo sploh odprla...pred nekaj časa sva imeli z uslužbenko ene od znanih slovenskih prodajaln kozmetike precej burno debato o tej sestavini. Namreč moj prijatelj (ki se btw ne spozna na sestavine) je pri njih kupil šampon ter gel za tuširanje in z obema izdelkoma je bil že po prvi uporabi zelo nezadovoljen, saj sta se mu oba zdela zelo izsušujoča, čeprav sicer nima občutljive kože in lasišča. Za ti dve stvari je odštel kar nekaj denarja in ker mi ju je tako skritiziral, sem šla preverit njune sestavine. Ko sem ugotovila, da imata obe precej oziroma takoj na začetku sestavino sodium lauryl sulphate, sem takoj vedela, da jo to to, saj sem tudi sama enkrat imela šampon, ki je vseboval to sestavino (od druge znamke) in edino po njem me je srbelo lasišče. No in naslednjič, ko sem šla sama v to trgovino, sem jih vprašala, kako to, da ima precej njihovih izdelkov to sestavino tako na začetku, ker je pač slaba. Pa so mi zatrjevali, da ni mogoče, da je slaba in da je čudno, da je moj prijatelj imel tako izkušnjo, ker so drugače stranke zelo zadovoljne in sta ti dve zadevi celo negovalni itd. Pa se nisem dala prepričat in sem povedala, da sem sigurna, da je ta sestavina agresivna in dražeča. Tudi oni se niso dali in ena od šefic mi je celo rekla, da mi lahko pošlje en članek, s katerim mi lahko dokaže svoj prav. Pred nekaj dnevi ga res prejmem in je pisalo tole:
NATRIJEV LAURIL SULFAT (SODIUM LAURIL SULFAT) - najprej me zanima, je to res eno in isto???
Zadnja leta se poraja veliko vprašanj, glede natrijevega lauril sulfata. Ta sestavina deluje kot penilo in ima čistilni učinek, ter se uporablja na tržišču že več kot 40 let. Pridobiva se iz kokosovega in palmovega olja, katero gre skozi kemijski proces, da postane sulfat.
Nekateri ljudje pravijo, da je ta sestavina karcinogena. To je zato, ker med samim procesom obstaja možnost, da so prisotni nitrosamini, vendar je ta možnost zanemarljivo majhna. Nitrosamini se nahajajo tudi v zraku in prekajeni hrani.
Mnogo večji rizik je takrat, ko se izpostavljamo soncu, ko uporabljamo kemične barve za lase, pri uporabi mnogih (škodljivih) deodorantov in kajenje.
Mnogo je strani na internetu o škodljivosti te sestavine, vendar pa ni nobena podkrepljena z resničnimi dokazi.
Prav tako je tudi veliko cenjenih oseb, ki menijo, da je ta sestavina popolnoma varna.
Kot prvo naj omenim, da me je že takoj, ko sem zagledala ta pol tipkane strani dolg "članek", ki nima navedenega nobenega vira (mislim da je šefica sama sestavila besedilo), vse minilo. Kot drugo sem že itak vedela, da zadeva - sestavina ni kancerogena oz. vsaj ni dokazov, da je, jaz sem le trdila, da je dražeča, pa mi je šefica rekla, da ni in da me bo članek prepričal v nasprotno.
In kaj bi zdaj rada...predvsem me zanima Tanjino mnenje o vsem skupaj in seveda mnenje tistih, ki se na to sestavino dobro spoznate oziroma o njej veliko veste. Sama namreč nekaj že vem, še vedno pa ne dovolj. Rada bi namreč tej gospe odgovorila na njen "članek".
Hvala.