Hej Moni!!
Brezplačna pravna pomoč se izvaja po zakonu o Brezplačni pravni pomoči (ZBPP) in se izvaja v naslednjih oblikah (26. člen ZBPP):
- prvi pravni nasvet
- za pravno svetovanje, ki presega prvi pravni nasvet;
- za sestavo, overitev in potrditev listin o pravnih razmerjih, dejstvih in izjavah;
- za pravno svetovanje in zastopanje za sklenitev izvensodne poravnave;
- za pravno svetovanje in zastopanje v postopku pred sodišči na prvi in drugi stopnji;
- za pravno svetovanje in zastopanje v zvezi z izrednimi pravnimi sredstvi;
- za pravno svetovanje in zastopanje v zvezi z ustavno pritožbo;
- za pravno svetovanje in zastopanje pred mednarodnimi sodišči;
- za pravno svetovanje in zastopanje pri vložitvi pobude za oceno ustavnosti;;
- kot oprostitev plačila stroškov sodnega postopka.
Prvi pravni nasvetZa prvi pravni nasvet se šteje
pojasniloupravičencu o pravnem položaju v njegovi zadevi in
kratek nasvet omožnosti za sklenitev izvensodne poravnave, o pravicah in obveznostihpri uvedbi postopka, o pristojnosti sodišča, o procesnih pravilih,stroških in načinu izvršitve odločbe.
V Mariboru se prvi pravni nasvet izvaja v okviru zavoda PIP (Pravo, informacije, pomoč - na Gosposvetski cesti). Je seveda brezplačen. Predhodno se je potebno najaviti, čaka se dan ali dva, včasih lahko prideš na vrsto tudi isti dan, pač odvisno od zasedenosti. Zraven potrebuješ osebni dokument in davčno številko. Zagotovljena je tajnost osebnih podatkov.
V Ljubljani, (glej http://www.pic.si/index.php?podrocje=cp&zavihek=3) prvi pravni nasvet izvaja Dežurna svetovalna služba PIC. Poleg prvega pravnega nasveta pa izvaja tudi pravno svetovanje, ki presega prvi pravni nasvet - tega Mariborski PIP ne izvaja.
To je toliko, kolikor sem seznanjena, za ostale morebitne izvajalce ne vem
Ostale oblike brezplačne pravne pomoči
- V Ljubljani PIC: pravno svetovanje, ki presega prvi pravni nasvet
- drugače pa naslednji postopek: vložiti je potrebno
prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči, o kateri
odloči predsednik okrožnega sodišča na območju katerega ima prosilec stalno oz. začasno prebivališče. Po ZBPP se sicer lahko prošnja
vloži tudi pri okrajnem sodišču, ki jo nato posreduje okrožnemu, vendar je praksa (vsaj na MB koncu) takšna, da te napotijo na vložišče okrožnega sodišča. Prošnji se mora priložiti cel kup dokazil: potrdilo o dohodku prosilca in njegove družine, potrdilo o premoženjskem stanju prosilca in njegove družine, izpisek iz zemljiške knjige,... Na podlagi teh prilog se potem presodi
upravičenost prosilca do brezplačne pravne pomoči (glej ZBPP glede praga za dodelitev) in se mu (če je upravičen) dodeli odvetnik iz imenika odvetnikov.
Če je prosilec prejemnik denarne socialne pomoči, se v postopku dodelitve brezplačne pravne pomoči njegov finančni položaj ne uugotavlja!!!
Glede študentov pa je v Mariboru takole (za ostale dele Slovenije nisem seznanjena): študentje četrtega letnika PF lahko v okviru predmeta "Pravna klinika" sodelujejo pri dajanju prvega pravnega nasveta v okviru zavoda PIP.
Tako, tole je bilo nekaj na kratko
