Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Doula, spremljevalka pri porodu

Kdo lahko potrebuje doulo?

16. nov 2010 10:14 Martina Štirn
0

  • ženske, ki pričakujejo svojega 1. otroka;
  • ženske, ki jih je strah poroda;
  • ženske, ki menijo, da so same in nemočne;
  • ženske, ki imajo občutek, da ob prvem porodu niso imele ustrezne oskrbe;
  • pari, ki se med porodom želijo počutiti varne;
  • samski starši;
  • ženske, ki prihajajo iz drugih kultur;
  • ženske z motnjami v telesnem in/ali duševnem razvoju;
  • ženske, ki so že izgubile enega otroka in so ponovno noseče;
  • ženske, ki so v času rojstva v skrajnih/izjemnih okoliščinah;
  • ženske, ki rodijo prezgodaj (imajo nedonošenčka);
  • ženske, ki imajo mnogo plodno nosečnost (dvojčki, trojčki...);
  • ženske, ki iščejo podporo za svoje partnerje;
  • ženske, ki med porodom ob sebi želijo porodno spremljevalko.


Kakšna je vloga očeta oz. partnerke ob porodu, če imamo doulo?

Doula ne more nadomestiti partnerja/ke pri porodu. Tako se npr. vloga očeta pri porodu ob prisotnosti doule ne spremeni. V idealnih razmerah se oba trudita nuditi podporo porodnici, prispevata vsak svoje znanje, razumevanje in izkušnje ter se medsebojno dopolnjujeta, da bi ustvarili čim lepšo porodno izkušnjo.

Zaradi douline pomirjujoče prisotnosti, na katero se partner pri porodu lahko zanese, so pogosto bolj sproščeni in bolj uživajo v izkušnji. Dolula nudi panrtnerju/ici oporo ter dodatne informacije o poteku poroda, spodbuja, usmerja in mu pomaga poiskati učinkovit način, da čim bolje pomagati svoji partnerici.


Kako doulo sprejmejo v porodnišnici? Kako sodeluje z babico?

Poklic doule v Sloveniji še ni uveljavljen, zato jih v porodnišnicah šele spoznavajo in se v različnih porodnišnicah nanje odzivajo različno. V nekaterih manjših porodnišnicah je že možna prisotnost tako doule kot partnerja, v večje pa jo bodo uvedle nosečnice s svojo željo, da doulo res potrebujejo. Morda je dobro vedeti, da zakonsko doula ob porodu ni prepovedana. Upamo, da bomo s svojimi izkušnjami in pomočjo čim prej lepo sprejete v širši krog porodničarjev in babic, da bomo tudi njim v pomoč.

Dr. Zalka Drglin, raziskovalka na Inštitutu za varovanje zdravja verjame, da bodo zdravstveni strokovnjaki, ki resnično razumejo zakonitosti fiziološkega poroda in jih želijo upoštevati pri oblikovanju optimalnega porodnega okolja, doulo sprejeli kot zaželeno osebo pri porodu v porodnišnicah.


Kakšne so priprave na porod v primeru, da imamo doulo v primerjavi z običajnim porodom?

Priprave na porod, v primeru da imamo porodno spremljevalko, so enake kot pri običajnem porodu. Poleg tega pa vam porodna svetovalka na prvem srečanju predstavi dodatno literaturo, da odgovore ali vas napoti k virom zanje ter vam je za vprašanje in nasvete na voljo ves čas nosečnosti. Poleg tega vas nauči tudi različnih tehnik (dihanje, sproščanje, vizualizacija ...) ter vam predstavi različne položaje in druge tehnike, ki vam bodo v pomoč med porodom.


Doula v svetu in v Sloveniji

Doule so začele delovati v osemdesetih letih v ZDA. V Evropi so dobro poznane v večini zahodno- in severno-evropskih držav. Pri Združenju Naravni začetki že nekaj let medimo idejo o uvajanju in usposabljanju doul. Z velikim veseljem sporočamo, da se je v začetku novembra 2009 pričel prvi del usposabljanja za doule. Delavnico je vodila svetovno znana doula, učiteljica, predavateljica in avtorica filma 'Orgazmični porod' Debra Pascali Bonaro. Povezujemo zainteresirane v skupino, jih informiramo, omogočamo izmenjavo informacij, znanj in literature.

Delavnica je tudi del usposabljanja za doule v okviru najbolj poznane organizacije na tem področju DONA International (Doulas of North America International, www.dona.org). Izobraževalni program, ki ga pripravljamo pri Združenju Naravni začetki, med drugim vsebuje znanja iz anatomije, komunikacijske spretnosti, porodne položaje in postopke, praktično porodno podporo, etični kodeks za doule, prepoznavanje obporodnih stisk, znanje o dojenju, supervizijo in intervizijo praktičnega dela. Bodoče doule ob tem preučijo predpisano literaturo o pripravah na porod, porodih, dojenju, pravicah pacientov in obporodnih stiskah. Del našega programa je tudi klasifikacija poklica, seznanjanje zdravstvenih delavcev, žensk in njihovih partnerjev ter širše javnosti o poklicu doule.

Informacije o usposabljanju za doule:
Tel: 01 544 34 79, 030 321 355
www.mamazofa.org
info@mamazofa.org
Martina Štirn, porodna spremljevalka
univ. dipl. psihologinja, mag.umetnosti
martinastirn@gmail.com

 

Pojdi na stran

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Profesorica je razkrila, da je uživanje mesa nujno za duševno zdravje, saj veganska hrana ne vsebuje ključnih hranil.