- Nega obraza &
telesaZadnje novice
Najbolj brano
- Make up &
ličenje - Moda &
stil - Rekreacija &
hujšanjeZadnje novice
Najbolj brano
- Zdravje &
odnosiZadnje novice
Najbolj brano
- Nosečnost &
starševstvo
Bom kar semle postavila vprašanje, čeprav mi dlesni ne krvavijo več, odkar porabljam električno zobno ščetko.
Problem je vnetje-gingvitis. Sem bila pri zobozdravnici po uhuuu letih. Njena razlaga je taka
1. odstranit zobni kamen (sem ga imela precej!)
2. dala mi je vzorčno zobno pasto Paradontax (joj kako ogaben okus!)
3. temeljito umivanje 2x na dan, nitkanje, ustna voda. Masaža dlesni z eno curaproxovo zadevco kar pred Tvjem, kadar se spomnim.
Zdaj pa, rada bi izvedela, če je katara/kateri že uspešno pregnal vnetje dlesni? In koliko časa približno traja? S kakimi pripomočki? Kaj se priporoča in kaj odsvetuje? Brskam sicer po spletu, ampak izkušnje so več kot dobrodošle.
Binas,
vodikov peroksid 3% kupi v lekarni, stane okrog 3-5e, po umivanju zob in nitkanju prožvrkljaš 1 minutko, količina naj bo recimo 0.02 ali polovico tistega malega kozarca za šnops.
Torej, sam peroksid ne razredčen, vajo ponavljaš zvečer in zjutraj, pol ure potem nič ne piješ in ne ješ ( jaz sem ga več krat po pomotoma malenkost spila pa mi nič ni bilo tako da brez straha ).
Zobna nitka idealna za vnetje je Jordan vijolična, zobna ščetka TePe nova soft, Paradontax uporabljaj 2-3 tedna potem na naredi pavzo. Peroksid pa 10 dni pa spet krajša pavza.
Jaz imam začetni stadij paradentoze, pravočasno sem ga odkrila, dlesni sem imela tako vnete da ko sem jedla banano je bila krvava, vcasih sem teden dni samo lahko smoothi-je pila, peroksid me je rešil.
Verjemi da ne potrebuješ dovoljenja zobozdravnika, ne podpirajo ga, tudi v lekarni ne, čes more se razredčit z vodo, tak pa res ne pomaga. Leto dni uspešno vzdržujem stanje samo z nitko, ščetko in peroksidom. Nimam nobene ustne prhe, el.ščetke itd... A ja, ustne vode lahko ti samo dodatno dražijo dlesni, posebaj tiste Curaprox itd...
Če imaš kakšna vprašanja kar povej, "magisterija" sem naredila iz vnetja in paradentoze
Huh peroxid, praviš. Kako pa jezik to prenese? Ne peče za znoret? Uporabljam pa 2-3 različne ustne vode, po ostalih me peče jezik in so bile neznosne za uporabo.
Nitko imam pa trenutno od Jordan, ampak mint zeleno. Prijetno diši hehe. Ja pa na jeziku s emi nonstop obloge nabirajo. 2x na dan strgam in umivam.
Jaz ti svetujem samo redno in natančno ščetkanje zob, uporabo medzobnih ščetk in zobne nitke. Važno je kakovostno ščetkanje, predvsem na mestih, ki trenutno krvavijo. Na tem mestu moraš biti še bolj temeljita, kljub temu, da ti bo od začetka dlesen krvavela. Na dolgi rok boš tako odpravila vnetje.
Danes mi je zobozdravnica očistila kamen na zgornjem loku in še enkrat podala navodila.
Temeljito čiščenje, nitkanje, interdentalno in še eno čupasto zobno ščetko, za lažje čiščenje ob dlesni in za nežno masiranje dlesni. Zdaj bo par dni kar uporabljam paradontax (če mi je že bil podarjen), potem bom pa verjetno šla nazaj na Himalayo ali Ajono, nekaj od teh bolj natur zadev.
Še vedno čakam, da pride tester Gengigel.
Verjetno ne bi škodilo, če bi kdaj namesto ustne vode v dlesen vmasirala olje čajevca? je antiseptik, antimikotik?
Plan je tak. v službi bom imela to navadno ščetko + nitko+ čupasto Curaprox in ustno vodo. 1x po malici si umijem zobe. Doma pa z električno in z vsemi ostalimi rekviziti.
Na zobeh nimam niti ene zalivke in njene besede so bile. Škoda bi bilo, da se ne bi potrudili rešiti obzobnih tkiv. Sem pa res nagnjena k temu presnetemu kamnu. Očitno je nekaj v moji slini, da je idalno za nastanek. in ker sem zelo dolgo iskala zobozdravnika, h kateremu bi lahko šla, se mi je nabralo grdo veliko kamna, krvavele so dlesni in se še vnele-gingvitis. Nekaj škode mi je pa naredil snemni zobni aparat. Zdaj ga ne nosim več.
Če do kontrole čez cca 2 meseca ne bo bolje, bom pa še res peroxid poskusila.
Pa še obloge se mi na jeziku blazno nabirajo. 2x na dan si ga strgam, da je zadeva nekak zgledna.
Binas, morda tudi občasni obisk pri zobnemu higieniku? Mislim, da na začetku svetujejo malo pogosteje (ne odstrani samo kamna, mislim, da še peska in naredi nek premaz, vzame si veliko več časa kot zobozdravnik), potem pa samo občasno.
Vsaka takšna investicija je manjša kot pa potem sanacija večjih težav, bog ne daj izpadli zobje ali zobje, ki "rinejo" ven iz dlesni...
Ja, tudi jaz priporočam redno čiščenje zobnega kamna pri ustnem higieniku. Za razliko od zobozdravnika si vzame čas in stane mnogo manj. Standardni pregled, čiščenje in pouk o samostojni negi traja eno uro (pri hudih primerih tudi dlje in večkrat zapored), cena višja od 50 eur (če še peska zraven) je odiranje. Ponavadi plačam 40 eur v Ljubljani (čiščenje, poliranje in premaz s fluorom - po potrebi). Verjetno je izven Ljubljane bolj poceni. Zobozdravniki po mojih izkušnjah zobni lok očistijo v 15 minutah in zacolajo, da boli. Binas, upam, da ti ni napravila tega. Pri gingivitisu se mi zdi neodgovorno, da ti je očistila samo zgornji lok! To je moje mnenje. Odkar zadnja tri leta (1x na leto) hodim k ustni higieničarki z zobmi in dlesnimi nimam težav. Mislim, da so prve izobražene ustne higieničarke začele delati v Sloveniji šele cca. pred tremi oz. štirimi leti (v Veliki Britaniji jih poznajo že skoraj 100 let), pred tem je bilo čiščenje zobnega kamna domena zobozdravnikov, ki za to itak nimajo časa in denarnega interesa, imajo pa interes vstavljati drago protetiko. Čiščenje zobnega kamna je najboljša preventiva, ki bi po mojem mnenju moralo biti financirano s strani zavarovalnice.
Dlesni se načeloma zelo hitro pomirijo po očiščenem zobnem kamnu oz. kot reče moja ustna higieničarka, "gre hitro nazaj". Potem je pa treba vestno nitkati - upam, da to počneš prav in da nisi preveč groba. Nitka mora iti pod dlesen, torej pod rdeče, žaganje med belim je brezveze. Sama sem bila na začetku pregroba in sem si približno pol leta dlesen dražila.
Električna ščetka je v vsakem primeru boljša od navadne (vseeno ali je Oral B ali Sonicare ali pa poceni no name ščetka iz Hoferja, samo da je). Čopasto ščetko so tudi meni priporočili, ampak mi ne sede. Na začetku, ko sem sama opazila težave pri sebi, sem uporabljala tudi zelo mehko ščetko s prirezanimi ščetinami od Te-Pe (ta gre delno pod dlesen). Strgalo za jezik je prav tako nujna oprema.
Tabletke za skrite obloge se dobijo v Sanolaborju, mislim, da so Curaproxove, pomnim pa, da niso bile poceni. Tudi jaz sem jih iz firbca nabavila, uporabila pa ene 3x. Barvilo je kar močno in ga je muka spraviti z jezika, prime se na umivalnik ...
A imaš po malici 20 minut časa počakati, da se postavi pH sklenine v normalo? Če ne, si s čiščenjem narediš več škode kot koristi. Nitkanje 1x na dan in umivanje zob 2x na dan je povsem dovolj. Za vmesno higieno zadostuje ustna voda, če ti rado ostane kaj za zobmi (tebi verjetno ne, ker nimaš plomb, pri medzobnih plombah - mezialno in distalno je to večna nadloga), pa koristi tudi par centimetrov nitke. Tudi s pretiranim čiščenjem si delaš škodo.
Še na žajbljev čaj sem se spomnila! Pomaga.
S peroxidom nimam izkušenj. Prav tako ne s Parodontaxom, ker mi je nagravžen oz. ga na stanje svoje ustne votline niti ne potrebujem. Iz izkušnje vem, da mi pasta brez fluora naredi več škode kot koristi. Enoletni izlet z Ajono in podobnimi me je stal vsaj 3 zamenjanih zalivk. Pri tej temi se vsak sam odloči koliko naravnega ima smisla.
Naj si bo to dovolj. Binas, srečno!
Poleg podanih nasvetov bi dodala še, da je vnetje oz. krvavenje dlesni lahko tudi posledica pomanjkanja vitamina C, pa tudi A, K, B3 in folne kisline. Lahko tudi koencima Q10.
Aviatrix, mi lahko prosim priporočiš koga v Lj.? Lahko tudi na zs.
Balea BEAUTY EXPERT kremni gel za telo vsebuje 5 ...
Šampon za lase Elseve Extraordinary Clay je ...
Intenzivno vlažilna in hranilna krema z ureo, ...
S 5 % UREA regeneratorja in učinkovine proti ...
Lahkoten gel serum za prefinjeno polt Z ...