Upam, da Vam

bom lahko kaj v pomoč. Sem vzgojiteljica predšolskih otrok, no, svojih otrok še nimam, vendar lahko pojasnim svoje izkušnje s starši in otroci novinci v vrtcu.
Pa pojdiva po tvojih točkah:
- Vsak otrok (nujno) potrebuje rezervna oblačila, ki jih starši večinoma shranijo v otroški nahrbtnik, kar je ponavadi še dodatna vzpodbuda otrokom pri odhodu v vrtec. Koliko rezervnih oblačil pripravi starš otroku, je lahko odvisno tudi od starosti. Jaslični otroci in pa otroci prvega ter tudi v začetku drugega starostnega obdobja potrebujejo več oblačil. Sama bi otroku do 4. leta starosti pripravila vsaj dva ali tri komplete (torej bodi, oz. spodnjo majico, spodnje hlačke, nogavice, trenirko), saj lahko iz izkušenj povem, da pride čarobni dan, ko se otrok polije tudi do trikrat in je zgolj ena zamenjava premalo. Otrok potrebuje tudi copate, za katere pa svetujem, da poskupite cicibanove na "ježke", razen če ima otrok obdobje sezuvanja copatk, takrat zna biti moteče, ker je več bos kot obut. Pleničke so tudi stvar vrtca. V nekaterih jih otrok dobi v vrtcu in je cena pleničk všteta v mesečno plačilo vrtca, drugje pa jih morajo starši nositi sami. Svetujem, da povprašate v potencialni vrtec, kako je pri njih. Enako velja za kremico. Predlagam, da otroka oblačete čimbolj praktično in udobno.
- Otroci so izredno bistri. Moje izkušnje kažejo, da so doma velikokrat dugačni kot v vrtcu. Otroci poznajo svoje starše in vedo, kaj lahko dosežejo pri njih in kaj pri vzgojiteljici v vrtcu. Predlagam vam, da tudi pri spanju izhajate iz otroka. Ne bodite obremenjeni s tem, da ga dajate doma spati ob isti uri. Mogoče na začetku to sploh ne bo možno, saj se otrok mora vpeljati v novo okolje in vas morebiti čaka nekaj novih podvigov, odklanjanje spanja, pretirano navezujoč odnos na vas. Lahko pa, da bo tisto spanje, ki je v vrtcu po 12.00, postalo rutina tudi doma. Skratka, gre za to, da poslušate otroka, da izhajate iz njega. Če je otrok mlajši, npr. starost 1 do 2, potem je popoldansko spanje izredno praktično tudi doma, saj najbrž želite budni del dneva otroka preživeti skupaj in čimbolj kvalitetno, zato je nujno, da se v času po kosilu otrok spočije.
- Uvajalno obdobje je bistvenega pomena pri predšolskem obdobju. Torej gre za obdobje, ki lahko pusti neprijetne posledice, če ni izpeljano na primeren način oz. če starš ne pristopi odgovorno in otroka že prvi dan pusti osem ur v vrtcu. Svetujem, da preberete spodnje točke, za katere verjamem, da vam bodo v pomoč. Uvajajte ga postopno (navodila boste prejeli pri strokovno usposobljeni vzgojiteljici), to pomeni:
- prvi dan ste skupaj z otrokom v vrtcu pol ure do uro;
- drugi dan ste z otrokom pol ure, naslednje pol ure pa greste ven (predlagam, da se od otroka ne poslavljate);
- tretji dan ga pustite eno uro in pridete ponj; itd.
PRVIČ V VRTEC
Vstop v vrtec je za otroka velika sprememba, naj gre za malčka ali starejšega otroka.
Če se pokažejo težave, ki se lahko kažejo na različne načine, se čimprej dogovorite z vzgojiteljem za pogovor. Skupaj boste lažje pomagali otroku pri premagovanju začetnih težav. Zelo pomembno pa je vaše zaupanje v naše strokovno delo.
Otroci se na prvi stik z vrtcem različno odzivajo.
Začetne težave lahko starši omilite tako, da:
- življenje v vrtcu presojate dobrohotno in realno,
- zaupate vzgojnemu osebju, ker vaše zaupanje čuti tudi otrok,
- se čim hitreje seznanite s pravili vrtčevskega življenja, zato se s podrobnimi vprašanji obrnite najprej na vzgojno osebje oddelka, v katerem je vaš otrok: pogovor rešuje težave,
- že prve dni seznanite vzgojno osebje z otrokovimi posebnostmi in navadami, tudi z morebitnimi razvadami ali težavami,
- izkoristite že prvi dan otrokovega bivanja v vrtcu kot začetek njegovega uvajanja; otroka ne pustite v vrtcu prvič več kot polovični čas, še bolje manj; lahko ste nekaj časa z njim v oddelku oz. ga puščate vedno dalj časa v oddelku,
- dovolite otroku odnesti s seboj v vrtec igračo, ki ga bo spominjala na dom,
- ne obljubljajte otroku, česar ne morete izpolniti,
- otroka poslušajte, sprejemajte njegova čustva, tudi neprijetna, saj se bodo kmalu spremenila,
- ne pozabite, da se bodo vtisi spremenili, ko si bo otrok nabral prve dobre izkušnje,
- pustite času čas, poskusite biti strpni in potrpežljivi: z otrokom, vrtcem in tudi s seboj.
Začetne težave bodo minile, otrok bo v vrtcu veliko pridobil!
Toliko zaenkrat. Če Vas zanima še kaj, Vam z veseljem podam informacije na podlagi svojih izkušenj v vrtcu.
Lep dan želim in srečno v vrtcu!