Brezplačna testiranja:
Testiranja bodo potekala na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC v Ljubljani ter na infekcijskih oddelkih UKC Maribor in v splošnih bolnišnicah Celje, Murska Sobota in Novo mesto.
Poleg tega bodo brezplačna testiranja izvajali še na Zavodu za zdravstveno varstvo Koper, ZZV Kranj in ZZV Nova Gorica v sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani. V primeru pozitivnih rezultatov bodo testirani vabljeni na nadaljnjo zdravstveno obravnavo, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.
Od A do G
Medicina pozna vsaj sedem virusov, ki povzročijo hepatitis, in sicer viruse hepatitisa A, B, C, D, E, F in G. Proti hepatitisu A in B se je mogoče zaščititi s preventivnim cepljenjem, proti drugim virusnim hepatitisom pa za zdaj cepiva še ni na voljo, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.
Hepatitis C je pomemben javnozdravstveni problem, opozarjajo v UKC Ljubljana. Na svetu je skoraj 600 milijonov ljudi, okuženih samo z virusom hepatitisa B ali C, vsako leto pa se na novo okuži tri do štiri milijone ljudi, navajajo v društvu Stigma. V Evropi je po njihovih navedbah s hepatitisom C okuženih do tri odstotke ljudi, medtem ko je v Sloveniji število bolnikov, pri katerih so ugotovili hepatitis C, 10- do 15-krat nižje kot v sosednjih državah.
Večina okuženih se okužbe ne zaveda
Hepatitis C je mogoče zdraviti, prav zato je testiranje tako pomembno. Ta oblika hepatitisa je nevarna zlasti zaradi prikritega poteka bolezni in velike razširjenosti, poudarjajo v društvu. Večina okuženih s hepatitisom C se okužbe sploh ne zaveda.
Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana pojasnjujejo, da je okužba lahko povsem prikrita in po mnogo letih privede do hude poškodbe jeter, ciroze ali celo raka na jetrih. Možnosti okužbe z virusom so najbolj izpostavljeni tisti, ki se izpostavljajo intravenskemu injiciranju drog, neprofesionalni tetovaži, prebadanju kože (piercing) in neprofesionalni akupunkturi, ali tisti, ki se naključno zbodejo z okuženo injekcijsko iglo oziroma imajo tvegane spolne odnose.
Nevarne igle
Virus hepatitisa C se nahaja v krvi, slini, spermi, urinu, solzah in trebušni tekočini, je zapisano na spletnih straneh ZZV Celje. V manjši meri se okužba prenaša s tesnim stikom med družinskimi člani, morda tudi s spolnimi odnosi in z matere na otroka.
V preteklosti je bil pogost prenos virusa s krvjo in krvnimi derivati (transfuzija), danes pa je to redkost. Vso kri, ki jo zberejo ob krvodajalskih akcijah, namreč testirajo na prisotnost virusa. Med intravenoznimi uživalci drog se hepatitis C širi z okuženimi oziroma neočiščenimi iglami, ki jih intravenski uživalci nedovoljenih drog souporabljajo. Na enak način se okužba prenaša pri tetoviranju oziroma uporabi okuženih predmetov za prebadanje kože.
Možna okužba z obema virusoma
Pri akutni obliki okužbe zdravijo simptome, pri kronični obliki pa je cilj zdravljenja uničiti virus ali vsaj preprečiti prehod v cirozo in nastanek jetrnega raka. Za zdravljenje uporabljajo protivirusna zdravila, s katerimi pri približno 20 odstotkih bolnikov s kroničnim hepatitisom C dosežejo izginotje virusa iz krvi, pojasnjujejo na ZZV Celje.
Pri vseh, pri katerih se odkrije okužba s hepatitisom C, na ZZV Celje svetujejo pregled krvi še na morebitno okužbo z virusom hepatitisa B. Zaradi podobnega načina prenosa je možno, da je oseba okužena z virusom hepatitisa B in hepatitisa C. Če se pri pregledu ugotovi, da oseba ni okužena s hepatitisom B, svetujejo cepljenje proti okužbi z virusom hepatitisa B.
Izjemno pomembno zgodnje odkrivanje
Zgodnje odkrivanje okužbe z virusom hepatitisa C in ugotavljanje obolevnosti je izjemno pomembno, poudarjajo na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Tako bodo od ponedeljka do petka med 16. in 18. uro organizirali akcijo brezplačnega anonimnega testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C.