Kako osvežiti stopala?
Večina ljudi, predvsem zelo aktivni, se vsak dan spopada z neprijetnim vonjem stopal. Smrad, ki se širi, je zelo moteč, saj nas ponavadi spravlja v obup in zadrego. In kako se rešiti te nadloge?
Toplota in vlažno okolje v čevljih povzročata razvoj bakterij in rast glivic na stopalih, neprijeten vonj pa se širi, ko se ti organizmi množijo.
Ključ uspešnega boja zoper neprijeten vonj stopal se torej skriva v odpravi teh nadležnih in smrdečih organizmov. Torej nam zelo kakovostni čevlji proti potenju ne pomagajo prav dosti, res pa je, da stopala lažje zadihajo v obuvalih iz naravnih materialov.
Nekaj enostavnih načinov, kako nadzorovati potenje:
1. Stopala umivajte z antibakterijskim milom.
2. Ne pozabite se umiti tudi med prsti.
3. Po umivanju se z brisačo obrišite tudi med prsti na nogah, saj je v vlažnih prostorih med vašimi prsti pravi raj za smrdeče mikroorganizme. Da bodo vaša stopala zares suha, si lahko pomagate s sušilcem za lase.
4. Po umivanju na stopala nanesite poseben puder za noge, ki preprečuje znojenje in zavira nastanek glivičnih obolenj.
5. Namesto nogavic iz umetnih materialov obujte bombažne ali volnene, saj slednje bolje vpijajo vlago in tako ohranjajo vaša stopala suha. Če se vam stopala potijo prekomerno, si sredi dneva nogavice preobujte.
6. Izbirajte čevlje iz naravnih materialov. V čevljih iz usnja, blaga in drugih naravnih materialov bodo vaša stopala lažje dihala.
7. Vrzite stran stare čevlje. Odsluženi čevlji imajo ponavadi močan neprijeten vonj. Če ste neznansko navezani na čudovite stare čevlje in jih nikakor nočete vreči v smeti, jih umijte z detergentom. Tako se boste vsaj za kratek čas znebili smradu.
8. Pogosto menjajte obutev, saj se tako čevlji pred uporabo prezračijo. Pustite jim dihati vsaj en dan, preden jih ponovno obujete. Obstaja pa tudi posebno pršilo za obutev.
9. Zračite stopala in hodite bosi, ko je to možno. Če si tega ne morete privoščiti, pa si od časa do časa sezujte čevlje.