Raziskovalci Univerze v Novi Mehiki, ki proučujejo zdravstvena tveganja gadolinija, strupene redke kovine, ki se uporablja pri MRI-skeniranju, so ugotovili, da oksalna kislina, molekula, ki se nahaja v mnogih živilih, lahko v človeškem tkivu ustvari nanodelce kovine.
V novi študiji, objavljeni v reviji Magnetic Resonance Imaging, je skupina pod vodstvom dr. Brenta Wagnerja, profesorja na Oddelku za interno medicino Medicinske fakultete UNM, poskušala pojasniti nastanek nanodelcev, ki so povezani z resnimi zdravstvenimi težavami v ledvicah in drugih organih.
"Najhujša bolezen, ki jo povzročajo kontrastna sredstva za MRI, je nefrogenska sistematična fibroza,“ je dejal. "Ljudje so umrli že po eni sami dozi." Bolezen lahko povzroči odebelitev in otrditev kože, srca in pljuč ter boleče krčenje sklepov.
Kontrastna sredstva na osnovi gadolinija se injicirajo pred MRI-preiskavami, da se dobijo ostrejše slike, je pojasnil Wagner. Kovina je običajno tesno vezana na druge molekule in se izloči iz telesa, pri večini ljudi pa ne povzroča neželenih učinkov. Vendar so prejšnje raziskave pokazale, da so gadolinijeve delce našli v ledvicah in možganih tudi pri osebah brez simptomov, v krvi in urinu pa jih je mogoče zaznati še leta po izpostavljenosti.
Znanstveniki se soočajo z zapletenimi ugankami: zakaj nekateri ljudje zbolijo, večina pa ne, in kako se delci gadolinija ločijo od drugih molekul v kontrastnem sredstvu?
"Skoraj polovica bolnikov je bila izpostavljena le enkrat, kar pomeni, da obstaja nekaj, kar okrepi signal bolezni,“ je dejal Wagner. “Ta nastanek nanodelcev bi lahko pojasnil nekaj stvari. Morda pojasni, zakaj pride do takšnega okrepitve bolezni. Ko se celica poskuša spopasti s tujim kovinskim nanodelcem v sebi, pošlje signale, ki telesu naročijo, naj se odzove.“
V svoji študiji se je Wagnerjeva ekipa osredotočila na oksalno kislino, ki jo najdemo v mnogih rastlinskih živilih, vključno s špinačo, rabarbaro, večino oreškov in jagod ter čokolado, ker se veže s kovinskimi ioni. Ta proces prispeva k nastanku ledvičnih kamnov, ki nastanejo, ko se oksalat veže s kalcijem. Oksalna kislina se v telesu tvori tudi, ko ljudje uživajo živila ali dopolnila, ki vsebujejo vitamin C.
V poskusih v testnih epruvetah so raziskovalci ugotovili, da je oksalna kislina povzročila, da so se iz kontrastnega sredstva izločile majhne količine gadolinija in oblikovale nanodelce, ki so nato prodrli v celice različnih organov.
"Nekateri ljudje lahko tvorijo te stvari, drugi pa ne, in to je morda posledica njihovega presnovnega okolja,“ je dejal Wagner. “Morda je to posledica visoke vsebnosti oksalata ali stanja, v katerem so molekule bolj nagnjene k vezavi z gadolinijem, kar vodi do nastajanja nanodelcev. To je morda razlog, zakaj imajo nekateri posamezniki tako hude simptome in tako močan odziv na bolezen, medtem ko so drugi povsem zdravi.“
"Ta ugotovitev kaže na možen način za zmanjšanje nekaterih tveganj, povezanih z MRI-jem. Če bi moral opraviti MRI s kontrastnim sredstvom, ne bi jemal vitamina C zaradi reaktivnosti kovine,“ je dejal Wagner.
Ekipa zdaj raziskuje načine za identifikacijo tistih, ki so najbolj ogroženi zaradi gadolinijevih kontrastnih sredstev. V novi študiji vzpostavljajo mednarodni register pacientov, ki bo vključeval zbirko vzorcev krvi, urina, nohtov in las, ki bi lahko zagotovili dokaze o kopičenju gadolinija v telesu.
"Želimo pridobiti veliko več informacij, da bi ugotovili dejavnike tveganja, povezane s tistimi, ki imajo simptome,“ je dejal. “Vprašali bomo, kakšne zdravstvene težave ste imeli v času izpostavljenosti, kakšna zdravila jemljete, in želimo vključiti tudi prehranska dopolnila, ker bi to lahko pojasnilo, zakaj nekateri ljudje imajo simptome, medtem ko se drugi zdijo neobčutljivi.“
PREBERITE TUDI: Kako (NE)varno je izpostavljati še nerojenega otroka ultrazvoku?