Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Chia semena – skromna hrana super razsežnosti

Od kje izhaja Chia

19. dec 2011 0:00 Ana Kuntarič
1

Chia semena po vsebnosti omega-3 maščobnih kislin prekašajo ribe in lanena semena, po vsebnosti kalija prednjačijo pred bananami, vsebujejo petkrat več kalcija kot mleko in vsebujejo dvakrat več beljakovin ter vlaknin kot katerikoli oreški. Hkrati so eden izmed najbogatejših virov antioksidantov ter pravi zaklad ostalih vitaminov in mineralov. Chia semena lahko v različni obliki pripravljamo na različne načine, ne da bi pokvarili to zakladnico zdravju prijaznih snovi. Ni torej naključje, da se vedno pogosteje pojavljajo na jedilniku, znanstveniki pa opažajo blagodejne učinke na zdravje njihovih uživalcev.


Hrana vojakov in tekačev iz Južne Amerike priteče v Avstralijo

Chia semena pridobivamo iz rastline Salvia hispanica ali chia, ki spada v družino ustnatic kot njena sorodnika meta in žajbelj. Njena domovina je Mehika, njeno ime izhaja iz majevske besede chian ali oljnat. Maji in Azteki so njena semena uporabljali v prehranske namene že od leta 3500 pred našim štetjem. Opažali so dodatno moč in vzdržljivost, ki sta jim pomagali kljubovati ekstremnim vremenskim razmeram. Trgovci in glasniki so chia semena nosili s sabo na dolga večtedenska potovanja, saj so zavzela malo prostora.

Lovci so se na nogah cele dneve podili za svojim plenom, opremljeni samo s svojim lokom in chio. Azteški vojaki se niso na svoje številne bojne pohode nikoli odpravili brez teh semen; ko pa so premagali neko pleme, je le to moralo del plena izplačati v chia semenih – ta so postala v določenem obdobju celo plačilna valuta. Zmleta semena so uporabljali kot osnovo za poslikavo teles ob verskih običajih, prezrli pa jih niso niti v medicini. Od španske nadvlade v 16. stoletju naprej je bilo gojenje chie v južni Ameriki prepovedano in super seme se je moralo umakniti evropskim kulturam.

chia_nasad

Chia nasad

Chia seme se je sicer v 17. stoletju pojavilo na stari celini, ker pa se je za razliko od koruze uporabljalo tudi v verske namene, se v strogo krščanskem okolju ni smelo množično gojiti. Rastlina chia je bila prepuščena divji rasti, z njenimi semeni so se prehranjevali le še lokalni prebivalci.

V sredini 80. let prejšnjega stoletja so oglaševalci izumili besedo 'super hrana', kar je povzročilo iskanje pozabljenih kultur te 'super vrste'. Tako se je skupina južnoameriških znanstvenikov ozrla po chii in začela s projektom njenega gojenja, v upanju, da bi na ta način lahko oživili tudi lokalno gospodarsko poljedelstvo. Leta 2000 so avstralski kmetje, navdušeni nad prehrambno vrednostjo semen, chio začeli pridelovati v svoji domovini. Danes je njihova vodilna pridelovalka Avstralija, pred Mehiko, Bolivijo, Argentino, Ekvadorjem, Gvatamalo in Paragvajem.

Chia je najbrž nevede že prisotna na njem, saj je po zakonih EU lahko dodana pekovskim izdelkom v količini do 5 odstotkov. Zaradi visoke vsebnosti antioksidantov, lahko chia semena shranjujemo v daljših časovnih obdobjih, brez strahu, da bi se pokvarili, in jih lahko kupujemo v večjih količinah, sploh ko enkrat postanejo del naše vsakdanje prehrane. Zmeljemo jih lahko v moko ali pa uporabimo kar navadna semena. Pred uporabo jih za 15 minut (lahko tudi čez noč) namočimo v tekočino, da iz njih nastane vsestransko uporaben gel.

Če chia semena jemo nenamočena, moramo zraven spiti nekaj tekočine, saj v nasprotnem primeru semena absorbirajo tekočino, ki je na voljo v prebavilih in povzročijo zaprtje. Z njim popestrimo smoothieje, jogurte, kavne napitke, sadne sokove, zajtrke z žitaricami, sadne malice, solate, sendviče, omake, polivke, majonezo, kečap, juhe, različna peciva in torte ter celo palačinke. Njihova uporaba je prepuščena lastni kuharski domišljiji.

  • V prednovoletnem času pa se bodo chia semena znašla v božičnih in novoletnih dobrotah tistih, ki si želijo praznike popestriti ne samo z dobro, ampak tudi zdravo hrano.
  • Pri peki lahko chia semena zamenjajo jajca – žlico chia semen namočimo v trikratno količino vode in pustimo stati približno 15 minut. Ena velika žlica je enaka enemu jajcu. 
  • Pri brezglutenski prehrani lahko chia semena v prahu nadomestijo moko v vsakem receptu. Le čas pečenja se poveča za nekje 5 % določenega časa. 

chia_semena

Foto: realfoodallergyfree.com

Previdnost pri njihovi uporabi je potrebna pri alergikih na sezamova in gorčična semena, ljudeh, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi in delovanje srca, ter ljudmi, ki imajo nizek krvni tlak.


Blagodejnost starodavnih mehiških plodov

Chia semena v prehrani povečajo vnos omega-3 maščobnih kislin – so eden izmed najboljših virov antioksidantov. Zaradi visoke vsebnosti življenjsko pomembnih vitaminov (A, D, E, K in vitamini skupine B z izjemo B12) in mineralov (kalcij, kalij, fosfor, železo, baker, cink, magnezij), visoke vsebnosti vlaknin ter beljakovin, blagodejno vplivajo na splošno telesno počutje. Chia semena predstavljajo pomembno orožje proti sezonskim boleznim in stresu, delujejo preventivno pri rakavih obolenjih, prezgodnjem staranju, prezgodnji menopavzi, znižujejo holesterol, skrbijo za hormonska ravnovesja, varujejo pred srčno-žilnimi boleznimi in depresijo, vlaknine v njih pa uravnavajo prebavo. Pripravljeni v gelu delujejo hidrativno in zaradi visoke vsebnosti beljakovin pomagajo pri hitrejši mišični regeneraciji ob različnih športih ali drugih psiho-fizičnih naporih.

Uživanje semen pomaga pri izgubi telesne teže – imajo nizek glikemični indeks, pospešujejo razgradnjo in absorbcijo maščob, dajejo občutek sitosti in pomagajo pri uravnoteženi razgradnji ogljikovih hidratov v prehrani. Svojo shujševalno dieto lahko optimiziramo tako, da pol ure pred obroki bogatimi z ogljikovimi hidrati pojemo čajno žličko namočenih semen. Chia semena bodo ustvarila pregrado med ogljikovimi hidrati in encimi, s tem pa upočasnila njihovo razgradnjo in uravnoteženo prehajanje v telo.

Glede na relativno kratko prisotnost v moderni prehrani, se njihovih zdravilnih učinkov šele začenjamo zavedati. V raziskavi Univerze v Torontu so znanstveniki opazili, da redno uživanje Chia semen visoke kakovosti pripomore k uravnavanju sladkorja v krvi in bi lahko celo pomagalo pri izboljševanju sladkorne bolezni tipa 2. V drugi raziskavi na živalih, opravljeni na isti univerzi, pa so rezultati pokazali, da se je pri podganah s pomočjo chia semen uravnal sladkor v krvi ter preprečil posledice sladke hrane na krvožilje.

Znanstveniki z univerze v Kannapolisu pa preiskujejo povezavo med uživanjem chia semen in njihovim učinkom na ožilje ter dovzetnostjo bolnikov za infekcije na ženskah v času po menopavzi.
 

Iz preteklosti v prihodnost

Bogastvo antioksidantov, visoka vsebnost hranilnih vrednosti in vedno več dokazanih blagodejnih vplivov na zdravje posameznika chia semenom obetajo svetlo prihodnost v prehranski verigi. Nekateri raziskovalci celo napovedujejo, da bi semena lahko nadomestila arašidovo pasto v boju proti lakoti na afriški celini ali celo končala. Ker je rastlina sama zelo vzdržljiva in mrčesu neprijetna, njeno gojenje pomeni tudi manjšo uporabo pesticidov. Zato si chia semena res zaslužijo mesto na samem vrhu super hrane.

PREBERITE TUDI: Kvinoja, mati vseh žit

1

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
      • chitah

      • 28. dec 2012 11:43

        Sama sem jih jemala kakšna pol leta, mogoče kdaj kakšen dan v tednu pozabila. Glede počutja/zdravja/stanja kože nisem opazila nobenih sprememb. So pa zelo dobra v jogurtu, ker rahlo hrustajo. Sedaj jem lanena semena, ki pa so super za prebavo.

      0
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo
    Zvezdnice, kot so Jennifer Lawrence, Kate Hudson, Serena Williams in Emma Stone so na rdeči preprogi zažarele v (kot) poročnih oblekah.