Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Forum

100% ržen kruh brez kvasa

Iree
Starost: 56Pridružen: 17. okt 2003Prispevkov: 9321Kraj: KranjStatus:Offline
Objavljeno: 3. sep 2013 19:04
Povezava do prispevka

Recept Marie Thun za rženi kruh

750 g ržene moke

žlička medu (preizkušena je tudi fruktoza)

voda

žlička soli

Zvrhano kavno žličko cvetličnega medu zvečer temeljito premešamo v kozarcu z vodo, ogreto na približno na 50o C, in temu dodamo 250 g fino mlete ržene moke. Zmes postavimo čez noč v topel prostor (jaz jo dam v pečico, ogreto na minimalno temperaturo - 35 stopinj). Naslednje jutro mešanici dodamo 250 g malce bolj grobo mlete moke in tople vode ter testo vnovič postavimo na toplo. Zvečer to kislo testo pretegnemo s 60 odstotki še preostale moke, ki jo želimo uporabiti pri peki (pri zgoraj navedenih količinah je to 150 g), in toplo vodo po potrebi. Lahko dodamo laneno seme, kumino, koprc ali druge začimbe in testo vnovič postavimo na toplo. Naslednje jutro skupaj z ostankom moke (100 g) pripravimo testo, ki mu šele tedaj dodamo sol. Počakamo, da testo krepko vzhaja (jaz ga pustim vzhajati do večera), ga položimo v pečico, segreto na 200o C in pečemo 50 minut.

Če testo pripravimo na tak način, torej v petih stopinjah, je rž dobro prebavljiva. Pri pšenici, ječmenu in ovsu zadoščajo tri stopnje priprave, tj. vzhajanja testa.

Še ena moja pripomba: rženo testo je zelo lepljivo, čim postane kislo (se pravi, ne pri prvi stopnji, pač pa pri vseh naslednjih), precej težko se umije s prstov...

(vir: prijateljica, sicer recept kroži po več internetnih straneh, besedilo sem priredila v skladu s svojimi izkušnjami pri peki tega kruha)

0
Nazaj na vrh
nuuush
Starost: 29Pridružen: 17. avg 2009Prispevkov: 982Kraj: Sevnica/LjubljanaStatus:Offline
Objavljeno: 3. sep 2013 20:02
Povezava do prispevka

Uh, si bo treba enkrat vzeti čas za tole. Hvala!smiley

moonchild
0
Nazaj na vrh
Iree
Starost: 56Pridružen: 17. okt 2003Prispevkov: 9321Kraj: KranjStatus:Offline
Objavljeno: 4. sep 2013 15:37
Povezava do prispevka

Časa gre v resnici presenetljivo malo, čeprav je recept malce daljši. Sama sem bila presenečena nad tem, kako hitro je vse narejeno.

0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Offline
Objavljeno: 4. sep 2013 15:51
Povezava do prispevka

Iree, sem nekje zasledila, da sama zmelješ rž v moko - zakaj ti pa kupljena že zmleta polnozrnata moka ne ustreza?

Sama sicer tudi pečem bio ržen kruh (doslej nisem še 100 %, sem vedno dala kakih 100 g bio polnozrnate pirine notri, torej 20 %), ampak bolj enostavno; vse namečem v kruhomat.smiley

A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
Iree
Starost: 56Pridružen: 17. okt 2003Prispevkov: 9321Kraj: KranjStatus:Offline
Objavljeno: 4. sep 2013 15:59
Povezava do prispevka

Verjetno daš zraven kvas? To je potem drugačen tip kruha (mimogrede, nimam kvasa v svoji trenutni dieti).

Ali se v trgovini dobi 100% ržena moka? Jaz je še nisem videla, verjetno pa bi se dobila v kakšnem mlinu.

Bolj priporočljivo je zmleti zrnje kot kupovati moko, ker je moka v trgovinah in skladiščih lahko že precej stara in izgubi koristne snovi, ki se v zrnju bolje obdržijo. Okus je tudi super pri sveže zmleti moki.

0
Nazaj na vrh
Tanja
Starost: n/aPridružen: 14. okt 2003Prispevkov: 45016Kraj: Planet LepoteStatus:Offline
Objavljeno: 4. sep 2013 16:09
Povezava do prispevka

Ja, seveda, kvas damsmiley (niti nisem natančno brala tvojega recepta, čim je treba na roke + je komplicirano, me mine).

Aha, hvala za info, morda pa naslednjič sama zmeljem, če je še boljše. 100 % rženo (in pirino) moko ima sicer dm, znamka Alnatura. Mislim, da sem videla tudi v Sparu v njihovi liniji Natur Pur.smiley

A health and beauty freak.
0
Nazaj na vrh
Pojdi na:
100% ržen kruh brez kvasa
Stran 1 od 1
Pojdi na stran:
Kozmetometer
Zadnje ocene
Zadnji izdelki
  • Tanja 19. mar 2023 20:52
    RES slabo, meni izsušuje kožo
  • Tanja 21. feb 2023 18:20
    Izvrsten, najboljši
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
    Svaljka se
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
    Ne preprečuje vonjav
  • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
    Ne neguje
Forum
Zadnje objave
Najbolj brano
Trenutno dogaja
Izpostavljamo