Prijava
Registracija Pozabljeno geslo

Dokazali so, da je delo pred 10. uro dopoldan navadno mučenje

2. feb 2016 9:04
0

Očitno obstaja znanstvena razlaga za to, da zjutraj mnogi tako težko vstanejo in se spravijo v službo in k delu. Razlog tiči v tem, da je kakršnokoli nenaravno bujenje pred 10. uro dopoldan biološko nenaravno.

Ne glede na to, ali je treba zgodaj vstati, da se odpelje otroke v vrtec ali šolo, za v šolo ali službo ali karkoli drugega, v vsakem primeru smo prisiljeni v delovanje preden bi bilo to primerno, naravno in zdravo. Mirno lahko tudi rečemo, da je večina odrasli kronično neprespanih, kr vodi v slabše počutje, razdražljivost, napake pri delu, pomanjkanje energije in celo depresivno počutje.

Po podatkih raziskovalca dr. Paula Kelleya z univerze Oxford, je siljenje ljudi v delo pred 10. dopoldan ekvivalentno izjemni škodi, kakršna je posledica mučenja. Vstajanje pred 10. uro tako ustvarja stres, bolezni in izčrpanost. Med drugim je dr. Kelley v nedavnem intervjuju povedal tudi naslednje: “Pred 55. letom starosti je biološki ritem odraslih v popolnem neskladju z delovnim časom od 9h do 17h, kar predstavlja resno grožnjo učinkovitosti, razpoloženju in duševnemu zdravju.”

Iz tega razloga je dr. Kelly prepričan, da svet potrebuje globalno spremembo ne le kar se tiče delovnih urnikov temveč tudi kdaj se začne pouk. Vse to bi pomagalo uskladiti naše naravne biološke ure, to pa bi pomenilo boljšo učinkovitost, počutje in manj stresa, posledično pa tudi boljše zdravje.

Študije,ki do dale takšne podatke, temeljijo na raziskavah cirkadijskih (bioloških) ritmov, ki so pokazali, da se povprečen 10-letnik precej muči, da se osredotoči na pouk dokler ni ura vsaj 8.30. 16-letnik bi moral pouk začeti okoli 10h, da bi imel res dobre rezultate in študentje okoli 11h.

Dr. Kelley je prepričan, da bi kasnejši začetek pouka doprinesel k vsaj za 10 % boljšim ocenam. Ko je bil sam učitelj, je testiral svojo teorijo tako, da je spremenil čas začetka pouka namesto ob 8.30 na ob 10h in ocene so se izboljšale za kar 19 odstotkov! Prednosti kasnejšega začetka pouka pa nimajo le učenci, temveč tudi učitelji, ki prav tako ne bi smeli začeti delati pred 10. zjutraj.

Dr. Kelley je povedal še naslednje: “Zaposleni so večinoma neprespani. Živimo v družbi, ki ji primanjkuje spanja. To ima grozljive škodljive učinke na telo in zdravje, saj deluje na fizični in čustveni aspekt, pa tudi delovanje sistemov v telesu. Vaša jetra in srce delujejo po svoje in od njih zahtevamo, da delujejo 2 ali 3 ure prezgodaj. Zaradi tega vsi trpimo, a to ni potrebno.”

“Če pogledamo povezave med človeškim telesom, zemljo in sončno svetlobo, vidimo, da ni mogoče spremeniti 24-urnega cikla. Kasnejši začetek dneva bi vplival na vse aspekte naše družbe, vključno z zapori in bolnišnicami. V teh ustanovah so ljudje prisilno zbujeni in nahranjeni, čeprav jim še ni do tega. Bolj smo ponižno ubogljivi, ker še nismo pri sebi. Pomanjkanje spanja je mučenje,” je zaključil dr. Kelley.

Kaj meniš o teh podatkih – se strinjaš z dr. Kelleyem?

0

Galerija

    Preberi še


    Razvrsti po:
    Kozmetometer
    Zadnje ocene
    Zadnji izdelki
    • Tanja 19. mar 2023 20:52
      RES slabo, meni izsušuje kožo
    • Tanja 21. feb 2023 18:20
      Izvrsten, najboljši
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:25
      Svaljka se
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 12:05
      Ne preprečuje vonjav
    • [*jag0da*] 19. feb 2023 11:57
      Ne neguje
    Forum
    Zadnje objave
    Najbolj brano
    Trenutno dogaja
    Izpostavljamo